На думку правозахисниці Євгенії Генової, причиною є те, що виборці, які потенційно готові підтримати політикинь, часто просто не знаходять жінок у списках кандидатів, адже партії надають перевагу чоловікам.
«У нас ситуація дійсно гірша за інші області, хоча це й не така вже й рідкість. Що менший населений пункт, то більше у ньому жінок представлено у місцевих радах, що більший населений пункт і більший його бюджет – то менше там жінок. Наприклад, із 32 об’єднаних громад жінки очолюють лише три, та й то ті, де перші вибори були ще в 2015 році, коли достеменно ніхто не знав, наскільки це великий ризик – об’єднання громад, а тому й «битва» за ці посади була менш напружена, ніж пізніше, коли стало зрозуміло, що децентралізація дала серйозні ресурси на місця, і жінки більше не виграли жодних виборів в ОТГ. Так само з мажоритарниками – з 11 округів на цих парламентських виборах жінки не здобули жодної перемоги, хоча балотувалися», – зауважила Генова.
За її словами, дещо краща ситуація у міській раді Одеси, де депутаток понад 20%, до того ж, майже всі фракції очолюють жінки.
«Утім, традиційним є розподіл комісій: так звана «соціалка» лишається жінкам, а земля, комунальне господарство та інфраструктура – чоловікам. Це не може тішити, оскільки нерідко політичні діячі на місцях взагалі не вбачають у цій ситуації проблеми, а виборці, які потенційно готові підтримати жінку-політикиню, часто просто не знаходять жінок у списках кандидатів, адже партії надають перевагу саме чоловікам», – підсумувала правозахисниця.
Нагадаємо, в рамках проекту ООН Жінки «Гендерна рівність у центрі реформ, миру та безпеки» вперше створили гендерні профілі 24 областей України та міста Києва. До такого профілю входять розділи про розподіл населення за статтю і віком, середній вік жінок та чоловіків, розподіл мігрантів за віковими групами й статтю, економічна активність населення у віці 15-70 років із розподілом за статтю, про середньомісячну заробітну плату жінок і чоловіків та гендерний розрив у рівні оплати праці, коефіцієнт народжуваності жінок вікової групи 15-19 років, кількість ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД за статтю, інформація про правопорушення, а також про реалізацію гендерної політики в області. Більш детально ознайомитися із профілем Одеської області можна за посиланням.
Підготувала Вікторія Кобиляцька, 50%