Головна Статті Афганки, які мріяли змінити країну: історії політикинь, футболісток та співачки

Афганки, які мріяли змінити країну: історії політикинь, футболісток та співачки

3
825
Жінки Афганістану

На першій прес-конференції після захоплення влади в Афганістані 17 серпня представники руху талібан пообіцяли поважати права жінок «у рамках законів шаріату». Напередодні генсек ООН закликав талібів створити інклюзивний уряд, у якому будуть представлені жінки. Утім, довіри, що так станеться, немає ні у світу, ні в самих афганських жінок.

Кілька сміливиць вийшли на акцію протесту із гаслами про те, що таліби вкрали у них майбутнє. На відео з аеропорту Кабула афганські жінки відчайдушно благають американських військових врятувати їх від талібану.

https://twitter.com/RashmiDVS/status/1428017914100203525

Під найбільшим прицілом талібів, імовірно, опиняться ті афганки, які в останні 20 років публічно заявляли про важливість прав жінок і долучалися до змін у країні. Розповідаємо історії кількох із них.

Губернаторка, яка воювала проти талібів

Саліма Мазарі – одна з трьох жінок-губернаторок в Афганістані. 40-річна Мазарі виросла в Ірані як біженка, однак повернулася в рідний Афганістан, щоб змінювати його на краще, у 2018 році. Після вступу на посаду вона організувала озброєні загони опору бойовикам талібану, якими керує сама.

Саліма Мазарі Salima Mazari
Саліма Мазарі

«Інколи я працюю в офісі в Чаркінті (район на півночі Афганістану у провінції Балх – ред.), а інколи беру до рук автомат і приєднуюся до боротьби», – розповідала вона в інтерв’ю Guardian.

Минулого року їй вдалося домогтися того, щоб сто бойовиків талібану склали зброю.

«Я запрошую людей з різних куточків району до мого офісу і цікавлюся їхньою думкою щодо покращення ситуації в Чаркінті. Таким чином вони почуваються більш залученими і їх довіра до влади росте», – казала Мазарі.

Мазарі пережила кілька замахів на своє життя, проте лишилася незламною: «Я не боюся. Я вірю у верховенство права в Афганістані».

Після падіння Кабула в індійських медіа з’явилися повідомлення про те, що таліби затримали Саліму Мазарі.

«Я чекаю, коли вони прийдуть і вб’ють мене»

«Я сиджу тут і чекаю, поки вони прийдуть. Вони шукають таких людей, як я, щоб убити їх».

Це слова 27-річної Заріфи Гафарі, яка є наймолодшою міською головою в історії Афганістану, після захоплення талібами влади в країні.

Заріфа Гафарі
Заріфа Гафарі

У 2018 Гафарі стала першою жінкою-мером міста Майданшахр, за 46 км на південний захід від Кабула. Вона тривалий час виступала за права жінок в Афганістані. Гафарі працювала ведучою на радіо та заснувала організацію, яка допомагала жінкам ставати фінансово незалежними. Через це таліби неодноразово намагалися її вбити, а минулого року її батько загинув унаслідок замаху.

У 2020 році Гафарі отримала нагороду International Women of Courage, яку присуджують сміливим жінкам у всьому світі. «Жінки мого покоління не забули правління талібану і ми постійно хвилюємося за наше майбутнє», – сказала Гафарі під час вручення.

За день до падіння Кабула, Гафарі написала у своєму твіттері: «Моя дорога батьківщино, я знаю, ти страждаєш і тобі болить. Я знаю, як тобі важко, адже незнайомці палять тебе і хочуть тебе знищити. Однак твої справжні діти, які намагаються відбудувати тебе, попри труднощі, сповнені відваги витягнути тебе з цих поганих часів».

https://twitter.com/Zarifa_Ghafari/status/1426594873231220741

Із 14 серпня Гафарі не писала нічого у соцмережах і її нинішня доля невідома.

Політикиня, яка вела перемовини з талібами

«Мій моральний обов’язок – попередити, що ціною миру з талібаном не можуть бути базові права людини, зокрема афганських жінок, які досягли великого прогресу за останні десятиліття». Це чотири місяці тому написала у статті для Foreign Policy Фавзія Куфі, афганська політикиня і перша жінка на посаді заступниці спікера парламенту.

Фавзія Куфі
Фавзія Куфі

Куфі брала участь у перемовинах з талібаном з боку афганської влади минулого року. «Коли ми вперше зустрілися у вересні 2020, делегати від талібану почувалися некомфортно у моїй присутності, – розповіла Куфі. – Вони уникали зорового контакту зі мною і намагалися не вимовляти мого імені вголос».

Того ж року її разом із сестрою бойовики намагалися вбити – Куфі отримала поранення в руку. Талібан заперечив свою причетність.

Куфі розповіла агенції Reuters 16 серпня, що таліби після захоплення влади забороняють жінкам перебувати на вулиці без супроводу чоловіка і змушують жінок виходити заміж за бойовиків проти своєї волі.

«Таліби кажуть, що вони не ті самі, якими були 20 років тому. Однак їхні дії свідчать про протилежне, – сказала вона. – У провінції Герат, таліби обшукали домівки депутаток парламенту і забрали їхні автівки».

«Світові має бути соромно за те, що сталося», – відповіла політикиня на питання про свою реакцію на виведення військ США з Афганістану.

Фавзія Куфі каже, що не планує виїздити з країни. «Ми продовжимо нашу боротьбу. Однак борцям за права жінок ставатиме дедалі важче».

«Спаліть свою футбольну форму»

«Видаліть соцмережі і спаліть спортивну форму», – звернулася до своїх коліжанок із жіночої збірної Афганістану з футболу Халіда Попал, колишня капітанка команди, яка зараз мешкає в Копенгагені. Халіда Попал – співзасновниця жіночої афганської футбольної ліги, яка була створена у 2007 році. З того часу команда взяла участь у трьох чемпіонатах Південної Азії.

Халіда Попал
Халіда Попал

В інтерв’ю Reuters Попал заявила, що раніше вона завжди відстоювала право молодих жінок «бути сильними, сміливими і видимими», але після приходу до влади талібів це загрожуватиме їх життю.

«Сьогодні я закликаю – приберіть свої імена та особисті дані, видаліть фото, для вашої ж безпеки. Я навіть прошу їх спалити або позбутися уніформи національної збірної», – сказала Попал. Вона додала, що їй дуже боляче це робити, адже футбол був одним із символів боротьби афганських жінок за свої права і присутність у публічному просторі.

Попал розповіла про реакцію афганських футболісток, з якими вона спілкується, на прихід талібів до влади: «Вони дуже налякані. Вони схвильовані, не лише футболістки, а й активістки… їм немає куди йти, нема в кого шукати захисту, просити допомоги, якщо їм щось загрожуватиме. Вони бояться, що в їхні двері можуть постукати в будь-який момент».

Співачка без хіджаба

Співачка Аріана Саїд стала взірцем для багатьох афганських жінок нового покоління, яке виросло після повалення талібану у 2001 році. Вона відмовилася носити хіджаб і виступала в одязі, який облягає тіло – як і будь-яка західна поп-діва. У своїх піснях вона закликала жінок бути сильними і не здаватися у боротьбі за краще майбутнє. Саїд була однією з суддів талант-шоу «Афганська зірка», аналогу «Україна має талант».

Аріана Саїд
Аріана Саїд

Саїд увійшла в історію, виступивши без хіджаба на переповненому стадіоні перед матчем афганської футбольної ліги у 2015 році.

Після того вона почала отримувати погрози розправи з боку талібану. Таліби влаштували вибух в автобусі телеканалу Tolo TV, на якому виходило співоче шоу за її участю.

«Ми якраз закінчили запис шоу, коли почули вибух. Він був такий гучний і страшний, що ми подумали, що це сталося в студії. Ми подумали, що талібан пробрався всередину і напав на нас», – коментувала події Аріана.

Після того деякі колеги Аріани виїхали з Афганістану. Однак вона залишилася в країні до кінця запису шоу, хоча й мала будинок у Лондоні.

«Я подумала: знаєте що, незалежно від того, що станеться, навіть якщо я помру, то я помру. Це доля, це може статися будь-де, в будь-якій частині світу. Однак я не здамся», – розповідала вона в інтерв’ю BBC.

Після повернення талібів до влади Аріана Саїд виїхала з Афганістану.

Ольга Токарюк, для Жінки: 50%

Більше публікацій
Більше публікацій Ольга Токарюк
Більше публікацій Статті