Головна Статті Ратифікуйте Стамбульську конвенцію! Відразу дві міські ради звернулися із закликом до парламенту

Ратифікуйте Стамбульську конвенцію! Відразу дві міські ради звернулися із закликом до парламенту

5
300

У Луцьку та Кропивницькому міські ради, не змовляючись, проголосували за звернення до Верховної Ради та президента України з вимогою ратифікувати Стамбульську конвенцію. 

«Це наближає нас до стандартів якості життя цивілізованого світу»

У четвер, 25 листопада, відповідне рішення ухвалила міськрада Кропивницького. Цю ініціативу підтримали 27 депутатів і депутаток із 34 присутніх у залі. 

Як розповіла депутатка Кропивницької міськради Катерина Шамардіна, звернення підготувала депутатська група «Рівні можливості»: 

«Це дуже символічно, адже сьогоднішній день 25 листопада Генеральна Асамблея ООН оголосила Міжнародним днем боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок. А також послідовно, адже в 2017 році міська рада вже підтримувала звернення до парламенту щодо ратифікації Стамбульської конвенції. Тому новий склад міськради продемонстрував свою підтримку цінностям та європейському вибору, зробленому Україною. Це наближає нас до стандартів якості життя цивілізованого світу», — наголосила Шамардіна.  

Перед голосуванням вона взяла слово й у своєму виступі наголосила, що Стамбульська конвенція— це міжнародний договір, який допомагає попередити та боротися з насильством, а також захищати постраждалих і карати тих, хто вчинив насильство. 

Читайте також: Відхід від архаїчних переконань: чому Україні варто ратифікувати Стамбульську конвенцію

Катерина Шамардіна
Катерина Шамардіна

«Але, незважаючи на те, що документ підіймає важливі й актуальні питання захисту прав людини, він продовжує викликати в українському суспільстві гострі дискусії. Тому серед аргументів на користь ратифікації я використовувала факти, які спростовують найпоширеніші міфи про конвенцію. Казала про те, що конвенція захищає не тільки жінок, а і чоловіків, і дітей. У тому числі тих, які стають свідками, та людей похилого віку. Що насильство — не приватна справа, а пряме порушення прав людини. Що конвенція охоплює ті сфери українського законодавства, які потребують вдосконалення (надання притулку потерпілим, процедура звернення для отримання відшкодування). Також наголосила на тому, що конвенція вимагає від держав-учасниць уникати дискримінації осіб за будь-якими факторами. І в жодному випадку не веде до руйнування традиційної української родини, адже регулювання сімейного життя чи структури сім’ї не є метою конвенції», — підсумувала депутатка. 

«Після ратифікації зможемо регулювати вирішення проблем більш комплексно — і в законодавчому полі, і на виконавському рівні» 

Тим часом, Луцька міськрада теж напередодні звернулася до Верховної Ради та до президента України, вимагаючи ратифікувати Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами.

Як ідеться у зверненні, в Україні ситуація з дотриманням прав жінок не завжди відповідає міжнародним нормам, що закріплені в відповідних міжнародних зобов’язаннях. Доволі критична ситуація склалася у сфері захисту жінок від домашнього насильства. Про це свідчать статистичні дані за минулий та поточний роки. Із запровадженням карантинних обмежень на території України кількість звернень щодо насильства в сім’ї зросла у 5-7 разів. У 2020 році в Україні зафіксували 211 362 звернення. Із них 2756 від дітей, 180 921 – від жінок, 27 676 – від чоловіків.

«За 9 місяців 2021 року на Національну гарячу лінію з питань попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації таких звернень надійшло 27 тисяч. З них – 95% від людей, які постраждали від домашнього насильства. 84% таких звернень від жінок. За різними даними через домашнє насильство в Україні щороку помирає 600 жінок. Стамбульська конвенція — це міжнародний стандарт захисту жінок від усіх форм насильства, включаючи домашнє насильство. Україна була залучена в процеси створення Конвенції та підписала її ще у 2011 році. Але досі не ратифікувала», — зазначається у зверненні.

Читайте також: Ратифікація Стамбульської конвенції: Тепер гендер знищить сім’ю? Ні! Пояснюємо чому 

Як повідомила депутатка Луцької міської ради Алла Доманська, рішення підтримали одноголосно. «За» проголосували всі 34 депутати й депутатки, які були в сесійній залі.

Алла Доманська
Алла Доманська

«Звернення ініціювали депутати і депутатки з групи «Рівні можливості». Дуже добре й знаково, що рішення підтримали й інші депутати ради, адже за останній рік було зроблено чимало роботи в напрямку подолання цієї проблеми в Луцькій міській територіальній громаді. На жаль, такі позитивні кейси як у Луцьку, є не в усіх громадах і областях. Дуже часто рішення, чи приділяти увагу темі домашнього насилля в громаді, залежить від політичної волі тих, хто її очолює. В цьому й вбачаю важливість ратифікації конвенції, що тоді в нашій державі зможемо регулювати вирішення таких проблем більш комплексно — і в законодавчому полі, і на виконавському рівні», — говорить Доманська.   

У зверненні наголошується, що ратифікація Конвенції — важливий євроінтеграційний крок, який гармонізує національні підходи та політики з практиками найуспішніших країн Європи. А ратифікована конвенція посилить правовий захист постраждалих та їхній доступ до правосуддя і дасть змогу захистити українських громадян, які постраждали від насильства не лише в Україні, а й за кордоном.

50%

Більше публікацій
Більше публікацій 50vidsotkiv.org.ua
Більше публікацій Статті