Головна Статті 100 жінок ВВС: політикині та активістки зі списку найвпливовіших

100 жінок ВВС: політикині та активістки зі списку найвпливовіших

3
401
100 жінок ВВС

BBC оприлюднили щорічний рейтинг жінок року, які змінюють світ та своїм прикладом надихають інших.

Цьогоріч до «100 жінок» потрапили ті, хто допомагає «перезавантажити» світ. Це «жінки, які відіграють роль у трансформації нашого суспільства, нашої культури та нашого світу», – йдеться на сайті.

Прикметно, що половину рейтингу складають представниці Афганістану. Тож деякі з них представлені під псевдонімами та без фотографій, аби убезпечити жінок.

Пропонуємо прочитати про політикинь, які представлені у рейтингу найвпливовіших.

Наташа Асгар, депутатка парламенту Уельсу

Наташа Асгар

Цього року вона увійшла в історію, коли стала першою жінкою з іншим кольором шкіри, яку обрали до парламенту Уельсу з моменту його заснування в 1999 році.

Членкиня Консервативної партії та регіональна членкиня парламенту від Південно-Східного Уельсу, Наташа Асгар є тіньовою міністеркою транспорту та технологій. Вона сподівається запустити проїзний квиток, який заохочуватиме місцевих жителів і туристів в Уельсі користуватися громадським транспортом і стимулюватиме економічне зростання.

До того, як прийти в політику, вона працювала банкіркою, телеведучою та радіо-діджейкою, а також написала дві книги.

Наджла Ельмангуш, міністерка закордонних справ Лівії

Наджла Ельмангуш

Перша жінка-міністерка закордонних справ Лівії, призначена цього року, також є дипломаткою та юристкою. Під час лівійської революції 2011 року Наджла Ельмангуш була членкинею Національної перехідної ради та працювала над налагодженням зв’язків із організаціями громадянського суспільства.

Вона була представницею Лівії в Інституті миру Сполучених Штатів і працювала над програмами миротворчості та права в Центрі світових релігій, дипломатії та вирішення конфліктів. Політична боротьба в країні тиснула на Ельмангуш та змушувала її піти у відставку. Нещодавно їй заборонили подорожувати.

Здобула юридичну освіту в Університеті Бенгазі та ступінь докторки філософії з аналізу та вирішення конфліктів в Університеті Джорджа Мейсона.

Еліза Лонкон Антілео, президентка Конституційного конвенту Чилі

Еліза Лонкон Антилео

Еліза Лонкон Антилео, яку в 2021 році обрали однією з 17 представників корінних народів для написання нової конституції Чилі, є лінгвісткою, викладачкою та науковицею. Вона очолює Конституційний конвент. Це вперше корінні чилійці беруть участь у державній службі як представники своїх націй.

Лонкон належить до найбільшої корінної громади своєї країни –мапуче. Вона виступає за «багатонаціональну державу», яка надає автономію та права корінним громадам та визнає їхні культури та мови.

Попри те, що жінка зростала в бідності та стикалася з етнічною дискримінацією, вона має ступінь докторки гуманітарних наук і наразі є професоркою Університету Сантьяго.

Читайте також: Оконджо-Івеала, Пелосі, Тихановська: The Financial Times назвав найвпливовіших жінок 2021 року

Фіаме Наомі Матаафа, прем’єрка Самоа

Перша жінка-прем’єр-міністр Самоа і лідерка партії Fa’atuatua i le Atua Samoa ua Tasi (FAST). Фіаме Наомі Матаафа прийшла в політику у віці 27 років, а також була віце-прем’єр-міністеркою, міністеркою у справах жінок, громад та соціального розвитку, а пізніше міністеркою юстиції.

Вона також є важливою верховною жінкою-вождем (матаї) і джерелом натхнення для тих жінок, які прагнуть обійняти політичні посади.

Її програма має сильну екологічну спрямованість, щоб боротися з надзвичайною кліматичною ситуацією в одному з найбільш вразливих до глобального потепління регіонів світу.

Саліма Мазарі, політикиня і колишня губернаторка району (Афганістан)

Саліма Мазарі

Одна з трьох жінок-губернаторів районів в Афганістані, Саліма Мазарі цього року потрапила в заголовки газет як безстрашна лідерка проурядової міліції, яка боролося з талібами на передовій.

Мазарі була біженкою в Ірані, де отримала диплом, а потім повернулася в Афганістан. У 2018 році вона стала губернаторкою району Чаркінт у провінції Балх, де вела переговори щодо капітуляції понад 100 повстанців «Талібану». Її район чинив значний опір талібам у 2021 році, і до падіння Кабула був одним із небагатьох районів, які залишалися неокупованими.

Спочатку вважали, що її схопили, але вона змогла втекти до США, де наразі чекає на переселення.

Читайте також: Афганки, які мріяли змінити країну: історії політикинь, футболісток та співачки

Халіма Садаф Карімі, політикиня, колишня депутатка (Афганістан)

Законодавиця і колишня депутатка афганського парламенту з північної провінції Джоузджан Халіма Садаф Карімі – політикиня з багаторічним досвідом.

Вона була однією з майже 70 жінок-депутаток у своїй країні та єдиною жінкою від узбецької меншини в парламенті, де боролася за права своєї громади. Має ступінь з політології та економіки. Відома борчиня за права жінок, Садаф Карімі отримувала численні погрози від «Талібану», і їй довелося кілька разів переїжджати.

