Головна Статті Сексизм узяти до відома: регламентний комітет Ради розписався у безпомічності

Сексизм узяти до відома: регламентний комітет Ради розписався у безпомічності

 

Недопуск до п’ятьох сесійних засідань і звернення в СБУ – таке покарання за сексистські висловлювання запропонував застосувати до Володимира Мисика нардеп Павло Кишкар під час розгляду скарги депутатки Вікторії Пташник регламентним комітетом Верховної Ради. Однак, як виявилося, у комітету насправді немає жодних важелів впливу на кривдника, тому довелося обмежитися лише загальними фразами на кшталт «узяти до відома», «провести виховну роботу» та «звернути увагу на неприпустимість дій».

50% продовжують слідкувати за розвитком подій навколо цього прикрого інциденту.

Причиною розгляду стало те, що в жовтні минулого року під час засідання парламентського комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності нардеп Володимир Мисик заявив, що жінки вносять «велике сум’яття у чоловічий колектив», і що «фемінізм не пройде», коли депутатка Вікторія Пташник намагалася відстоювати свої правки до Кримінального процесуального кодексу України. Депутатку обурила така поведінка колеги, тож вона вирішила звернутися із скаргою до регламентного комітету. За її словами, на неї постійно тиснули, вимагаючи забрати скаргу і зробити вигляд, що нічого страшного не відбулося. Про те, що регламентний комітет всіляко спонукали не розглядати це питання, заявив також член комітету нардеп Михайло Папієв.

«Якби ви тільки знали, який тиск чинився, щоб це питання взагалі не розглядалося! Спротив був шалений! Тож позитив у тому, що наш комітет спромігся сьогодні включити його до порядку денного і запросити всіх», – сказав депутат.

Попри те, що Мисика теж запрошували, він очікувано не прийшов. Передав, щоб розглядали питання без його участі.

Читайте також: «Зневага не лише до Геращенко, а й до всіх жінок»: нардеп Ляшко образив віце-спікерку

Розпочали роботу з хіхікання. Світлана Войцеховська попросила свою помічницю подати їй ручку. Хтось із депутатів реготнув: «Це ж не сексизм, ні? А, це просто до-по-мо-га!». Грайливі посмішки ще якийсь час не сходили з обличь, лунали жарти про тривалість розгляду «враховуючи важливість питання». Зрештою розпочався сякий-такий конструктив.

Михайло Папієв пояснив, що насправді в комітету немає жодних важелів впливу на Мисика.

«У нашому законодавстві не написано, що можна притягувати за висловлювання на засіданні комітету. Комітет розглядає питання і надає висновки стосовно законодавчих ініціатив народних депутатів. Ми не можемо написати, що пропонуємо вибачитися або ще щось… Цей випадок набув широкого суспільного резонансу, до мене підходили багато народних депутатів і говорили, що треба дати належну оцінку, і треба зайняти позицію, яка відповідає європейським нормам, нормам етики, питанням гендерної рівності. Я на боці Вікторії Юріївни, але не можу це виписати в проекті рішення, тому що дотримуюся законодавства України», – наголосив депутат.

Вікторія Пташник, якій надали слово, зауважила, що якимось дивним чином зі стенограми зник її діалог із Мисиком, тож добре, що інцидент вдалося зафіксувати на відео. Вона також назвала низку законодавчих актів, керуючись якими можна говорити про неетичність дій Мисика. Згадала й про міжнародну практику та про останнє дослідження Міжпарламентського союзу на тему «Сексизм, домагання та насильство щодо жінок у парламентах Європи».

«Відповідно до цього дослідження, сексизм, переслідування і психологічне насильство над жінками-депутатками впливають на якісь роботи парламенту і на державну політику. 33,3% опитаних депутаток розповіли, як почуваються після подібних висловлювань, як це впливає на їхню свободу вираження поглядів і можливість працювати. А ще призводить до того, що вони прагнуть бути менш помітними в політиці або менше висловлюватися», – розповіла депутатка.

Вона наголосила, що поскаржилася на Мисика, бо хоче припинити подібні прояви неетичної депутатської поведінки у Верховній Раді.

«І ця історія для мене є також закликом для боротьби за права жінок. Особливо тих, які в свій час вирішили поєднувати роботу жінки-мами зі своєю професійною діяльністю. У своїй скарзі я наголосила на двох моментах: я хочу, щоб було визнано, що депутат Мисик поводився неетично і таким чином порушив норми депутатської етики. І друге – я просто хочу, щоб він вибачився публічно», – пояснила свою позицію Вікторія Пташник.

Читайте також: Депутат Власенко припустився сексистських образ на адресу віце-спікерки Ірини Геращенко

Далі почалося обговорення про безпомічність комітету: депутати один поперед одного доводили, що в даному випадку нічого не можна вдіяти.

Найактивнішим був нардеп Олег Купрієнко. Він то перебивав Пташник, то розмірковував уголос, чому депутатку так зачепило слово «сумятіца». Мовляв, треба призначати лінгвістичну експертизу й запитати, що ж пан Мисик мав на увазі, вживаючи це слово.

