Головна Колонки Хто поцупив «жіночу тему» зі всеукраїнської акції?

Хто поцупив «жіночу тему» зі всеукраїнської акції?

7
190

У листопаді Україну застилають густі тумани. Ранком розплющуєш очі, визираєш у вікно, а там тільки «молоко» і ледь вгадуються обриси знайомих київських краєвидів. Було місто, а намалювався старенький мультик, де їжачок блукає навпомацки, шукаючи свою конячку.

Цей мультик згадався мені, коли я помітила, що всеукраїнська акція «16 днів проти насильства» дещо загубила. Що саме? Напередодні 25 листопада різні офіційні джерела почали поширювати однаковий текст:

«Щорічно в Україні з 25 листопада до 10 грудня включно проводиться всеукраїнська акція «16 днів проти насильства». Мета акції – привернення уваги суспільства до проблем подолання насильства у сім’ї, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок»

«Стоп!», подумалося мені, щось тут не те. Точніше, мета й назва української акції чудові, а вказані проблеми, однозначно, потребують вирішення. Проте це зовсім не та акція, яку проводить світова спільнота, незважаючи на фінальну приписку про «захист прав жінок». 

І жінки, і чоловіки стикаються з гендерним насильством, але більшість жертв – жінки та дівчата

Із 25 листопада по 10 грудня весь світ визначає 16 днів активізму проти гендерного насильства (gender-based violence, GBV). Гендерне насильство – це насильство, спрямоване проти особи через її стать/гендер. І жінки, і чоловіки стикаються з гендерним насильством, але більшість жертв – жінки та дівчата. Цікаво, що гендерне насильство та насильство щодо жінок – це терміни, які часто використовуються як синоніми, оскільки загальновизнано, що більшість гендерного насильства завдають жінкам та дівчатам чоловіки. Гендерне насильство не те саме, що домашнє насильство, яке може бути не пов’язане зі статтю. 

І навіть походження кампанії 16 днів підтверджує її спрямованість: вона була започаткована активістками Жіночого інституту глобального лідерства в 1991 році і щороку координується Центром глобального жіночого лідерства. Метою 16 днів активізму проти гендерного насильства було і є запобігання та ліквідація насильства проти жінок та дівчат. 

Читайте також: Гламуризація боротьби

У 2021 році всесвітньою темою кампанії є «Orange the world: End violence against women now!»/«Зробимо світ помаранчевим: покладемо край насильству щодо жінок зараз!» Помаранчевий колір символізує світле майбутнє, вільне від насильства, його також використовують як колір Міжнародного дня боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок. Часом активіст(к)и акції додають щось жовтогаряче до елементів свого одягу, щоб привернути увагу до цього виду насильства. 

Європейський інститут гендерної рівності (EIGE) додав цього року приголомшливе гасло «Жодна країна не може дозволити собі гендерне насильство». І цифру – 336 мільярдів євро щороку: саме стільки «коштує» гендерне насильство.  

То куди поділася жіноча тематика зі всеукраїнської акції «16 днів проти насильства»? 

Чому Україна не хоче бачити насильство за ознакою статі основною темою акції, як це робить весь світ? Це «чому» залишається для мене відкритим питанням. Точно не через законодавство, адже навіть наш Кримінальний кодекс визначає злочин на ґрунті статевої приналежності як обставину, яка обтяжує покарання, тобто знає таке поняття і надає йому ваги. Якщо була пересторога щодо слова «гендер», то можна було залишити «насильство проти жінок і дівчат», але не розмивати кампанію до насильства в цілому. Невже у нас бояться подивитись правді у вічі і визнати: є насильство, яке скоюють переважно чоловіки переважно проти жінок?

Особисто я долучаюся до акції 16 днів активізму проти гендерного насильства, темою якої є саме насильство щодо жінок і дівчат, а не будь-які інші види насильства. Цього року з командою однодумиць ми проводимо кампанію жінки для жінок. Чотири художниці покажуть, як вони бачать різні види гендерного насильства, щоб допомогти як постраждалим, так і свідкам впізнати прояви такого насильства і наважитись сказати про нього вголос. 

А як долучаєтеся ви? І що думаєте про всеукраїнську акцію? 

Олена Зайцева,

юристка, членкиня Громадської Ради з гендерних питань при МФО Рівні Можливості

Більше публікацій
Більше публікацій Олена Зайцева
Більше публікацій Колонки