Головна Статті Ксенія Гнатовська: Коли ми говоримо про гендерну рівність, політичні прапори залишаються за дверима

Ксенія Гнатовська: Коли ми говоримо про гендерну рівність, політичні прапори залишаються за дверима

«Політика – це мистецтво домовлятися. Я часто чую, що люди, коли говорять про владу, кажуть «треба ламати цей механізм». Не треба нічого ламати. Людська природа, з одного боку, не любить змін, а з іншого – піддається їм. Тому я за «soft power». Гендерні ініціативи треба пояснювати колегам, надавати аргументи щодо переваг ухвалення таких рішень. І мати розуміння, що все відбувається не відразу», – каже Ксенія Гнатовська

Вона – координаторка міжфракційного депутатського об’єднання  «Київ – за рівні можливості», допомагає впроваджувати гендерні практики у Київській міськраді. 

Ми поговорили з Ксенією Гнатовською про цінності гендерної рівності, особливості роботи з депутатками та депутатами різних політичних партій та про вміння домовлятися. 

«Я вирішила долучитися до створення нової політичної культури в моєму місті»

Ксеніє, як ви прийшли до того, щоб долучитися до політики та займатися темою гендерної рівності?

Просто стався Майдан і війна. І я вперше усвідомила, що замало лише приходити голосувати на виборах, щоб вважати себе свідомою громадянкою.

У 2014 році я волонтерила, допомагала щойно створеній політичній партії «Сила людей». А наступного року вони запросили мене балотуватися на виборах до Київради.

Участь у виборах не була спеціально продуманим чи спланованим кроком. Скоріше – логічним продовженням бажання допомогти своїй державі. Партія на виборах не пройшла, але я отримала корисний досвід і відкрила для себе таке поняття як «гендерна політика».

Перебуваючи тоді всередині політичного процесу, я вирішила розібратися, що таке публічне управління взагалі й отримала ступінь магістра державного управління. Політика рівних можливостей стала темою мого науково-практичного інтересу.

На мій погляд, в Україні мова йде не стільки про адвокацію принципів гендерної рівності, скільки про подолання «гендерного невігластва». У нас люди кажуть: «ми за сімейні цінності, отже ми проти гендерної рівності». А коли  цих людей розпитуєш, чим сімейні цінності відрізняються від гендерної рівності, вони не знають що відповісти.

Оце «гендерне невігластво» призводить до великої кількості абсолютно безглуздих, емоційних, некорисних речей. Саме тому, коли я натрапила на інформацію про конкурс на посаду координаторки міжфракційного депутатського об’єднання «Київ – за рівні можливості», вирішила долучитися до створення нової політичної культури в моєму місті. І вже з квітня 2021 року я обіймаю цю посаду.

«Мені в Київській міській раді не доводилося переконувати, що гендерна рівність – це добре і важливо»

У чому зараз полягає ваша робота?

Якщо коротко, завдання секретаріату – організаційне, аналітичне та операційне забезпечення діяльності МФО.

Пріоритетними напрямками роботи МФО є реалізація політики гендерної рівності в місті Києві. Також ми працюємо, щоб створювати умови протидії дискримінації і допомоги постраждалим за ознакою статі, зокрема, домашнього насильства. Налагоджуємо діалог із неурядовими та громадськими організаціями, що працюють у сфері гендерної політики. Разом розробляємо та впроваджуємо гендерно чутливі ініціативи. Та й загалом створюємо гендерно чутливий простір в самій Київраді через підготовку проектів рішення, підтримку міських цільових програм, що враховують гендерну складову.

До складу МФО «Київ – за рівні можливості» входять депутатки й депутати різних фракцій. Чи не виникало ситуацій, коли для впровадження якихось ініціатив треба було переконувати тих чи інших депутатів або депутаток? Аргументувати, чому ініціативи, спрямовані на утвердження гендерної рівності, – це важливо.

Переконувати не доводиться. Політики – це та частина суспільства, що щільно залучена у світовий політичний порядок денний. Депутатам добре відомо, що гендерна рівність – це одна з цінностей Європейського Союзу, до якого ми прагнемо потрапити. А гендерний підхід впроваджується в реалізації політик усіх розвинених демократичних країнах. Тобто в Київській міській раді мені не доводилося переконувати, що гендерна рівність – це добре і важливо.

