Головна Статті На шляху до Ефективного Парламенту: 43 рекомендації Палаті громад Великобританії

На шляху до Ефективного Парламенту: 43 рекомендації Палаті громад Великобританії

0
610

Журналістка Елізабет Перлман у виданні Newsweek розповіла про доповідь професора Сари Чайлдс «Ефективний парламент”щодо змін, які необхідно впровадити Палаті громад Великобританії, щоб позбутись упереджень та дискримінації.

Згідно з цією доповіддю, до 2020 жінки-депутатки повинні отримати можливість годувати дітей грудьми у Парламенті, а також мають бути запроваджені квоти, згідно з якими жінки повинні складати мінімум 40% парламентського пулу журналістів та свідків, яких залучають комітети Палати Громад. “Пул журналістів, що складається з представників однієї статі може призвести до того, що політика парламенту буде висвітлюватись однобоко, пропонуючи частковий погляд на ситуацію або, у гіршому випадку, викривлену інтерпретацію подій”, – йдеться у доповіді “Ефективний парламент” (Good Parliament Report), що містить в загальному підсумку 43 рекомендації.

Парламент Великобританії

Також у доповіді закликають зробити туалети універсальними для використання обома статями та збільшити відсоток жінок-депутатів в усіх політичних партіях.

Автор доповіді Сара Чайлдс, професор політології та ґендеру в Брістольському університеті, дає чітко зрозуміти, що сексизм у парламенті досі широко розповсюджений. Вищий законодавчий орган Сполученого Королівства залишається “непропорційно білим, чоловічим та елітарним”, він має прийняти інституційну відповідальність, щоб стати більш представницьким і безбар’єрним, – підкреслила вона.

Доповідь фокусується на трьох напрямках: рівноправна участь, що включає гнучкий робочий графік, інфраструктуру парламенту та культуру Палати громад. Пропозиції вельми різноманітні: не зобов’язувати чоловіків-депутатів носити костюм і краватку, повісити на стінах парламенту більше портретів жінок, дозволити депутатам голосувати віддалено, за межами залу засідань.

“Вітаючи другу жінку на посаді прем’єр-міністра, ми не повинні забувати, що сам парламент далекий від того, щоб вважатися різноманітним та безбар’єрним. Зміни не відбудуться самі по собі. Парламент повинен взяти на себе відповідальність та забезпечити різноманітний склад депутатів і можливість нинішнім парламентарям рівною мірою залучатись до процесів. Усталені підходи до роботи необхідно поставити під сумнів”, – сказала професор Чайлдс у заяві для Newsweek.

Вона визнала, що не всі будуть у захваті від доповіді, зокрема від тих її пунктів, що стосуються питання грудного вигодовування в залі засідань.

“Ви б не стали годувати вашу дитину [грудьми], якби працювали на касі у супермаркеті або під час зустрічі з клієнтом, якби були адвокатом”, – зазначала баронеса Бутройд у 2001 році, коли була спікером.

Проте Fawcett Society, провідна благодійна організація, що бореться за права жінок, критикує тих, хто відхиляє ідею про надання жінкам можливості годувати грудьми в Палаті громад.

“Жінки, які годують грудьми цілком здатні брати участь в дебатах, роботі комітетів чи іншим чином залучатись  до виконання багатьох задач, що вимагаються від наших депутатів, – сказала Newsweek виконавчий директор Fawcett Society Сем Смезерс. – Можливо, ті, хто виступають проти, мають більше думати про свій власний внесок у поліпшення нашої політики і менше турбуватися про те, що робить чужа дитина”.

Нинішній спікер Джон Берков схвалив доповідь, проте визнав, що “не всі погодяться з кожною із рекомендацій”.

Борці за права жінок подякували професору Чайлдс за її роботу в боротьбі з сексизмом в парламенті та за виклик культурним нормам.

Доповідь «Ефективний парламент” професора Чайлдс – це прекрасний документ. Вона не просто теоретизує про ґендерну нерівність, але дає дуже конкретні рекомендації парламентарям для зменшення дискримінації та урахування ґендерних аспектів, – сказала Newsweek Йоханна Сумуворі, колишня фінська депутатка і керівниця програми Фінського інституту, – некомерційного приватного фонду, що працює над сприянням соціальним змінам. – Будемо сподіватися, що рекомендації доповіді будуть імплементовані якомога швидше”.

“50:50 Parliament” – організація, що виступає за більш інклюзивний і ґендерно-збалансований парламент, – вважає, що законодавчий орган, нарешті, “слухає”, але попереду ще багато роботи.

“На даний момент у парламенті депутатів-чоловіків (458) більше, аніж було жінок за всю його історію. Це брак демократії. Це схоже на системну проблему , а дана доповідь пропонуює її вирішення за допомогою дуже практичних  кроків. Якщо парламент недоступний для більшості, яку становлять жінки, то він явно недоступний для багатьох інших, тому ці питання потребують вирішення”, – каже засновниця і директорка “50:50 Parliament” Френсіс Скотт.

“Як казали суфражистки, нам все ще потрібні “вчинки, а не слова” (суфражистками називають учасниць руху, який набув популярності в Англії наприкінці XIX – на початку XX сторічь, за надання жінкам виборчих прав, а висловлювання “вчинки, а не слова” було одним з їх лозунгів – ред.). Приємно бачити, що в парламенті говорять правильні речі, але тепер нам потрібно, щоб лідери парламенту і партій почали робити правильні речі та виконувати рекомендації для досягнення ґендерного балансу і більшої відкритості”.

Три роки тому організація “50:50 Parliament” запустила петицію, що закликає до поліпшення ґендерного балансу у Парламенті. На даний момент вона зібрала близько 50 000 підписів, але жінки й досі становлять лише 29,4% депутатів у Палаті громад.

Доповідь «Ефективний парламент” слугує дороговказом і таким необхідним закликом до змін, пропонуючи комплексний план практичних реформ, які здатні докорінно трансформувати членство, інфраструктуру та культуру Палати громад, – сказала доктор Меріл Кенні, викладач з ґендерних питань і політики в університеті Единбургу. – Палата може (і повинна) дотримуватись це нового бачення “Ефективного парламенту” – сучасного, представницького та підзвітного. Час настав”.

Партія рівноправності жінок (WEP) – політична партія, що займається просуванням питань ґендерної рівності, – погоджується, підтримуючи професора Чайлдс, з тим, що вона привернула увагу до “старомодного парламенту”, якому не вдається досягнути різноманіття.

“Ми повністю підтримуємо рекомендації доповіді «Ефективний парламент”, в тому числі заходи щодо збільшення різноманіття серед депутатів та підвищення ефективності методів їх роботи, – каже лідер WEP Софі Вокер. – Нам потрібен парламент, який відображає сучасну культуру, якому довіряє британський народ. Доповідь професора Чайлдс має стати тривожним сигналом для наших політиків про необхідність термінових змін”.

Новостворена Група палати громад з питань представництва та інклюзивності, яку очолює спікер Берков, розгляне рекомендації професора Чайлдс.

За матеріалами: newsweek.com

Більше публікацій
Більше публікацій Статті