Жінки — це 50% успіху України

#КвотиЗамістьКвітів: Чи встигне парламент проголосувати за гендерні квоти?

В Україні набирає обертів потужна адвокаційна кампанія на підтримку гендерних квот. У Верховної Ради залишилося обмаль часу, щоб внести зміни до виборчого законодавства і пролобіювати збільшення представництва жінок у владі.

У Ради ще є шанс в останньому стрибку проголосувати якщо не за весь Виборчий кодекс, то за законопроект 1456, який є, по суті, фрагментом кодексу, що стосується суто запровадження гендерних квот.

Чи вдасться запровадити квотування, які є варіанти розвитку подій і чому так важливо для українського парламенту під кінець своєї каденції проявити політичну волю?

50% досліджували питання, слідкуючи за реакціями депутаток, можновладців, громадянського суспільства та міжнародної спільноти.

Міжфракційне об’єднання «Рівні можливості» напередодні зробило заяву про підтримку законодавчого запровадження квот у виборчому законодавстві. У МФО зауважили, що ухвалені зміни не вплинуть на позачергові вибори, проте це дасть поштовх партіям відповідально підійти до формування списків із врахуванням принципу паритетного представництва жінок і чоловіків.

«… ми відстоюємо наявні законодавчі пропозиції, що пройшли процедури попереднього розгляду, а саме проект Виборчого кодексу, до якого були внесені пропозиції щодо вдосконалення механізму квотування списків партій на рівні 40%, а недотримання квот матиме наслідком відмову у реєстрації списку партій як у виборах до Верховної Ради, так і місцевих рад; або законопроект №1456, який пропонує 30% квоту для виборчого списку партії та санкції у вигляді відмови у реєстрації списку партії, якщо квота не буде дотримана», – наголошується у заяві.

Також депутатки й депутати нагадали політичним партіям про необхідність дотримання мінімального розміру квоти – не менше 30% представників однієї статі від загальної кількості кандидатів у виборчому списку.

Згідно з опитуваннями, українці вважають, що якби у Верховній Раді було більше жінок, більше уваги приділялося б щоденним проблемам людей. Такі дані озвучила депутатка Марія Іонова.

«Також зі збільшенням жінок у владі на порядку денному активніше з’являються соціальні питання, в тому числі, захисту прав людини та питання, яким раніше зовсім не приділялася увага. Крім того, у жінок інші економічні стратегії, що пояснюється іншим соціальним досвідом, аніж у чоловіків. Саме тому Міжфракційне об’єднання «Рівні можливості» наполягає у законодавчому запровадженні виборчих квот, як єдиного ефективного механізму забезпечення збалансованого представництва жінок і чоловіків у радах різного рівня», – наголосила політикиня.

У свою чергу, народна депутатка Світлана Войцеховська переконана, що для того, щоб в Україні запрацювали гендерні квоти, потрібна лише політична воля.

«Ми прийняли рішення про адвокацію законопроекту №1456, бо з Виборчим кодексом поки нічого незрозуміло. У нас були попередні перемовини з Парубієм із цього приводу, і він сказав, що якщо буде запит, то він готовий ставити законопроект на порядок денний, тому що цей документ пройшов усі комітети, він готовий до голосування», – розповіла Войцеховська в інтерв’ю для 50%.

Вона також дала свій прогноз розвитку подій.

«Складно – це не значить, що неможливо. Головне, що є запит суспільства. Тож якщо нам не вдасться поставити закон на цей тиждень, то з понеділка, я так розумію, буде розглядатися Виборчий кодекс. І тоді ми будемо лобіювати квоти, але вже у Виборчому кодексі», – запевнила депутатка.

Запит громадськості щодо введення гендерних квот у виборчому законодавстві справді є, і він доволі відчутний. Так, Громадський альянс «Політична дія жінок» оприлюднив заяву на підтримку згаданих законодавчих ініціатив. Мова йде про представників і представниць понад півтораста громадських організацій, які об’єдналися задля підсилення та лобіювання участі жінок у політиці.

«Принцип використання гендерних квот – це загальноприйнята світова практика для збільшення кількості жінок у владі. Нагадуємо, що кількість жінок в Україні складає 54%, а їхнє представництво у найвищому законодавчому органі найменше в Європі – лише 12%. Тож, ми переконані, що такі квоти в Україні мають становити 50%. Вважаємо, що для українського парламенту є справою честі, під кінець своєї каденції, продемонструвати дотримання проєвропейського курсу розвитку країни та своїм рішенням забезпечити справедливе представництво більшості українського населення у Верховній Раді», – наголосили в Громадському альянсі, закликавши всіх жінок-парламентарок об’єднати свої зусилля та продемонструвати солідарність у боротьбі за гендерну рівність.

