Головна Статті Катрі Райк: Жінка в політиці має залишатися собою

Катрі Райк: Жінка в політиці має залишатися собою

Катрі Райк
фото – delfi

Катрі Райк – політикиня з Естонії. Нині вона мерка міста Нарва. Народилася в сім’ї викладачів і наголошує, що своєму успіху завдячує наполегливій праці та навчанню. За фахом історикиня, має ступінь докторки філософії. Стажувалася в Німеччині в університетах Гамбурга і Марбурга. Багато років працювала в системі освіти. Спочатку в Тартуському університеті, згодом очолила Академію внутрішніх справ. У 2019 році стала міністеркою внутрішніх справ Естонії, потім була депутаткою парламенту. Впродовж останнього року обіймає мерську посаду. 

Ми спілкувалися із Катрі Райк про те, як вона потрапила в політику, з якими перешкодами їй довелося стикатися і які виклики долати, а також про гендерні квоти та їхню доцільність. 

Жінка завжди перебуває під більшим прицілом у публічному просторі 

Чи важко жінці стати політикинею в Естонії? Що допомагає, а що стоїть на заваді?

Якщо дивитися на моє життя, то можна подумати, що бар’єрів немає. Звісно, це трішки оманливе сприйняття. Я ніколи не зупинялася на досягнутому і не звертала уваги на стереотипи. Хоча жінка завжди перебуває під більшим прицілом у публічному просторі – журналісти і громадськість звертають увагу на її зовнішність: яка у неї зачіска, вага, одяг… Коли говорять про чоловіка, нікому й на думку не спаде засудити його через зайві кілограми чи неохайну зачіску або попліткувати, чи поєднуються кольори в його одязі. Трапляється й ейджизм – коли жінка начебто втрачає свою значимість із віком. 

Катрі Райк

Читайте також: Сексизм, квоти та боротьба за ресурси: як жінки виборюють доступ до влади

Вас часто критикували?

У політиці критикують постійно. Недарма мій батько полюбляв говорити: «Я не настільки слабкий у цьому житті, аби не мати ворогів». У політиці тебе підставляють, несправедливо засуджують. Часто буває так, що спочатку люди підставляють, а потім ідуть обійматися – мені важко прийняти ці моменти. Це галузь, у якій половина твого успіху – це ти, а інша половина – усе те, що наразі відбувається в країні і в партії, у якій ти перебуваєш. Що вищу посаду ти обіймаєш, то самотніше почуваєшся.

«Квітонько, ти звідти тут і як сюди потрапила?»

Розкажіть про свій досвід роботи в Міністерстві внутрішніх справ. Складно було отримати цю посаду?

Потрібна була людина із системи. Оскільки я багато років була ректоркою Академії внутрішніх справ, то якраз і була цією людиною із системи, яка розуміється на темі. 

Ви знаєте (сміється, – ред.)  у мене часто запитують, як я в ректорат потрапила, а не лише на посаду в міністерстві. Я ж не пожежниця, не спортсменка, не поліцейська – я просто розумна жінка і фахівчиня, яка пройшла публічний конкурс. 

Пригадую ці зверхні погляди, коли тільки прийшла: мовляв, «квітонько, ти звідти тут і як сюди потрапила?» Перші чотири місяці було дуже складно. На першій нараді просто записувала всі внутрішні фрази, а потім розбиралася, що вони означають. Потім настає час, що треба заявити про себе. Крикнути: агов, я тут – слухайте мене,  я знаю про що говорю! Треба довести колегам, що ти добре знаєш цю сферу, що ти можеш враховувати інтереси інших. 

Катрі Райк

Я зізнаюся, що це один із найскладніших періодів мого життя. Робочий день починався о 7 ранку і закінчувався о 23.00. Якось я прийшла додому і зрозуміла, що попри свою посаду все одно треба бути і господинею. Ніхто не зніме з тебе хатні обов’язки – треба як і раніше мити посуд, прати і прасувати…

Крім того, о 7:30 щоранку і о 22:30 мені телефонував очільник поліції зі звітом. Твій день починається і закінчується негативом, адже тобі звітують про всі аварії, катастрофи, убивства – і ти маєш розбиратися в цьому негативі. Тоді я стала розуміти, що в Естонії більше людей у поважному віці помирають від того, що впали у ванній, а не через пожежі чи якісь надзвичайні ситуації. Зрозуміла, що самотнім бабусям і дідусям треба допомогти, аби у них вдома не було високих ванн, стояли газосигналізатори, щоб не було отруєнь чадним газом… Такі тонкощі усвідомлюєш, тільки якщо ти працюєш у цій сфері. 

«Я ніколи не розділяла людей за статтю – завжди запитувала про цінності, характер і знання»

Чи багато жінок у вас у правоохоронної сфері ?

Навіть в Академії внутрішніх справ у нас було неписане правило, що ми маємо набрати до 40% дівчат майбутніх поліцейських. У політиці ж немає жодних квот для жінок.  Чесно, я сподіваюся, що ніколи не буде.

Якщо не помиляюся, то нині в нашому парламенті приблизно 30% жінок – ця цифра всюди фігурує і є приводом для гордості. 

Чому ви проти квот? 

Я вважаю, що коли є квота, то у жінки слабша позиція, ніж у чоловіка. Це дає додатковий привід дорікнути. Мовляв, ви тут, бо у вас є привілеї. А якщо  ж ми самі досягаємо мети й отримуємо посади, тоді у нас сильна позиція. В суспільстві безліч сильних жінок, які впораються з будь-якими складнощами і пройдуть цей шлях у політику самотужки. Чи потрібна таким жінкам ця слабка позиція? Коли на жінку можна ткнути пальцем, сказавши, що вона жінка і вона тут завдяки квоті. 

Читайте також: Франція запровадила гендерні квоти на керівні посади у бізнесі

У нас є кілька політичних сил, які активно пропагують запровадження квот. Так, я припускаю, що їх мають запровадити на деякий час, аби досягнути паритету,  але потім знову скасувати. А взагалі я ніколи не розділяла людей за статтю – завжди запитувала про цінності, характер і знання. 

«Коли ви йдете в політику, подумайте добре, чи справді ви цього хочете, адже вороття немає»

А ви ніколи не чули закидів, що жінка не має обіймати високі посади?

Спочатку було таке. Чула щось на кшталт «та що вона вміє, що вона тут взагалі робить?!» Але це було не від колег, бо вони до мене ставилися добре. 

Якщо відкрити соцмережі, то в першому ж коментарі ви зможете прочитати численні закиди про мою зовнішність. Мовляв, вона «наче рожеве порося». Після одного такого коментаря я навіть схудла на 10 кілограмів. Мене завжди зачіпає, коли переходять на особистості і пишуть щось про мою родину, хоча насправді мали б обговорювати мою політичну діяльність. Був випадок, коли преса почала обговорювати далеке минуле моєї матері. А мама в той момент уже була при смерті в лікарні. 

Катрі Райк

Із огляду на ваш досвід, якими рисами характеру має озброїтися жінка в політиці?

Хочу спочатку зазначити, що жінка в політиці має залишатися собою. Я гадаю, що в політику легше потрапити, ніж тут бути. Існують правила, які ти маєш прийняти і розуміти. Важливо бути командною гравчинею. І бути готовою до постійних компромісів (але, дай Боже, щоб не компромісів зі своєю совістю). Політика – для дуже терплячих людей, які вміють домовлятися. Коли ви йдете сюди, то подумайте добре, чи справді ви цього хочете, адже вороття немає.  

Знаєте, я спочатку була в сфері освіти, потім в оборонній, тепер у місцевому самоврядуванні. І розумію, що це мене підбурювало безупинно  навчатися і пристосовуватися до змін. Це навчило мене бути витривалішою, приймати виклики і не здаватися.

Аліна Курлович

Більше публікацій
Більше публікацій Аліна Курлович
Більше публікацій Статті