Читайте також: Три причини створити депутатську групу за рівні можливості

Я насправді дуже радію від того, що у нашому МФО високий рівень культури та поваги одне до одного. Ми не привносимо у наше об’єднання політики. Коли ми говоримо про гендерну рівність, працюємо над проєктами, які покращують життя людей, чи впроваджуємо ініціативи допомоги тим, які опиняються у ситуаціях насильства, або захищаємо депутаток, які стикаються із сексизмом… У всіх цих ситуаціях політичні прапори залишаються за дверима. Із собою на обговорення беремо тільки спільні цінності.

«Депутати мають бути зразком гідної поведінки для всієї громади»

Які результати роботи МФО у Київській міські раді?

У 2019 році Київ приєднався до Європейської хартії рівності жінок та чоловіків в житті громад. У березні минулого року КМДА затвердила план дій задля досягнення рівності та імплементації Європейської Хартії.Цей документ є орієнтиром щодо узгодження спільної роботи МФО Київради та відповідних підрозділів КМДА. Тому діяльність МФО враховує заходи плану дій. Ми активно просуваємо прогресивні ініціативи, що розвивають нашу столицю як місто рівних можливостей.

І хоча МФО щойно виповнився рік, нам є чим пишатися.

За цей короткий період ми розробили Кодекс етики депутата та депутатки міської ради. Кодекс чітко визначає поняття «дискримінація», у ньому прописані відповідальність та санкції за порушення норм етичної поведінки. МФО ретельно працювало над цим документом майже чотири місяці. До роботи долучилися депутати й депутатки з різних фракцій. Ми також зверталися за допомогою до юристів та експерток із гендерних питань.

Читайте також: Етичний кодекс для депутатів: чому варто запровадити положення проти дискримінації

Також у кодексі етики застосовані фемінітиви. Це революційний крок! Ми перша міська рада в Україні, яка ухвалила такі зміни. Цю ініціативу підхопили колежанки депутатських груп із питань гендерної рівності місцевих рад із різних регіонів України.

І це важлива справа, тому що депутати мають бути зразком гідної поведінки для всієї громади.

Наразі спільно із КМДА, Київським міським центром гендерної рівності, запобігання та протидії насильству, а також з декількома громадськими організаціями ми працюємо над розробкою проєктів, які підвищать поінформованість киян щодо теми домашнього насильства. Розробляємо дії та заходи, які розкажуть куди звертатись та як отримати допомогу, якщо людина постраждала від домашнього насильства або стала свідком цього ганебного явища. 

«Багато людей стикаються із ситуаціями дискримінації, але не часто вони говорять про це публічно»

У січні в Київраді ми презентували інсталяцію «Відчинимо правду про насильство». Ця подія об’єднала МФО «Рівні можливості» Верховної ради України, МФО Київської міськради, міську адміністрацію Києва та  громадських активісток.

Інсталяція переїжджатиме до ЦНАПів міста Києва, щоб її побачили якомога більше містян. Аналіз статистики звернень на гарячу лінію допоможе нам коригувати подальші дії.  Цей проєкт якраз є прикладом такої міжсекторальної співпраці: коли громадянське суспільство, законодавча та виконавча влада працюють разом, щоб вирішувати суспільну проблему.

Читайте також: Марина Хонда: «Ті, хто прийдуть після нас, будуть вдячні за цей прорив»

МФО «Київ – місто рівних можливостей» також ділиться напрацюваннями з колежанками із інших областей України. Ми плануємо спільні акції та флешмоби разом із іншими депутатськими групами з гендерних питань. Ці заходи сприятимуть зростанню обізнаності українок та українців в питаннях гендерної рівності, гендерного підходу у впровадженні місцевих політик. Насправді, багатолюдейстикаються із ситуаціями дискримінації, але не часто вони говорять про це публічно. Не вважають, що такі випадки вартують розголосу та належної оцінки з боку влади. Почуваються самотніми у цих проблемах, не вірять, що суспільство підтримає їх.

Наше завдання – виносити ситуації дискримінації на поверхню. Своїми заявами підкреслювати неприпустимість подібної поведінки, таким чином створюючи простір нульової толерантності до гендерної нерівності, дискримінації та сексизму. І обов’язково надавати підтримку людям, які стикнулися із сексизмом.

