Відповідь на це питання знають Ніна Мазур і Леся Клим’юк – переможниці конкурсу малих грантів у рамках програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність (DOBRE)». Нещодавно в Києві проходила конференція випускниць Академії жіночого лідерства, де вони ділилися своїм досвідом.
50% розповідає про дві успішні ініціативи, які активісткам вдалося виплекати та реалізувати.
«Щоб жінка відчувала, що вона в центрі уваги»
Ніна Мазур – очільниця громадської організації «У єднанні – сила!» із Новоукраїнки, що на Кіровоградщині. Коли її запитують, що б у своєму проєкті вона зробила по-іншому, якби можна було повернути час назад, замислюється на хвильку, а тоді дуже серйозно відповідає: «Ми б із дівчатами обговорили колір стін». І поки всі сміються, пояснює, що для неї важливою є командна робота.
Рік тому Ніна Мазур разом із однодумицями реалізувала проєкт «МАМ-центр – простір для Мобільних Активних Мам». Цифри говорять, що в Новоукраїнці 1635 жінок, які перебувають у декретній відпустці (при населенні в 20 тисяч).
«Їм не було місця, де можна було б чогось навчитися, поговорити, реалізувати себе. І тоді з’явилася ідея: а давайте створимо для тих, хто в декретній відпустці, майданчик для саморозвитку, для підвищення кваліфікації та й просто для того, щоб між собою комунікувати. Ми провели шалене опитування. Чому шалене? Бо ловили всіх дівчат, кого де бачили, й питали, чи їм це потрібно. Виявилося, що дуже потрібно», – розповідає Ніна Мазур.
Після навчання з гендерно орієнтованого бюджетування, яке проходить в рамках проекту DOBRE, влада громади майже одразу пішла назустріч – у позашкільному закладі виділили приміщення для Центру. Але воно потребувало серйозного ремонту, тому активістки почали там наводити лад.
«Дівчата робили ремонт вечорами, після роботи. От бачите, зробили такі жіночі силуети на стіну. З «підложки», що кладеться під лінолеум – така вона біленька, легенька і дешева. Дуже нам підійшла. Самі вирізали, ліпили й клеїли. Головний задум був – щоб жінка відчувала, що вона в центрі уваги… А ця фотографія унікальна тим, що одного вечора ми собі працюємо, щось голосно співаємо, аж раптом відчиняються двері й заходить голова нашої міської ради! Усі завмерли. А він у спортивному, робочому одязі: «То що, давайте мені роботу!». Ми ж зраділи, бо роботи купа. І він працював разом із нами. Не любить фотографуватися, але ми його отак зловили», – демонструє світлину Ніна.
Дивіться також: «Жіночі обличчя лідерства з Оленою Єною»: Ніна Мазур
Наразі у «МАМ-центрі» проводиться багато цікавих подій: лекції про гендерні стереотипи, серія семінарів із фінансової грамотності, є навіть безкоштовні заняття з фітнесу. А нещодавно на прохання місцевих жителів провели семінар для татусів «Теорія батьківства: чоловічий погляд».
«Ми цього не планували, але чоловіки почали писати й питати – мовляв, «коли вже у вас щось для татусів буде?». А будь ласка! Запросили психолога Андрія Хоменка. Він розповідав про важливість батька у вихованні дитини. Прийшло багато чоловіків, уважно слухали, були запитання, спікера довго не відпускали… Дві з половиною години ніхто не виходив на перекур!», – резюмує, сміючись Ніна.
Зараз у планах створення мобільного майданчика – «МАМ-центр» хоче в літню пору не сидіти в місті, а виїздити з наметом у села, щоб «охопити більше жінок».
Нині у МАМ-центрі планують запросити лікаря-педіатра. Як каже Ніна Мазур, «дівчата хочуть його про різне порозпитувати».
А ще планують перейти на формат скайп-конференцій, бо якщо не витрачати кошти на транспортні витрати спікерам, то можна буде провести більше цікавих зустрічей.
