До Європейського парламенту обрано більше жінок, ніж будь-коли раніше: частка жінок-членів Європарламенту зросла з 36% п’ять років тому до приблизно 39%, або 286 з 751 місць, про це пише The Guardian, аналізуючи попередні результати виборів до ЄП.
Таким чином гендерний баланс у Європарламенті буде вищим за середній показник у національних парламентах ЄС, який становить 30,2%.
Гендерний баланс перевищує навіть баланс Палати громад Лондона, де 32% народних депутатів є жінками, і Палати представників США, де 23,6% жінок.
Такий високий показник є наслідком того, що на цих виборах уже одинадцять держав-членів ЄС запровадили гендерні квоти для партій на виборах 2019 року, порівняно з вісьмома у 2014 році.
Шість із 28 країн-членів ЄС представили до парламенту широку гендерну групу: Швеція (55%), Фінляндія (54%), Франція (50%), Словенія (50%), Люксембург (50%) і Великобританія (47%). Кіпр не обрав жодної жінки до Європарламенту, а Словаччина обрала двох із 14 своїх членів (15%). Нижчими за середній є гендерні показники Ірландії (27%), Греції (23,8%), Румунії (22%) і Болгарії (29).
Такі показники продемонстровано на фоні закликів до лідерів ЄС призначити першу жінку на посаду президента Європейської комісії або ради, яка замінить відповідно Жана-Клода Юнкера і Дональда Туска.
Після зустрічі глав держав та урядів ЄС у Брюсселі у вівторок для обговорення головних завдань блоку, Туск натякнув на певний опір гендерному паритету щодо призначень на п’ять великих позицій, які незабаром стануть вакантними.
Ідеться про посади в президента комісії, ради, Європейського центрального банку, зовнішньополітичного представника та президента Європарламенту, останнього чи останню обиратимуть депутати ЄП.
«Гендерний баланс означає щонайменше дві жінки на цих посадах, – сказав Туск. – Але це, принаймні, мій план і мої особисті амбіції, і як я вже говорив, я відчував дуже сильну підтримку, можливо, не від усіх».
Результати європейських виборів у 2019 році ілюструє загальну тенденцію до кращого представництва жінок у парламентах.
Читайте також: Парламенти світу вже майже на чверть складаються із жінок – дослідження
Парламенти з найбільшим представництвом жінок у світі – Руанда (61,3%), Куба (53,2%), Болівія (53,1%), Мексика (48,2%) і Швеція (47,3%).
Світовий показник для національних парламентів становлять 24%.
Нагадаємо, у Верховній Раді України представництво жінок становить 11,5%. Це найвищий відсоток жінок за всю історію незалежності.
50%