Головна Статті Мар’яна Беца: Я пишаюся тим, що представляю Україну за кордоном

Мар’яна Беца: Я пишаюся тим, що представляю Україну за кордоном

4
102
Мар’яна Беца
Мар’яна Беца

Мирослава Макаревич для видання Ivona поспілкувалась із Мар’яною Бецою – першою жінкою на посаді речниці МЗС України. Мова йшла про роботу дипломата, основні виклики професії та уміння тримати баланс між роботою та домом.

Що із гендерною рівністю у МЗС?

Ще не так давно Міністерство закордонних справ була організацією з виключно чоловічими рисами. В Україні за перші десять років Незалежності послом призначена лише одна жінка, хоча гідних, конкурентоздатних професіоналів серед жінок було й на той час достатньо. І цією першою жінкою, яку призначили послом після відновлення Незалежності України, стала Ніна Ковальська. Дипломатка із 1970 по 1996 рік працювала у центральному апараті Міністерства закордонних справ України. Пройшла шлях від аташе відділу преси до посла у Швейцарії, за сумісництвом – у Ліхтенштайні та Ватикані.

Помітні зміни розпочалися після Помаранчевої революції, але більш рішучі – після Революції Гідності. МЗС став першою державною структурою, яка у 2019 році провела гендерний аудит. Із півтори тисячі працівників у МЗС третина – жінки. Міністерство закордонних справ першим серед органів державної влади України приєдналися до міжнародного руху за гендерну рівність HeForShe. Водночас і нині у керівному складі лишаються здебільшого чоловіки.

Читайте також: Правда чи ні? Погляд на події в Україні через гендерну оптику (ТЕСТ)

Мар'яна Беца
Мар’яна Беца

Мар’яна Беца закінчила Інститут міжнародних відносин КНУ ім. Тараса Шевченка, проходила практику в договірно-правовому департаменті МЗС. Стажувалася у Лондонській дипломатичній академії, в Інституті міжнародних відносин «Клінгендаль» (м. Гаага, Нідерланди) та в МЗС Республіки Індонезія.

Із 2001 року перебуває на дипломатичній службі в МЗС України. Була членкинею юридичної команди у справі про делімітацію континентального шельфу і виключних економічних зон України та Румунії в Чорному морі, яку розглядали в Міжнародному суді ООН. Працювала в посольстві України в Королівстві Нідерланди. У 2012-2015 рр. працювала радницею постійного представництва України при міжнародних організаціях у Відні, захищала інтереси України в ОБСЄ. Із 13 вересня 2018 року – Надзвичайний та Повноважний Посол України в Естонії.

Прагнення бути корисною для моєї країни стало основним рушієм вибору професії

Як ви прийшли у професію?

Своє покликання я зрозуміла не одразу. Навчаючись в школі, хотіла стати перекладачкою, потім журналісткою і навіть актрисою…

Моє знайомство з дипломатичною службою відбулося, коли я навчалася на п’ятому курсі Інституту міжнародних відносин і стажувалася в договірно-правовому департаменті МЗС. Тоді я вперше потрапила в цю будівлю на Михайлівській площі, поспілкувалась з дипломатами. Кожен із них розповідав мені неймовірні історії про свої закордонні ротації й життя в інших країнах. Тоді з’явилася мета стати дипломатом.

Для мене дипломат – це людина неймовірної ерудиції, зі знанням мов, історії, мистецтва. За 20 років роботи в МЗС я мала кілька ротацій: працювала в посольстві України в Нідерландах (опікувалась судовими процесами), у постійному представництві України при міжнародних організаціях у Відні (питання ОБСЄ). І ось вже три роки Посол України в Естонії. Прагнення бути корисною для моєї країни, зміцнення авторитету України у світі – стали для мене основоположними рушіями при виборі майбутньої професії.

Мар’яна Беца

Які основні переваги цієї професії над іншими у вашому особистому виборі?

Переваг багато, але до основних можна віднести можливість зробити внесок в історію країни, представляти та захищати інтереси України.  На цій службі ти мислиш зовсім іншими категоріями і масштабами, ніж рівень зарплатні, наприклад, бо віриш, що робиш для країни щось важливе. Я пишаюся тим, що представляю Україну за кордоном.

Робота за кордоном дає також можливість зануритись у нову культуру та спілкуватись з цікавими людьми. Це дуже надихає!

МЗС було організацією з чоловічим обличчям

Які основні виклики роботи дипломатки?

На початку мого кар’єрного зростання я часто відчувала себе вразливою, як порівняти з чоловіками. У той час МЗС було організацією з чоловічим обличчям. На керівних посадах майже не було жінок. Багато керівників обирали чоловіків на посади за кордон. Якщо жінка виїжджала за кордон і вагітніла, було виключено, що вона зможе поєднувати це з дипломатичною роботою. На щастя, за останні 7 років ситуація змінилась. Зараз для жінок відкривається все більше можливостей.

Читайте також: Уперше місію України при НАТО очолить жінка – Наталія Галібаренко

Постійні ротації та подорожі надзвичайно важливі в роботі дипломата. Але, звісно, це відбивається на особистому житті – ти віддаєшся роботі повністю й до певного часу взагалі не думаєш ні про родину, ні про дітей. І тут найбільше страждають саме жінки-дипломати. Вибудувати правильний баланс між кар’єрою та родиною буває непросто.

Наприклад, коли ми їдемо в тривале відрядження, то дуже складно вирішити, як бути з чоловіком чи дружиною – чи зможуть вони працевлаштуватися за кордоном. Не так багато країн, з якими маємо угоду про працевлаштування членів родин дипломатів, і це проблема, тому що кожен член родини хоче реалізовуватися.

Як поєднати особисте життя й роботу, кар’єру? Що допомагає тримати баланс?

Тримати баланс допомагає розуміння і допомога з боку родини. Саме їх підтримка, особливо у складні напружені періоди, які в нашій роботі трапляються досить часто, допомагає залишатися дієздатною, спрямованою на розв’язання проблем, а часом і зберігають від стресів.

Мар’яна Беца та президентка Естонії Керсті Кальюлайд
Мар’яна Беца та президентка Естонії Керсті Кальюлайд

Розуміння, що ти представляєш свою країну і захищаєш її інтереси є найбільш відповідальним

Який епізод зі свого дипломатичного життя згадуєте як найщемливіший?

Найщемливіше – це занадто особисто, а от найбільш хвилюючим стало перше призначення мене на посаду Надзвичайного і Повноважного Посла. Саме розуміння, що ти представляєш свою країну і захищаєш її інтереси є найбільш відповідальним. Я дуже вдячна за цю довіру.

Також надзвичайно бентежливим був період у 2014 році, коли я працювала радником у нашому постійному представництві у Відні та захищала інтереси України в ОБСЄ. Період початку російської збройної агресії… Важкий і складний час. Серйозне випробування для української дипломатії. У той період ми узгоджували мандат Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні й в умовах тотальної агресії з боку РФ було надзвичайно складно консенсусом (а це 57 країн-учасниць ОБСЄ) схвалити мандат місії, яка сприятиме зменшенню напруження, становленню миру, стабільності та безпеки; збиратиме інформацію та звітуватиме про ситуацію з безпекою. В умовах шаленого супротиву з боку РФ направлення місії спостерігачів ОБСЄ було справжньою перемогою України.

Яке ваше кредо?

Моє кредо – будь завжди чесною. Це не просто. Але у цьому якраз і сила людини.

Мирослава Макаревич для видання Ivona

Більше публікацій
Більше публікацій 50vidsotkiv.org.ua
Більше публікацій Статті