Головна Статті Президент підписав указ про захист постраждалих від домашнього насильства

Президент підписав указ про захист постраждалих від домашнього насильства

3
944

Президент Володимир Зеленський підписав указ «Про невідкладні заходи із захисту прав та інтересів осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі», повідомляє сайт глави держави.

В умовах пандемії COVІD-19 за перші шість місяців 2020 року поліція отримала майже вдвічі більше звернень щодо домашнього насильства, ніж у попередньому півріччі. Глава держави акцентував увагу на важливості підвищення рівня довіри людей до служб, покликаних допомагати в таких випадках.

«Людина має бути впевненою, що їй справді допоможуть, а не створять нові проблеми», – наголосив Володимир Зеленський.

За його словами, попри те, що домашнє насильство в Україні вже криміналізовано, потрібно розробити механізми реалізації ухваленого законодавства й створити систему доступних послуг для постраждалих у регіонах України.

Президент також зауважив, що питання запобігання та протидії насильству щодо жінок є одним із індикаторів цілей, визначених указом про Цілі сталого розвитку. А протидія гендерно зумовленому насильству є елементом «Партнерства Біарріц», до якого приєдналася Україна.

«Отже цей напрям є частиною внутрішньої та зовнішньої політики нашої держави, для якої права людини – найвища цінність», – заявив Зеленський.

Головні напрямки, на яких зосереджено увагу в проєкті указу:

  • заходи задля запобігання та мінімізації домашнього насильства,
  • розбудова системи сервісів та притулків для постраждалих осіб;
  • проведення інформаційно-просвітницької роботи з питань неприпустимості насильницької моделі стосунків;
  • невідворотність покарання за насильство та надання максимальної підтримки й допомоги постраждалим особам;
  • забезпечення особливої опіки та захисту для людей похилого віку, дітей і недієздатних осіб.

Читайте також: Україна приєдналася до «Партнерства Біарріц» з утвердження гендерної рівності

У свою чергу, дружина президента Олена Зеленська також нагадала про те, що Україна офіційно стала повноправною учасницею міжнародного «Партнерства Біарріц».

«Відтепер Україна взяла на себе зобов’язання, і ми будемо відповідати за їхнє виконання перед нашими міжнародними партнерами. Зокрема за те, як ми протидіємо побутовому та гендерно зумовленому насильству. Мені здається, що цей указ – один із важливих кроків для досягнення цієї мети», – зазначила Олена Зеленська.

«Кожен, хто потерпів від домашнього насильства здебільшого почувається самотньою у своїй біді. Завдання держави — одночасно захистити жертву, надати їй допомогу і прихисток. З іншого боку — вжити заходів реагування проти кривдника, як в окремих випадках, так і загалом. На жаль, 80% звернень щодо випадків домашнього насильства надходять від жінок, тому створення ефективної системи запобігання та реагування на таке насильство — важливий пункт порядку денного на найвищому політичному рівні: президента, уряду, і, зокрема, для мене як віцепрем’єрки. Особливо в умовах кризи, яка загострює існуючі проблеми, включаючи питання соціальної та гендерної нерівності», — наголосила віцепрем’єрка Ольга Стефанішина.

Нагадаємо, раніше Стефанішина заявила, що уряд готовий внести на розгляд парламенту законопроєкт про ратифікацію Стамбульської конвенції. Ідеться про Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами, яка була відкрита для підписання 11 травня 2011 у Стамбулі, Туреччина. Стамбульська конвенція є першим документом, який юридично зобов’язує створити правову базу для боротьби з насильством стосовно жінок. Країни, що приєдналися до конвенції, повинні криміналізувати психологічне насильство, переслідування, фізичне та сексуальне насильство, примусовий шлюб, примусові аборти і стерилізацію. Україна одна з перших країн, яка підписала Конвенцію ще в 2011 році, але досі не ратифікувала. Наразі Стамбульську конвенцію ратифікували понад 30 країн.

Європейський Союз та Рада Європи закликають Україну ратифікувати її без зволікань. В Україні насильство над жінками залишається однією з найгостріших соціальних проблем: щорічно кількість жертв сягає 1,1 мільйона.

50%

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті