Головна Статті Сексизм і насильство: як у Африці депутатки потерпають через свою політичну активність

Сексизм і насильство: як у Африці депутатки потерпають через свою політичну активність

2
464
Фото із форуму жінок-лідерок Африки
Джерело: ООН-Жінки/Райан Браун

80% депутаток у Африці заявили, що зазнали психологічного насильства. 67% потерпали від сексистських висловлювань, 42% отримували погрози смерті, зґвалтування та викрадення, 40% повідомили про сексуальні домагання і 23% зазнали фізичного насильства. Такі дані отримали під час опитування African Parliamentary Union. Про насильство щодо політично активних жінок у Африці та світі пише видання Passblue.

Перебиті кістки та поголена голова: тиск на політикиню і Африці

Після чотирьох годин тортур Флора Ігокі Тера прибула до лікарні в Найробі. У неї були перебиті кістки та поголена голова.

Ідеться про випадок, який стався у вересні 2007 року. За кілька місяців до нападу кривдники Тери надіслали їй багато попереджень, вимагаючи, щоб вона зняла свою кандидатуру на місце в парламенті на виборах у Кенії того року. Тера відмовилася і стала жертвою політичних репресій.

Через шість місяців після її побиття, 11 березня 2008 року, убили 19-річного сина Тери. Винних досі не встановлено

«Ця дитина була всім для мене. Ось чому я хотіла змін у своїй країні», – сказала Тера в телефонному інтерв’ю PassBlue з Торонто, де вона зараз живе.

Флора Ігокі Тера
Флора Ігокі Тера

Психологічне, фізичне, сексуальне та економічне насильство – найпоширеніші форми залякування та переслідування

Досвід Тери виявляє поширену культуру насильства, через яку потерпають парламентарки та депутатки по всій Африці. Нещодавнє опитування 137 жінок-депутаток із 50 африканських країн показало, що психологічне, фізичне, сексуальне та економічне насильство – найпоширеніші форми залякування та переслідування, яких зазнають політикині.

Зокрема, 80% депутаток заявили, що зазнали психологічного насильства, 67% потерпали від сексистських висловлювань, 42% отримували погрози смерті, зґвалтування та викрадення, 40% повідомили про сексуальні домагання і 23% зазнали фізичного насильства.

Читайте також: #НеЦінаПолітики: тиск, залякування, погрози – як діяти?

У звіті зазначають, що більшість зловживань спровокували депутати-чоловіки з конкуруючих партій. Погрози на свою адресу жінки найчастіше отримували в залі парламенту та через соціальні мережі.

«Парламенти не є безпечними для жінок»

Авторка звіту Бріжит Філіон назвала ці результати шокуючими. Філіон визначила насильство, переслідування та залякування як навмисні стратегії, які чоловіки використовують, щоб стримувати жінок від політичної кар’єри. За її словами, це заважає зростанню та розвитку демократії у всьому світі.

«Парламенти не є безпечними для жінок, – зазначила Філіон. – Це реальність, яку неможливо заперечувати, і вона стосується всіх нас».

У жовтні 2018 року IPU опублікував дослідження, також написане Філіон, про зловживання в європейських парламентах. Порівняно зі звітом про Африку за 2021 рік, результати свідчать про те, що депутатки на всіх континентах мають подібний досвід. В обох звітах жінки визначили психологічне насильство як найпоширенішу загрозу, з якою стикаються в парламенті (85% у Європі проти 80% в Африці).

Читайте також: У Кременчуці політикиня виграла суд у ЗМІ, який поширював фейк про її психічний розлад

Цікаво, що випадки насильства, переслідування та залякування як в Африці, так і в Європі почастішали серед депутаток віком до 40 років. Насильства зазнають також жінки, які є самотніми або вдовами, які мають інвалідність або є представницями меншин.

«Ми також знаємо, що жінки, які відстоюють феміністичні ідеї, потерпають від насилля набагато частіше», – сказала професорка політології Університету Рутгерса в Нью-БрансвікуМона Лена Крук.

«Політикині пригадують, що як-тільки вони виступали з промовою в парламенті або на телебаченні і згадували про гендерне насильство або репродуктивні права жінок, відразу отримували телефонні дзвінки із залякуваннями».

Протидіяти насильству допоможуть закони та просвіта

Депутатка парламенту Руанди та президентка бюро Комітету жінок-парламентарок Африканського парламентського союзу Венеранда Нірахірва відзначила, що потрібно давати відчіс насильству проти депутаток у Африці. За її словами, зміни можуть бути лише тоді, коли країни та парламенти запровадять законодавчі реформи, які зроблять насильство щодо жінок злочином і притягнуть до відповідальності винних.

У Руанді, де нині 61% депутатів жінки, (що наразі є найвищим показником у світі) поправка до Конституції 2015 року заборонила всі форми дискримінації щодо жінок. А закон про запобігання та покарання за гендерне насильство, ухвалений у 2008 році, започаткував політику нульової терпимості до гендерного насильства та запровадив юридичні санкції для винних.

Але Нірахірва наголошує, що закони та політика не можуть самостійно вирішити проблему.

«Якщо немає політичної волі, можна ухвалити закони, створити інституцію, але реалізація завжди буде проблемою», – зазначила вона.

Разом із законодавчою реформою, політикині закликають проводити навчання з прав людини. Депутатки, які брали участь в опитуванні, також зазначили, що вони хочуть отримувати приватні консультації та мати механізм подання скарг. Але загалом більшість депутаток погодилися, що вирішити ситуацію із насильством допоможе підвищення обізнаності чоловіків про проблему.

Більше публікацій
Більше публікацій 50vidsotkiv.org.ua
Більше публікацій Статті