Емма Теофелус, політикиня (Намібія)

Емма Теофелус

Минулого року вона стала однією з наймолодших міністерок Африки – на момент призначення їй було 23 роки. Емма Інамутіла Теофелус є членкинею парламенту та заступницею міністра інформаційних та комунікаційних технологій, якій доручили керувати офіційними комунікаціями щодо Covid-19.

До цього вона була молодіжною активісткою, яка виступала за гендерну рівність, права дітей та сталий розвиток. Працювала пікеркою у Молодіжному парламенті та молодіжною меркою свого рідного міста Віндхук.

Теофелус здобула юридичну освіту в Університеті Намібії та має диплом з африканського фемінізму та гендерних досліджень Університету Південної Африки.

Сестра Енн-Роуз Ну Таунг, черниця (М’янма)

Сестра Енн-Роуз Ну Таунг

Католицька черниця стала символом протестів після військового перевороту у М’янмі – вона стала на коліна перед поліцією, щоб врятувати протестувальників, що ховалися в її церкві.

Сестра Енн-Роуз Ну Таунг відкрито говорила про захист цивільного населення, особливо дітей. За освітою акушерка, останні 20 років вона присвятила служінню Богу. Останнім часом доглядає за пацієнтами з Covid у штаті Качин у М’янмі.

Пайпер Стідж Нельсон, спеціалістка з державних стратегій у The SAFE Alliance (США)

Пайпер Стідж Нельсон

Пайпер Стідж Нельсон, головна спеціалістка з державних стратегій у The SAFE Alliance в Остіні, штат Техас, працює над залученням громади до припинення жорстокого поводження з дітьми, сексуального насильства, домашнього насильства та торгівлі людьми.

Організація консультує молодих жертв зґвалтування, які більше не можуть отримати доступ до послуг з переривання вагітності, оскільки новий закон штату забороняє аборти вже з шостого тижня вагітності.

Стідж Нельсон присвятила своє життя захисту прав жінок і дівчат. Вона працювала в ініціативі Мішель Обами Let Girls Learn і комітеті Annie’s List, який виступає за посилення присутності та успішності жінок у політиці.

Сома Сара, засновниця Everyone’s Invited (Велика Британія)

Сома Сара

У червні 2020 року Сома Сара заснувала вірусний Інстаграм-акаунт та вебсайт Everyone’s Invited, платформу для постраждалих від сексуального насильства. Тут жертви можуть анонімно ділитися свідченнями про сексуальне насильство з метою привернути увагу до сексизму та викорінити «культуру зґвалтування» у школах та університетах Британії.

Протягом свого існування проєкт зібрав понад 50 тисяч історій і набув популярності після вбивства Сари Еверард, яку викрали на вулиці Лондона в березні 2021 року.

Сома сподівається розширити фокус своєї кампанії за межі академічних установ, щоб боротися з ширшою культурою жінконенависництва.

Читайте також: Президентка Гондурасу Сіомара Кастро боротиметься за легалізацію абортів

Манджула Прадіп, активістка за права людини (Індія)

Манджула Прадіп

Юристка і активістка за права найбільш знедолених громад Індії. Манджула Прадіп походить з родини далітів з Гуджарату і відома своєю боротьбою проти кастової та гендерної дискримінації. Вона була виконавчою директоркою Navsarjan Trust, найбільшої в Індії організації за права далітів (раніше відомих як недоторкані).

Цього року вона стала співзасновницею Національної ради жінок-лідерок. Вона також заснувала організацію Wise Act of Youth Visioning and Engagement, яка прагне розширити можливості маргіналізованої молоді країни.

Вона була членкинею Міжнародної мережі солідарності далітів, висвітлюючи права далітів на Всесвітній конференції ООН проти расизму.

Басіра Пайгам, активістка за права гендерних меншин (Афганістан)

Басіра Пайгам

Захищати права ЛГБТК+ в Афганістані – непроста справа, але, попри труднощі, Басіра Пайгам боролася за гендерну рівність та права гендерних меншин протягом останніх восьми років.

Вона проводила семінари з гендерної та сексуальної обізнаності та разом зі своїми колегами надавала консультації та фінансову підтримку для лікування членів ЛГБТК+ спільноти, які стали жертвами насильства. Вони також допомагали вразливим ЛГБТК+ людям зі схильністю до самогубства отримати доступ до психотерапії.

Зараз вона живе в Ірландії та продовжує виступати за визнання ЛГБТК+ спільноти Афганістану та їхніх прав і свобод.

Читайте також: «Нетрадиційна» Ана: Як жінка-ЛГБТ керує урядом у патріархальній країні

Марселіна Баутіста, керівниця профсоюзу (Мексика)

Марселіна Баутіста

Колишня хатня працівниця Марселіна Баутіста є директоркою мексиканського Центру підтримки та навчання хатніх працівників (CACEH), який вона заснувала 21 рік тому. Вона проводить кампанії, щоб вони отримали права, які мають інші працівники, зокрема справедливу заробітну плату та лікарняні, а також прагне покращити їхній соціальний статус.

Її ініціатива поєднує освіту для працівників, роботодавців та членів громади. Баутіста брала активну участь у переговорах, завдяки яким уряд Мексики офіційно приєднався до міжнародної трудової угоди, яка захищає хатніх працівників від експлуатації, насильства та небезпечних умов праці.

У 2010 році вона отримала Міжнародну премію з прав людини Фонду Фрідріха Еберта в Німеччині.

Більше публікацій
Більше публікацій 50vidsotkiv.org.ua
Більше публікацій Статті