Жінки — це 50% успіху України

«Ні – культурі зґвалтування!»: у Франції протестують проти призначення двох міністрів

Фото: AFP

Францією прокотилася хвиля протестів проти призначення на посаду міністра внутрішніх справ Джеральда Дарманена, який перебуває під слідством через підозру в зґвалтуванні, пише France24.

У січні 2018 року прокуратура відкрила справу за заявою Софі Спатс (Ольги Паттерсон). Жінка заявила, що Дарманен нібито зґвалтував її в 2009 році, коли вона звернулася до нього за юридичною допомогою у скасуванні умовного покарання, яке отримала через погрози й шантаж на адресу колишнього приятеля. Справу закрили, але прокуратура почала нове розслідування за заявою іншої жінки – жительки міста Туркуена, де Дарманен раніше був мером. Позивачка поскаржилася, що політик нібито скористався її безпомічним станом і почав домагатися, коли вона просила допомоги з покращенням житлових умов. Згодом цю справу теж закрили.

9 червня 2020 року апеляційний суд Парижа виніс постанову про відновлення розслідування проти Дарманена у справі про звинувачення з боку Софі Спатц. У свою чергу, новопризначений міністр нагадав про презумпцію невинуватості. Дарманен не вважає, що існує конфлікт інтересів у тому, що люди, які розслідуватимуть його справу, є його безпосередніми підлеглими.

Також протестують проти нового міністра юстиції Еріка Дюпон-Моретті, відомого своїми критичними висловлюваннями на адресу руху #MeToo та тим, що неодноразово захищав у судах політиків, підозрюваних у домашньому насильстві й зґвалтуваннях (на рахунку Дюпон-Моретті 145 виправдувальних судових вироків, ЗМІ називають його прізвиськом «Виправдатор» – ред.).

Фото: rtl.fr

Читайте також: Заборона сексуальних домагань: як у Франції застосовують новий закон

Спочатку 7 липня активісти та активістки вийшли на акцію протесту під будівлею МВС Франції, вимагаючи відставки міністрів. Вони вдягнулися в чорне, принесли труну і влаштували флешмоб, імітуючи поховання усіх здобутків гендерної рівності. Дівчата з виразом скорботи покладали на сходи білі троянди, а всі учасники дійства тримали плакати з надписами «Дарманена звинувачують у зґвалтуванні» та «Дюпон-Моретті» – антифемініст».

Фото: apnews.com
Фото: .lesinrocks.com

Колишня міністерка у справах сім’ї, дітей і  жінок Лоранс Росіньоль назвала призначення Дарманена «ляпасом, який Емануель Макрон дав усім, хто бореться із сексуальним насиллям». Вона також розкритикувала призначення Дюпон-Моретті, який «ніколи не приховував своєї відрази до руху #MeToo і до прийняття закону щодо вуличних домагань».

«Ми знову відзначаємо людей, яких звинувачують у зґвалтуванні або які говорять речі, що заперечують голоси потерпілих. Це принижує жінок і додає сили сексуальному насильству та культурі зґвалтування», – наголосила координаторка феміністичного руху Nous Toutes («Ми всі») Поліна Барон.

Також проти призначення Дарманена виступила ЛГБТ-спільнота, нагадавши, що свого часу посадовець був проти одностатевих шлюбів, коли у Франції проходили дебати перед прийняттям відповідного закону за часів президента Франсуа Олланда.

Більш численні демонстрації відбулися в п’ятницю, 10 липня. У Парижі та в низці інших міст люди вийшли на акції протесту проти культури зґвалтування, підтримавши таким чином ініціативу феміністичного руху.

Читайте також: У Франції сформували новий уряд: 17 посад отримали жінки

Учасники та учасниці кількатисячної демонстрації перед мерією Парижа назвали Дарманена «міністром сорому». Вони тримали в руках плакати з написами «Ні – культурі зґвалтування!», «Ласкаво просимо до міністерства зґвалтування» та «Насильників – у в’язниці, а не в органи влади!». Жінки також влаштували флешмоб, співаючи пісню феміністок Чилі про сексуальне насилля і пританцьовуючи.

«Ми тут, щоб вимагати відставки міністрів. Коли я дізналася про ці призначення, то заплакала. У минулому я пережила зґвалтування, тож для мене, як і для всіх інших жінок із таким болючим досвідом, це стало образою», – розповіла 22-річна Анук Лагаридж.

Сімсот людей вийшли на демонстрацію у Нанті, у Ліоні на мітинг зібралися близько 500 осіб, а в Греноблі до Палацу правосуддя принесли труну як символ поховання усіх здобутків гендерної рівності.

Фото: rtl.fr

Рух Nous Toutes планує проводити мітинги в інших містах країни. Головна їхня вимога – звільнення з посад обох міністрів.

«Призначення Дарманіна міністром внутрішніх справ, а Дюпон-Моретті – міністром юстиції є не лише проявом інституціоналізованого патріархату, але й явним символом класово-залежного застосування правосуддя в цій країні. Закони та конституція нічого не важать для можновладців. Вони можуть скоювати найгірші злочини, не боячись втратити свої привілеї… Ми будемо боротися, поки рішення про призначення не скасують. Закликаємо всіх до міжнародної солідарності!», – йдеться у петиції, яку активістки адресували президентові Макрону. Наразі під документом уже вдалося зібрати близько 100 тисяч підписів.

50%