На Закарпатті зафіксовано найменшу в Україні різницю між зарплатами чоловіків та жінок (15,3%). Про це свідчать дані гендерного профілю Закарпатської області.
За словами депутатки Закарпатської обласної ради Ірини Мацепури, жінок у регіоні всіляко заохочують до підвищення професійного рівня та освоєння нових знань.
«Щодо структури зайнятості робочої сили в регіоні, то це диктується структурою економіки, яка зараз частково зумовлена територіальним розміщенням (сільське і лісове господарство, наприклад), частково – залишками радянської економіки (велика деревообробка, велика легка промисловість), а також новоствореними підприємствами (збиральні – кабельні, електроніки, авто) та торгівлею», – переконана експертка.
Вона наголошує, що всі згадані підприємства передбачають абсолютно конкурентну жіночу працю.
«Із досвіду директорки деревообробного підприємства можу сказати, що в нас різниця в заробітній платі зумовлена тим, що жінки не беруть участі у важких і більш високооплачуваних фізичних роботах – лісозаготівельних, перевезенні вантажів… Також жінки уникають освоєння професії верстатників деревообробних верстатів напівавтоматичних ліній (це вже 5-6 розряди, хоча до 5 розряду дають раду без проблем). Ми всіляко заохочуємо жінок до підвищення професійного рівня, освоєння нових знань, але справа йде повільніше, ніж того хотілося б. Є загальна проблема деіндустріалізації економіки – коли падають професійні навики працівників, зменшується ринок фахових робітників (і не лише за рахунок відтоку кадрів за кордон)», – зауважила депутатка.
На її думку, в цьому контексті важливим чинником є освітнє питання.
«Якщо минула школа все таки була політехнічною, то нинішня – гуманітарна. У випускників школи відсутні елементарні знання математики і фізики, які дозволяли б і підприємствам задіювати більш якісне обладнання. Ті ж проблеми у випускників професійно технічної освіти – при відсутності належної сучасної матеріальної бази вони не отримують сучасної кваліфікації. Тому, тут з`являється обернене чи зворотнє пояснення малої різниці в оплаті праці – падає рівень кваліфікації в чоловічих професіях», – підсумувала Мацепура.
Читайте також: Гендерні профілі регіонів: Чому на Одещині в облраді лише 7% депутаток?
Нагадаємо, в рамках проекту ООН Жінки «Гендерна рівність у центрі реформ, миру та безпеки» вперше створили гендерні профілі 24 областей України та міста Києва. До такого профілю входять розділи про розподіл населення за статтю і віком, середній вік жінок та чоловіків, розподіл мігрантів за віковими групами й статтю, економічна активність населення у віці 15-70 років із розподілом за статтю, про середньомісячну заробітну плату жінок і чоловіків та гендерний розрив у рівні оплати праці, коефіцієнт народжуваності жінок вікової групи 15-19 років, кількість ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД за статтю, інформація про правопорушення, а також про реалізацію гендерної політики в області.
Більш детально ознайомитися із профілем Закарпатської області можна за посиланням.
Підготувала Вікторія Кобиляцька, 50%