«У нас спостерігається позитивний тренд на збільшення жінок у владі»

Часто, коли говориш із людьми про гендерну рівність, у багатьох є викривлене розуміння цього поняття. Можливо, ви чули коли жінки кажуть, що не хочуть рівності, бо хочуть бути «слабкими жінками»…

А яка вона – «слабка жінка»? Чого насправді хоче, коли таке говорить? Це про те, як відчувати фізичну слабкість чи розуміти, що поруч є людина, яка готова надати підтримку? Гендерна рівність не виключає вміння проявляти ніжність та вдячність. Не означає, на мою думку, що сильна жінка – це та, яка все робить сама, і заперечує, щоб чоловік подавав руку чи відчиняв перед нею двері. Гендер – це поняття соціальне. Воно стосується можливостей отримувати соціальні ресурси та впливати та ухвалення рішень. Не варто змішувати суспільні відносини і приватні стосунки. 

Для України це нова тема. Її актуальність очевидна. І це частина тих змін суспільної свідомості, які на нас чекають. Але люди переважно не хочуть змінюватися. Вони воліють, аби світ довкола них змінювався. Що влада може вдіяти в такій ситуації? Просвіта і роз’яснення, терпіння і повага до людей. Час, у якому ми живемо, спонукає нас до цього. Рівність – це ознака сьогодення. Вона неодмінно відбудеться в Україні. Життя наших мам відрізнялося від життя наших бабусь. Наш стиль життя – зовсім інший! І наступні покоління дівчат проживатимуть інше життя.  

Читайте також: Гендерно орієнтоване врядування: як рівність робить людей щасливішими

Виклик для сучасних жінок – бути більш рівномірно представленими у всіх сферах суспільного життя: політика, армія, ІТ, управлінська діяльність… Чому важливо, щоб жінки брали участь в ухваленні суспільно-важливих рішень? Психологи вже не раз переконувалися, що найбільш життєздатні рішення ухвалюють змішані групи, до складу яких входить не менше, ніж 30% представників однієї статі. Саме такий склад групи забезпечує більш комплексний погляд на будь-яке питання чи ситуацію. 

Зараз все більше жінок в Україні розглядають для себе політику як кар’єру. У нас спостерігається позитивний тренд на збільшення жінок у владі. Тому – далі буде!

«Політика – це колективна справа, самотужки тут нічого не зробиш»

Ви для себе розглядаєте політику як майбутню кар’єру?

Я рухаюся природнім шляхом. Це означає «ніколи не кажи ні». Коли я балотувалася, розуміла, що на той момент це може бути корисним для моєї країни. Зараз я бачу користь від своєї роботи, так би мовити, у back office Київради.

Публічна політика – це суттєве фізичне та психологічне навантаження. Від передвиборчої кампанії та в продовження всієї каденції депутати стикаються з численною критикою і негативом.

Читайте також: Плекати себе: Навіщо жінкам-лідеркам розвивати емоційний інтелект

Якось жартома я сказала, що в політику можна йти після року індивідуальної терапії. Досвід спілкування з депутатами показав, що це не зовсім жарт. Психологічна підготовка з питань публічного виступу, стресостійкості, вміння реагувати на критику, ведення дискусії, – це лише частина психологічних аспектів політичної діяльності. Напруження складно витримувати, особливо тим, хто йде в політику з намірами змінити життя людей на краще.

Якщо ти депутатка і хочеш просувати гендерні ініціативи, як можна посилити свій голос, свою ініціативу в раді?

Політика – це мистецтво домовлятися. Я часто чую, що люди, коли говорять про владу, кажуть «треба ламати цей механізм». Не треба нічого ламати. Людська природа, з одного боку, не любить змін, а з іншого – піддається їм. Тому я за «soft power». Гендерні ініціативи треба пояснювати колегам, надавати аргументи щодо переваг ухвалення таких рішень. І мати розуміння, що все відбувається не відразу.

Якщо поставили собі за мету йти в політику, перше, чого треба навчитися – це розмовляти із людьми. Можна критикувати позицію, але ніколи не переходити на особистості.

І друге. Політика – це колективна справа, самотужки тут нічого не зробиш. Треба об’єднуватися, на кшталт нашого МФО, до складу якого входять 56 депутаток та депутатів Київради із 120. Погодьтеся, це потужно!  І разом із спільнодумцями знаходити можливість робити прогресивні зміни, в тому числі й у політиці рівних можливостей.

Інна Наливайко

Більше публікацій
Більше публікацій Інна Наливайко
Більше публікацій Статті