«Вільна мама»
«Спочатку хотілося «завдати добро», догнати й зробити щасливими, але жінки пручалися. Згодом вони самі усвідомили, що їм це потрібно більше, ніж мені», – зі сміхом пригадує ініціаторка проекту «Вільна мама», голова громадської організації «Центр рівних можливостей» Леся Клим’юк із Старобогородчанської ОТГ, що на Прикарпатті.
Леся розпочала свою громадську діяльність, коли була в декретній відпустці. Встигла долучитися до створення молодіжного простору, антикафе, ремонту старого Будинку культури.
Але зрештою втілила в життя давню мрію – реалізувала проєкт, спрямований на професійний та особистісний розвиток жінок, які перебувають у декретній відпустці.
Це серія тренінгів та мотиваційних зустрічей, у яких взяли участь понад півсотні жительок громади.
«Я хотіла допомогти тим жінкам, які мали бажання рости й розвиватися, але не мали можливості залишити з кимось дитину. Тому у нас у громаді визріло питання створення відповідного центру. Проте коли ми оголосили, що проводимо тренінги для жінок, які перебувають у декретній відпустці, виникла проблема, щоб набрати людей на перший тренінг», – розповідає Леся і зізнається, що спочатку болісно реагувала на цю ситуацію.
Жінки не надто активно долучалися, їх, за словами Лесі, більше цікавило, щоб була просто ігрова кімната для малюків: хотілося залишити дитину й піти погуляти, а не повчитися.
«Тоді мені було важко це сприймати, однак зараз я їх чудово розумію, тому що це природньо, що жінка хоче вийти в люди без дитини», – пояснює вона.
Першою темою тренінгів було подолання гендерних стереотипів на ринку праці. Запросили успішних жінок, які встигли себе реалізувати у бізнесі чи в якійсь іншій сфері, і могли розповісти про свій досвід. Говорили, як правильно себе презентувати для роботодавця.
«Часто відхилялися від плану, від структури тренінгу, бо учасницям дуже хотілося виговоритися і розповісти про свої проблеми. І якось так вийшло, що з кожним разом на наші тренінги почало приходити все більше й більше жінок», – констатує Леся Клим’юк.
На її думку, для ефективності тренінгів обов’язково потрібно подбати про те, щоб жінкам було комфортно. Тобто створити таку атмосферу, коли жінка б не відволікалася на дитину, а могла налаштуватися на хвилю отримання нових знань, які можуть стати їй у пригоді.
Щоб зайняти дітей, тут облаштували ігрову зону із розмальованими стінами, сухим басейном та попкорн-машиною. А ще запросили волонтерок, які бавили малюків у той час, поки їхні мами були на тренінгу.
Одного разу для учасниць тренінгу навіть приготували різні тістечка з мотиваційними надписами (замовили друк на рисовому папері).
«Тож був повний релакс – горнятко кави, ексклюзивні ласощі й відверті розмови про те, як жінці подолати проблеми й досягнути успіху», – згадує Леся Клим’юк.
За її словами, після навчання в Академії жіночого лідерства вона не лише успішно реалізовує різні проєкти, а й сама проводить навчання з активізації мешканців громад. Її запрошують як тренерку в сусідні громади.
А тим часом у Старобогородчанській ОТГ багато амбітних планів. Зокрема – вирішили започаткувати англомовний клуб для жінок. Тож далі буде.
Академія жіночого лідерства (АЖЛ) – це ініціатива Національного демократичного інституту міжнародних відносин та Українського жіночого фонду, спрямована на всебічну підтримку жінок-лідерок задля посилення їхньої участі в реформі децентралізації, зокрема в процесах прийняття рішень в громадах.
Проект здійснюється у рамках Програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE), що виконується міжнародною організацією Global Communities та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).
Національний Демократичний інститут міжнародних відносин та Український жіночий фонд є партнерами Програми USAID DOBRE.
Підготувала Вікторія Кобиляцька, 50%