Жінки — це 50% успіху України

Київрада: Хто з жінок відмовився від депутатства?

У Київраді залишилося 37 жінок-депутаток, попри те, що на місцевих виборах – 2020 до ради було обрано 39 жінок. Такими є дані відповідного рішення Київської ТВК, ухваленого на засіданні 25 листопада, пише «Чесно». Саме в цей день комісія розглянула останні заяви про реєстрацію депутатами. 

У підсумку представництво жінок у Київраді становить 30,8%.

Для порівняння: на попередніх виборах, у 2015 році, було обрано лише 23 депутатки, що становило 19%.

З 7 політсил, що увійшли до Київради жодного відмовника у «Голоса», «Слуги народу» та ОПЗЖ.

Удар: +1

Очікувано, що в «Ударі» від мандата депутата  відмовився Віталій Кличко, якого обрано Київським міським головою у першому турі. Натомість депутатом пощастить стати перекладачці жестової мови Лесі Петрівській, яка увійшла до загального списку під № 9 і є першою, хто не потрапляв до ради.

Таким чином фракція «Удару» заведе до Київради 10 жінок (з 30 депутатів).

«Європейська солідарність»: -1

Ольга Галицька відмовилася від посади депутата Київради попри те, що виборці довірили їй понад 4 тисячі голосів, а це майже цілий мандат. Її місце у сесійній залі належатиме Юрію Тихоновичу, який зміг отримати в чотири рази менше голосів, ніж Галицька.

ЄС заведе до Київради 8 жінок (з 31 депутата).

«Батьківщина»: – 2+1

У «Батьківщини» найбільше відмовників – 3, з яких дві жінки.

Першою відмовилася від місця у Київраді екснардепака Олександра Кужель.

Як відзначає рух «Чесно», народні депутати, які балотуються на місцевих виборах, фактично ошукують виборців і після виборів відмовляються від мандату в місцевих радах. «Так партії не розбудовують регіональне лідерство, а на рейтингу народних депутатів заводять менш відомих осіб», – констатує «Чесно».

Місце Кужель займе перша, хто не пройшла по загальному списку – Богдана Тимощук.

Другою жінкою, яка не стане депутаткою, попри те, що пройшла по списку, це Ольга Гоцуляк, Вона поступилася мандатом і натомість вкотре депутатом стане Анатолій Шаповал, якого у «Чесно» характеризують як «гречкосія». 

Таким чином у списку «Батьківщини» залишається 4 депутатки (з 12).

«Єдність Олександра Омельченка»: -1

Як пише «Чесно», зі списку «Єдності» пішла не Олеся Самолудченко, яка зуміла отримати мандат із мінімальними 15-ма голосами, а Оксана Поцілуйко, хоча її показник є другим після Самолудченко – 38 виборців віддали за неї свої голоси. Натомість депутатом стане Костянтин Бровченко. Він набрав 1,3 тисячі голосів виборців.

У цілому, в «Єдності» 4 жінки з 14 депутатів фракції.

Місцеві вибори 2020 вперше відбуваються за новим Виборчим кодексом, однією з вимог якого є дотримання гендерної квоти. 

Під час формування єдиного та територіальних виборчих списків партія повинна забезпечити присутність у кожній п’ятірці (місцях із першого по п’яте, з шостого по десяте і так далі) кожного виборчого списку чоловіків і жінок (не менше двох кандидатів кожної статі); у разі формування організацією партії єдиного та територіальних виборчих списків із кількістю кандидатів у депутати, яка не є кратною п’яти, до останніх у списку кандидатів (від 1 до 4) застосовується вимога щодо почергового включення кандидатів різної статі до списку (частина дев’ята статті 219 Кодексу).

Наведена норма Кодексу обумовлює необхідність забезпечення присутності визначеної кількості осіб різної статі як у єдиному, так і в територіальних виборчих списках.

Так, якщо місцева організація партії сформувала територіальний виборчий список у кількості 7 кандидатів у депутати, то в першій п’ятірці (місцях з першого по п’яте) має бути не менше двох кандидатів однієї статі, а також шостий та сьомий кандидати в депутати мають бути особами різної статі.

Недотримання квоти передбачає санкцію: відмову у реєстрації всього списку.

50%