Жінки — це 50% успіху України

Інтернет у селі: Як жінки Кочубеївської ОТГ опановують «світову павутину»

«Ми тут забуті Богом і людьми. Громадський транспорт не ходить, щоб добратися в район, треба машину наймати за 800 гривеньІнтернет-покриття є тільки в частині ОТГ.  Щоб замовити той же онлайн-квиток, раніше доводилося сідати на велосипед і їхати 4 кілометри»,  розповідає Наталія Алексєєва із Кочубеївської ОТГ, що на Херсонщині.

Під час конференції випускниць Академії жіночого лідерства вона розповіла, як вдалося реалізувати проєкт «Розширення можливостей жінок громади через вільний доступ до інтернету» у  селі Пригір’я.

Наталія Алексєєва за освітою вчителька початкових класів. Вона може похвалитися великим досвідом роботи в місцевому самоврядуванні – починала працювати ще в 2006 році як депутатка сільради.

«Щойно стала депутаткою, як мені відразу запропонували посаду, тож уже 13 років працюю секретарем сільської ради. Зараз готуюся до місцевих виборів. Уже вирішила для себе, що обов’язково балотуватимуся», –  каже пані Наталія.

Вона – випускниця Академії жіночого лідерства. Останні два роки є членкинею ГО «Моя громада – мій добробут». Пояснює, що досі організація була жіночою, але зараз уже й чоловіки пишуть заяви, щоб приєднатися. Активістки реалізують проекти, проводять цікаві заходи, займаються просвітництвом і надихають жителів громади на зміни. Завдяки їм цьогоріч у грудні вперше до Кочубеївської громади зі спеціальним показом завітає Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA.

«Село у нас мальовниче, хочеться його розвивати», – говорить Наталія Алексєєва про своє рідне Пригір’я. Воно розташоване на стику трьох областей: Херсонської, Дніпропетровської та Миколаївської. Часто чи не найбільшою проблемою таких населених пунктів є транспортне сполучення. Люди дуже потерпають без громадського транспорту.

«Щоб у Пенсійний фонд відвезти ксерокопію паспорта, треба найняти дорогу автівку! Звісно, що зручніше буде такі речі надсилати по інтернету. Оплата комунальних послуг, придбання квитків, якісь ксерокопії для органів місцевого самоврядування – усе це дуже просто зробити й переслати, якщо є комп’ютер із доступом до мережі… Зазвичай пенсіонерки йшли з цим до старости, але в неї й так своїх проблем вистачає. Дійшло до того, що вона вже говорила нашому сільському голові: «Іване Івановичу, з 1 по 7 число кожного місяця я ввожу показники лічильників в особистих кабінетах, ви мене в цей час не чіпайте, бо влада є для людей», – пригадує Наталія.

Перш ніж писати проект, громадська організація провела опитування серед жінок, які проживають у старостинському окрузі. Із 45 опитаних 26 заявили, що проблема доступу до інтернету для них актуальна. Тож у Пригір’ї зрозуміли, що настав час діяти – отримали грантову підтримку в рамках програми DOBRE і почали реалізовувати проект «Розширення можливостей жінок через вільний доступ до інтернету».

Насамперед придбали три ноутбука, роутер, сканер, ксерокс, принтер, а також меблі – столи й стільці. Інтернет-осередком стала сільська бібліотека, – місце, де в ОТГ нема проблеми з покриттям. До того ж бібліотека і виконавчий комітет розміщені в одному приміщенні. Саме там облаштували інтернет-зону для всіх охочих – зробили ремонт, поставили комп’ютери. Сільський голова пообіцяв, що інтернет буде поповнювати виконавчий комітет.

Ще одна важлива складова проекту – безкоштовне навчання для жінок. Це спеціальні курси, де розповідають про пошук та збереження інформації в інтернеті, роботу з електронною поштою, із різноманітними сервісами, соцмережами, платіжними системами тощо. Ці заняття проводить очільниця громадської організації ««Моя громада – мій добробут» Людмила Костюк.

Крім того, в громаді вирішили, що замість старости пенсіонеркам буде допомагати бібліотекарка Надія Сковородко. Відтепер жительки села йтимуть на консультацію до неї, якщо потрібно буде сплатити комуналку чи зробити ксерокопію паспорту.

«Це була нелегка розмова. Вона не дуже хотіла цим займатися. Але ми їй сказали: «Надіє Григорівно, на принтері-сканері ми вас навчимо, допоможемо і пояснимо. А на комп’ютері вам доведеться вчитися працювати». А вона вже людина у віці, тож усе це спочатку було для неї незвичним», – пригадала Наталія Алексєєва.

За її словами, нині скористатися імпровізованим інтернет-куточком можуть усі охочі – пошукати роботу, пройти онлайн-курси, поспілкуватися по Skype із дорослими дітьми, які живуть у місті, чи просто сплатити за газ.

«Так нашим жінкам відкривається світ через інтернет», – підсумовує пані Наталія.

Академія жіночого лідерства (АЖЛ) – це ініціатива Національного демократичного інституту міжнародних відносин та Українського жіночого фонду, спрямована на всебічну підтримку жінок-лідерок задля посилення їхньої участі в реформі децентралізації, зокрема в процесах прийняття рішень в громадах.

Проект здійснюється у рамках Програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE), що виконується міжнародною організацією Global Communities та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Національний Демократичний інститут міжнародних відносин та Український жіночий фонд є партнерами Програми USAID DOBRE.

Підготувала Вікторія Кобиляцька, 50%