«Хоча ми чітко знаємо, що це «бардак і нерозбериха», ми всі розуміємо, що він хотів сказати, але для того, щоб фахово притягнути його до відповідальності, має бути закон. Хочете, щоб людина понесла відповідальність – внесіть законопроект, ми проголосуємо! Оце й буде дієва боротьба», – чи то іронізував, чи то знущався Купрієнко.

Головуючий Павло Пинзеник зізнався, що він не є «симпатиком фемінізму», але «тут ідеться не про фемінізм, а про елементарну повагу до людини, яка прийшла на засідання комітету».

«Давайте не робити з себе посміховисько. Ми можемо висловити свою позицію, своє бачення, але змушувати когось вибачатися я особисто не готовий. Вибачитися перед ким? Перед суспільством, перед виборцями, перед колегами?!», – зауважив Пинзенк.

Читайте також: Що таке сексизм, і як він проявляється

У свою чергу, Світлана Войцеховська запропонувала надіслати проект рішення комітету спікеру Верховної Ради, а також голові фракції, до якої належить Мисик.

«Не можна, щоб ми просто поговорили між собою, і залишили все, як є. Якби ми змогли під час реформування парламенту прийняти етичний кодекс, тоді, може, у регламентного комітету були б якісь важелі впливу на депутатів, які нехтують законом. Тому що, на жаль, ми можемо тільки провести виховну роботу в індивідуальному порядку. Але те, що ми розглядаємо це на комітеті, це вже серйозний крок уперед, знак, що ми не залишаємо такі випадки поза увагою», – підсумувала депутатка.

Тим часом нардеп Павло Кишкар став творцем неологізму, назвавши «мисиківщиною» негідний стиль поведінки чоловіка.

«Я нагадаю, що крім пані Вікторії в цьому тривалому інциденті Мисик образив ще кількох жінок, (зокрема, пані Головченко), зневажливо ставився до своїх колег, порушував при цьому Конституцію. Тобто кожна невихована людина буде приходити і ображати, і за те йому нічого не буде. Я правильно вас розумію?.. Моя основна пропозиція полягає в тому, що використовуючи аналогію права й ті норми, які вписані в Закон України про статус народного депутата, ми маємо відсторонити Мисика на п’ять пленарних засідань», – запропонував Кишкар, однак його пропозицію не взяли до уваги.

Натомість п’ятеро депутатів проголосували за підготовлений проект рішення (один утримався).

Зрештою всі присутні зійшлися на тому, що потрібно приймати кодекс парламентської етики, в якому мають бути норми про дієві санкції в разі порушень. На тому й порішили.

Післямова

Після завершення розгляду питання 50% поцікавилися у Вікторії Пташник її враженнями від засідання регламентного комітету. В якийсь момент нашої розмови депутатка не змогла стримати сліз, довелося почекати, коли вона заспокоїться і продовжить говорити. «Жінки емоційні, ви ж знаєте, так?», – перепитала політикиня.

«Помітно, що для когось це як жарт, таке собі маленьке питання, якому не треба приділяти увагу, і це лунає з уст окремих народних депутатів. От і зараз лунало «дівчата-дівчата»… Така риторика, на жаль, поширена. Тому що, коли ти приходиш і говориш про те, що може заблокувати діяльність антикорупційного суду, а тут починаються такі особисті образи й напади… І після цього ти думаєш, а чому до тебе так ставляться, ти ж із вищою освітою, у тебе є позиція, ти аргументовано виступаєш. І ще намагаєшся при цьому поєднувати маленьку дитину з роботою, встигаєш її в обід погодувати… І я дуже добре розумію жінок, які після подібних речей можуть сказати: «Нащо мені потрібна ця політика».

Читайте також: Сексизм не пройде? Коли очікувати закон про відповідальність за дискримінацію

Катерина Левченко, урядова Уповноважена з питань гендерної політики:

«Сміливість і наполегливість пані Вікторії є дуже важливими рисами і для неї особисто, і для жінок у Верховній Раді, і для суспільства та всіх жінок в органах державної влади. Велика їй подяка за це. Так, не було дискусії, не надали слова тим, хто прийшов від громадських організацій, від уряду, але з іншого боку – це вперше таке питання розглядається на регламентному комітеті, раніше таке важко було уявити.

Це знак суспільству, знак депутатам, керівникам про те, що дискримінація і сексизм є неприпустимими. І у нас є чимало законодавчих норм, які про це говорять, але поки до сьогоднішнього дня немає адміністративної відповідальності за дискримінацію за будь-якою ознакою, в тому числі й за ознакою статі. Я б дуже хотіла, щоб депутати в цьому допомогли і внесли зміни до кодексу про адміністративні правопорушення, бо за сексизм має бути адміністративна відповідальність.

Вікторія Кобиляцька, 50%

Більше публікацій
Більше публікацій Вікторія Кобиляцька
Більше публікацій Статті