Жінки — це 50% успіху України

Мінсоц розробило інструкцію з гендерного аналізу документів

Відтепер в Україні кожен документ проходитиме перевірку на гендерну рівність – Міністерство соціальної політики розробило інструкцію, яка допоможе враховувати потреби та інтереси різних груп населення при розробці нормативно-правових актів. Мова йде про низку настанов та порад для розробників, спрямованих на те, як інтегрувати гендерну проблематику в той чи інший документ на етапі його створення.

«Базовою складовою впровадження гендерного підходу під час розроблення нормативно-правових актів є гендерний аналіз, що проводиться на кожному з етапів, зазначених у розділі ІІІ цієї інструкції. Гендерний аналіз дає змогу:

  • визначити фактичне становище жінок і чоловіків та/або їх груп, виявити їхні потреби та інтереси у відповідній сфері/галузі або у розв’язанні проблеми, для усунення якої готується нормативно-правовий акт;
  • визначити прямий та/або опосередкований вплив нормативно-правового акта на різні групи населення. Прямий вплив на різні групи жінок і чоловіків мають нормативно-правові акти, що стосуються прав і свобод людини, визначених Конституцією та законодавством України.

Результати гендерного аналізу використовуються для подальшого визначення оптимального варіанта розв’язання проблеми, на усунення якої спрямовується нормативно-правовий акт», – йдеться в документі.

Інструкція містить детальний опис усіх етапів роботи, дає визначення таких понять, як «гендер», «гендерний аналіз», «гендерний підхід», «оцінка гендерного впливу»…, а також питання для перевірки правильності того чи іншого кроку.

В основі інструкції використано міжнародні підходи, зокрема методика GBA+ (Gender-based Analysis Plus), що використовується урядом Канади.

Ідеться про аналіз усіх бюджетних пропозицій, який виходить за рамки статевих та соціокультурних відмінностей і враховує безліч інших факторів ідентичності, таких як раса, етнічна приналежність, віросповідання, вік тощо.

Також наголошується, що інструкцію уже зареєстровано Мін’юстом, а отже, вона є обов’язковою для застосування при підготовці будь-яких нормативно-правових актів.

Ознайомитися зі змістом документу можна тут.

50%