«Звертаємося до всіх народних депутатів України підтримати законопроекти, які допоможуть застосувати тимчасові інструменти для оновлення політичного класу та підтримки демократичного розвитку країни», – підсумовується у заяві.

Підтримати законопроект №1456 щодо 30% виборчої квоти для жінок закликав також і міністр юстиції Павло Петренко. За його словами, гендерні квоти на виборах – це більше, ніж про розподіл місць в парламенті.

«Це про рівність прав та можливостей жінок та чоловіків. Ми можемо пишатись, що у нинішньому скликанні Верховної Ради найвищий відсоток жінок за всю історію незалежності – 11,5%. Тим не менш, середній показник у світі – 23%. У скандинавських країнах, які традиційно очолюють рейтинги рівня життя у світі – 40% і більше. Нам точно є, куди зростати. 52% населення України – жінки. 60% виборців – теж жінки. І вони заслуговують більш широкого представництва на виборних посадах… А квіти ми, чоловіки, будемо дарувати жінкам і далі. Запровадивши квоти в тому числі», – запевнив Петренко.

Читайте також: Чи уціліють гендерні квоти у боротьбі за Виборчий кодекс?

Помічниця народного депутата Сергія Лещенка Марина Бардіна, яку віднедавна представляли як радницю із гендерних питань у команді новообраного президента, теж відреагувала на адвокацію законопроекту № 1456. Вона, зокрема, повідомила, що було відповідне звернення до спікера Ради Андрія Парубія щодо внесення документу до порядку денного.

«…надійшла відповідь від голови Комітету ВРУ з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Григорія Гмирі, в якій повідомляється, що законопроект підготовлений Комітетом у встановленому порядку до розгляду Верховною радою України та за поданням Комітету включений до порядку денного десятої сесії ВРУ восьмого скликання. Отже, Комітет почув суспільний запит і рекомендував даний законопроект, далі рішення за парламентом», – зауважила Бардіна.

В ООН також підтримали запровадження гендерних квот в Україні. Координаторка з гуманітарних питань системи ООН в Україні Оснат Лубрані зробила відповідну заяву на підтримку рівної участі жінок у парламентських виборах. Вона зауважила, що жінки стикаються з безліччю проблем у політиці: частіше їх оцінюють за зовнішнім виглядом та одягом, аніж за їх ідеї та переконання.

«Генеральний секретар Організації Об’єднаних, Націй Антоніу Гутерреш, підтвердив, що гендерна рівність є питанням влади. Він сказав: «Ми все ще живемо в світі та культурі, де домінують чоловіки. Світ потребує паритету для зміни владних відносин суспільства».
Вибори є важливою подією в будь-якому демократичному суспільстві, адже відбуваються лише кожні п’ять років, і тому мають використовуватися для здійснення сміливих змін на шляху до побудови кращого суспільства. Сьогодні я закликаю всіх тих, хто приймає рішення в політичних партіях, а також обраних політиків, які мають владу і відповідальність, – проявити політичну волю і відважність у реалізації принаймні 30-відсоткової квоти для жінок-кандидаток у виборчих списках політичних партій. Фактичне забезпечення квот є життєво важливим для подолання ендемічної дискримінації та досягнення істотної рівності між жінками та чоловіками», – йдеться у заяві.

Оснат Лубрані також апелювала до зобов’язань України згідно з Конвенцією ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок, яку вона ратифікувала.

«Стаття 4 вимагає від держави реалізувати тимчасові спеціальні заходи, включаючи квоти, а стаття 7 закликає до ліквідації дискримінації щодо жінок у політичному та суспільному житті країни», – наголосила координаторка.

Нагадаємо, 22 травня Верховна Рада розглядала питання зміни виборчого законодавства, яке ініціював президент Володимир Зеленський. Під час розгляду представниці міжфракційних депутатських об’єднань «Жінки, мир, безпека» та «Рівні можливості» закликали депутатів підтримати запровадження гендерних квот. Крім того, міжфракційне об’єднання «Рівні можливості» оприлюднило заяву, в якій закликало депутатів та депутаток об’єднати зусилля довкола запровадження виборчих квот.

Підготувала Вікторія Кобиляцька,

50%