Головна Статті 53% суддів місцевих і апеляційних судів України – жінки

53% суддів місцевих і апеляційних судів України – жінки

0
757

У місцевих та апеляційних судах України працюють переважно жінки. Про це свідчить аналіз гендерного складу суддів, який здійснила Державна судова адміністрація України.

Згідно з останнім дослідженням, спостерігається досить великий дисбаланс між представництвом жінок та чоловіків серед працівників апаратів судів (патронатна служба, державні службовці, працівники, які виконують функції з обслуговування, робітники): з 25 341 працівника 80%  – жінки та 20% – чоловіки. Картина залишається незмінною протягом останніх років.

Читайте також: В Україні серед суддів більше жінок, ніж чоловіків

Тим часом, із  30 363 працівників судів (судді та працівники апаратів судів) 75%  жінок та 25%  чоловіків. Причому, порівняно з минулим роком, загальна кількість чоловіків збільшилась на 2%.  Однак достатньо збалансованим є представництво чоловіків та жінок серед суддів місцевих і апеляційних судів України: з 5 022 суддів 53% жінок та 47% чоловіків. У порівнянні з березнем 2018 року, майже за два роки ситуація змінилась лише на 3% – суддів чоловіків стало менше.

«Тобто в Україні посада судді є доступною як для чоловіків, так і для жінок», – прокоментувала дані гендерного аналізу головна спеціалістка відділу інформаційно-аналітичної роботи та міжнародного співробітництва управління забезпечення діяльності керівництва Державної судової адміністрації Наталія Мокарєва.

Дані аналізу також свідчать, що на адміністративні посади в судах (голови судів та заступники голів судів) обирають здебільшого чоловіків.

Так, у 575 судах головами судів обрані  37% – жінки, 63% – чоловіки. З 208 заступників голови суду 35% – жінки, 65% – чоловіки.

«Відповідно до чинного законодавства, голова суду та заступник обираються на посади зборами суддів відповідного суду з числа суддів цього суду. Тобто, колеги самі обирають свого очільника на наступні три роки і цифри можуть змінюватись та варіюватись. Даний показник не може вказувати на гендерну нерівність, а швидше на стереотипне мислення та історичні традиції», – пояснила Наталія Мокарєва.

Вона також наголосила, що попри рівний доступ чоловіків та жінок до посад в апаратах судів та однакову заробітну плату, чоловіки не виявляють бажання працювати в апараті суду.

«Можливо, через великий обсяг рутинної роботи, яку стереотипно та традиційно вважають «жіночою» та непрестижною серед чоловіків. Очолюють апарати судів переважно жінки: з 651 керівника апарату 77%  – жінки, 23%  – чоловіки;  із 671 заступника керівника апарату 82%  – жінки, 18%  – чоловіки. Щоб забезпечити більш збалансоване представництво чоловіків та жінок в апаратах судів України є потреба у проведенні заходів з популяризації серед чоловіків роботи в апараті суду», – підсумувала Мокарєва.

Читайте також: Суддя Верховного Суду США Рут Гінзбург: Жінкам місце скрізь, де ухвалюють рішення

Ознайомитися із дослідженням щодо гендерного складу місцевих та апеляційних судів України можна тут.

Нагадаємо, в Україні жінки очолюють два найважливіші суди. У травні 2019 року головою Вищого антикорупційного суду обрали Олену Танасевич. Тим часом, Верховний суд із листопада 2017 року очолює Валентина Данішевська. Вона є першою жінкою на цій посаді.

50%

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті