Головна Статті Амбітні цілі: як Йорданія розвиває політику гендерної рівності

Амбітні цілі: як Йорданія розвиває політику гендерної рівності

4
703
Ранія аль-Абдулла

Йорданія все більше просуває цінності гендерної рівності. Нині це офіційна політика уряду, завдяки якій навіть внесли поправки до конституції. Але активістки за права жінок сподіваються і на більші структурні зміни у цій сфері. Про політику рівності Йорданії пише DW.

У Instagram королева Йорданії Ранія аль-Абдулла має окремі Insta Story Highlight під назвою «розширення прав і можливостей». А себе королева описує як «мама і дружина з дійсно крутою щоденною роботою».

Королева Ранія також була однією з найвідоміших діячок, які підтримали поправку до конституції королівства на користь жінок.

Досягнути гендерної рівності до 2030 року

Офіційно у конституції країни тепер значиться, що «йорданські чоловіки та жінки повинні бути рівними перед законом. Між ними не має бути дискримінації щодо їхніх прав та обов’язків за ознакою раси, мови чи релігії». Попередня стаття просто використовувала загальне поняття «йорданці» без будь-яких додаткових уточнень.

Ця поправка відповідає офіційній меті уряду – досягнення гендерної рівності до 2030 року. Це амбітна ціль, яку, ймовірно, важко буде досягти всього за кілька років.

Але ще не всі готові до цих змін. Навіть правка до конституції викликала суперечки: зміни стали причиною бійки в парламенті між депутатами.

 

Через ці політичні суперечки, місцеві активістки побоюються, що нова поправка може бути втілена лише на словах.

«Уряд повинен серйозно поставитися до реформ і кроків у розвитку гендерної рівності, якщо справді хоче її досягнути, – прокоментувала для DW Раван Джайюсі, йорданська журналістка. – Боротьба за рівні права жінок та чоловіків вимагає комплексної програми. Такої, яка б була відображена в освіті, культурі, законодавстві та програмах захисту від насильства та переслідувань. А також сприяння розширенню економічних можливостей жінок».

Найбільше випускниць університетів, але найменше роботи для жінок

Однією з найбільш суперечливих відмінностей між чоловіками та жінками є право передавати йорданське громадянство дітям. Наразі громадянство отримують тільки діти, народжені від йорданських чоловіків.

Однак понад 110 000 йорданських жінок вийшли заміж за чоловіків нейорданського походження.

Проте, враховуючи вплив ісламського шаріату на Йорданію, навряд чи цю норму змінять найближчим часом. Реалістичніше очікувати зміни в інших сферах, такі як зменшення розриву в оплаті праці.

Нині в Йорданії велика кількість жінок-випускниць університетів. Водночас, це країна, де одна з найнижчих зайнятостей серед жінок.

Вафа Бані Мустафа
Вафа Бані Мустафа
(фото – Thomson Reuters Foundation/Heba Kanso)

Міністерка Йорданії з правових питань Вафа Бані Мустафа вважає поправку до конституції значним кроком для розширення прав і можливостей жінок. У тому числі – у питаннях залучення на ринок праці та подолання розриву в оплаті праці

Читайте також: Гендерна рівність у світі: перемоги 2021 року

Як зазначила дослідниця Близького Сходу Зої Роббін, Йорданія має найнижчий рівень економічної участі жінок з усіх країн, які не перебувають у стані війни.

Ці цифри підтверджує Міжнародна організація праці (МОП), яка стверджує, що участь жінок на ринку праці в Йорданії (15%) нижча, ніж у сусідніх Лівані (23%) та Саудівській Аравії (22%).

Глобальний звіт про гендерний розрив за 2021 рік показує, що Йорданія відстає від регіональних сусідів, таких як Туніс чи Єгипет.

Згідно з опитуванням Arab Barometer у березні 2021 року пандемія COVID-19 ще більше загострила структурні проблеми. Крім того, відсутність безпечного та доступного громадського транспорту також перешкоджає працевлаштуванню жінок.

Ми робимо це для наших доньок

І все ж ситуація на місцях поступово покращується. Але така тенденція спостерігається переважно у великих містах.

«Життя та сприйняття жінок у сільській місцевості відрізняються, і це впливає на статистику Йорданії», – коментує Діма Анані, керівниця мережі Digital Arabia Network в Аммані та засновниця Асоціації молодих підприємців.

Однак у столиці Анані бачить збільшення кількості жінок-підприємиць. «Онлайн-сервіси у сфері харчування та напоїв розвиваються, і більшість із цих підприємців – жінки», – сказала вона DW.

Іншим важливим гравцем у регіоні щодо лобіювання прав та можливостей жінок є «ООН-Жінки» в Йорданії. Нещодавно вони запустили програму «Принципи розширення прав і можливостей жінок в Йорданії», яка має доповнити ціль уряду на 2030 рік.

Для Анані всі ці ініціативи та кроки дають надію на краще майбутнє для жінок в Йорданії.

«Я переконана, що вже наступне покоління побачить і відчує результат цієї боротьби за права жінок. Зараз ми робимо це для наших доньок».

Дженніфер Холлейс, Керстен Кніпп для DW

Більше публікацій
Більше публікацій 50vidsotkiv.org.ua
Більше публікацій Статті