Головна Статті Перша леді: робота чи привілей?

Перша леді: робота чи привілей?

Перша леді – це робота чи привілей? Які функції першої леді? За це мають платити гроші чи ні? Питання надзвичайно чутливі і скандальні.

Треба віддати належне президенту Зеленському й Олені Зеленській, що вони не побоялися порушити питання, яке здатне обвалити президентський рейтинг і стати темою розмов на кожній кухні. Попередники на це не наважувалися. У жодному документі законодавчо не прописано чим має займатися перша леді. Зазвичай усе зводиться до: «Кохана, вигадай щось сама».

Читайте також: Олена Зеленська пропонує створити Офіс першої леді

При кожному президентові є радники, які врешті-решт разом із дружиною гаранта визначають теми, які їй близькі. Так народжуються фонди, які фінансують представники бізнесу, і є джерелом допомоги по різних галузях – медицина, культура, різні благодійні проєкти.

Кожна із дружин президентів займається чимось своїм, але погано, що нема традиції успадкування певних напрямків, тому найчастіше це виглядає так: президентський термін закінчився, а разом із ним – і проєкти першої леді. Хоча є чимало хороших напрацювань.

Як в інших країнах?

Перші леді працюють багато, але ніяких грошей не отримують. Люди від них очікують і вимагають чимало, але щойно чують про заробітну плату дружини президента, готові з прокльонами і нищівними гаслами виходити на мітинги. Як на мене, це виглядає як лицемірство.

Адже з одного боку, у суспільства до першої леді купа претензій і вимог, а з іншого – неготовність платити їй за роботу.

Так, бути першою леді – це величезна робота.

Вона щодня отримує купу звернень про допомогу. Свого часу Йоланта Квасневська говорила: «Ви не уявляєте, який обсяг роботи виконує перша леді. І це неправильно, що вона не отримує заробітної плати».

Найчастіше дружини президентів відмовляються від своєї основної роботи, оскільки не можуть її виконувати, бо часто супроводжують згідно диппротоколу чоловіка-президента і мають щільний графік заходів.

Так, юристка Мішель Обама, яка закінчила Принстонський і Гарвардський університети, залишила свою кар’єру, втратила купу грошей і стала… господаркою Білого дому. У книзі Becoming вона зізнається, як боляче, коли мало хто цінує роботу першої леді, але як жваво всі обговорюють невдалі вбрання.

Читайте також: Мішель Обама в білому: чому варто читати автобіографію екс-першої леді США

У 2017 році прогресивний Емманюель Макрон заявив, що має намір узаконити статус «перша леді» і виділити певні кошти на фінансування. Але Єлисейський палац дуже швидко від цього відмовився. 70% французів виступили проти ініціативи Макрона акцентувавши на тому, що вони обирали Емманюеля, а не Бріжит. Усе закінчилось прийняттям «хартії прозорості», за якою визначено роль і задачі першої леді Франції. І ніяких виплат для Бріжит!

Але я підтримую прагнення Зеленської виписати статус «першої леді» і її ролі. Я переконана, що за таку роботу потрібно виплачувати гроші, але як піарниця знаю, що це не буде сприйнято нашим суспільством. І як тільки десь прослизне слово «витрати», ця тема миттєво перетвориться на «купівлю суконь на народні гроші» і «вже дружину працевлаштував».

Читайте також: Фейсбук Олени Зеленської: булінг, сексизм, ненависть і «Слава Україні»

І ще один нюанс: я не думаю, що офіційний документ має закріплювати саме обов’язки першої леді в Україні. Таким чином ми на рівні підсвідомості закладаємо, що в нас ніколи в Україні не може бути президентом жінка. Вважаю, у законі про президента України потрібно виписати роль першої леді або першого джентльмена, адже наше суспільство складе іспит на роль жінки в політиці тоді, коли нашу державу очолить жінка.

Тетяна Мокріді, для Жінки: 50%

Більше публікацій
Більше публікацій Тетяна Мокріді
Більше публікацій Статті