Суддя Верховного суду США Рут Бейдер Гінзбург днями отримала $1 млн премії за боротьбу з дискримінацією і вирішила віддати гроші на благодійність. Премію присудили за досягнення у зміцненні верховенства права та просуванні гендерної рівності, пише «Voa News».
Мова йде про премію, започатковану благодійником-мільярдером Ніколя Берггрюном в Лос-Анджелесі 2016 році, щоб відзначати людей, які «глибоко сформували людське саморозуміння та поступ». Як повідомили в Інституті Берггрюна, Гінзбург вирішила передати ці кошти на благодійність.
Бейдер Гінзбург — суддя Верховного суду США. Легендарній Гінзбург 86 років, для історії американського правосуддя вона — друга жінка-суддя. Упродовж 26 років на посаді судді Верховного суду вона невтомно бореться за справедливість та гендерну рівність. Варто зазначити, що їй доводилося поборотися і за себе — влітку вона здобула перемогу над своєю третьою онкологією. За її реабілітацією пильно слідкувала численна армія прихильників.
Рут є своєрідною й нетиповою поп-іконою в Америці. З її зображеннями та цитатами можна купити майки, футболки, сумки, подушки, прикраси й навіть ляльку в мантії з молоточком. Про неї зняли документальний та художній фільми. ABA Journal спробував розібратися, чому вона стала такою популярною.
«Маленька й могутня»
На сайті Etsy, де продають товари ручної роботи, можна знайти більше ніж 1000 результатів за запитом «Ruth Bader Ginsburg». Можна купити листівку на день народження із зображенням судді та словами «Маленька й могутня». А можна — майку з її серйозним обличчям і написом «Я не згодна». Ще є дерев’яні лялечки судді в шатах і навіть церковні свічки, які зображають її в образі «святої покровительки ВС США».
Є й більш традиційні сувеніри. Багато постерів, кухликів, футболок, на яких можна прочитати надихаючі фрази з промов і окремих думок. Часто трапляється цитата «Жінкам місце скрізь, де ухвалюють рішення». Гінзбург сказала ці слова в інтерв’ю у 2009 році, коли до Верховного суду США призначили Соню Сотомайор. Інша відома фраза — «Борися за те, що тобі дороге».
І це далеко не все. Про Гінзбург є сайти й інтернет-меми, про неї зняли документальний та художній фільми, в яких ідеться про її виступи на захист прав жінок. «Людям потрібна героїня, і Рут Гінзбург багатьом підходить», — говорить Бетсі Вест, один з авторів документального фільму «RBG».
У ньому Гінзбург розповідає про свою матір Селію Бедер, яка померла від раку незадовго до того, як дочка закінчила школу. Вона не тільки вчила дочку бути незалежною, а й говорила, що треба бути леді. А це означає, що ти мало чого доб’єшся, якщо оточення бачитиме твою злість.
Злість — у конструктивне русло
У Гінзбург було багато причин злитися. Вона навчалася у Гарварді й Колумбійському університеті, мала найкращі оцінки, засідала в редколегії юридичного журналу. Проте це не допомогло отримати місце в апараті Верховного суду США. У 1960 році суддя Фелікс Франкфуртер відмовив їй, тому що вона жінка. Рут за допомогою рекомендацій вдалося отримати місце помічниці судді окружного суду Едмунда Л.Палмері. Вона пропрацювала в апараті два роки, але й після цього не отримувала пропозицій роботи, переважно через стать.
Тому Гінзбург стала захищати інших жінок, які зазнали дискримінації за ознакою статі. Виступала вона й у Верховному суді. Знімальна команда документального фільму поставила жінці запитання, що вона думала, коли хтось із суддів колегії — тоді це були тільки чоловіки — допускав легковажні ремарки щодо гендерної рівності. Рут розповіла, що в її роботі було щось спільне з роботою вихователя дитсадка. Вона спонукала суддів подумати, що б вони відчули, якби їхня близька людина зіткнулася з тим, що пережили її клієнти. Іноді вона представляла інтереси чоловіків, аби показати суду, що це не тільки жіноча проблема. Наприклад, їй удалося відстояти право вагітної жінки-офіцера на оплачувану відпустку й довести, що розлучені чоловіки повинні отримувати аліменти, якщо діти залишаються з ними.
Гінзбург проти Трампа
Нинішній успіх сувенірів із зображенням Рут можна пов’язати з мемом 2013 року Notorious RGB («Сумно відома Рут Бейдер Гінзбург», обіграється псевдонім американського репера Notorious B.I.G.). Шана Книжник, колишня студентка юрфаку, придумала цей мем у відповідь на рішення ВС США у справі «Shelby County v. Holder».
Тоді розглядалося питання конституційності положень закону про виборчі права 1965 року. Вони зобов’язували деякі штати проходити попередню перевірку в Міністерстві юстиції перед тим, як змінити свої виборчі закони. Тоді більшістю в 5 суддів проти 4 Верховний суд ухвалив рішення, що положення застаріли, обмежують федеративний принцип і суверенітет штатів. Гінзбург була проти й висловила свою точку зору:
«Відміняти попередню перевірку в умовах, коли вона захищала та продовжує захищати проти дискримінаційних змін, — це як викинути парасольку посеред зливи, тому що ви не намокли».
Продаж сувенірів із зображанням судді збільшився, коли до влади прийшов Дональд Трамп, говорять продавці онлайн-магазинів. Будучи лібералкою, вона досить різко висловлювалася про нього й сумнівалася в його здатності бути президентом, хоча зазвичай не дозволяла собі політичних фраз. Але особливо продажі зросли після проведення жіночого маршу в січні 2017 року, до якого долучилося щонайменше 3,2 млн осіб в Америці (це було реакцією на вульгарні висловлювання Трампа).
Крім того, демонстранти пригадали адміністрації президента, що вона зменшила фінансування програми безкоштовних контрацептивів, «заморозила» ініціативу адміністрації Обами щодо програми рівної оплати праці, припинила давати притулок іммігрантам, які потерпали від домашнього насильства у своїх країнах.
Гінзбург з її благородною манерою поведінки є ідеальною рольовою моделлю для тих, хто не згоден із владою, але не бути надто сварливим. Суддю рідко бачать сердитою чи схвильованою, навіть коли вона проголошує щось у своєму «комірці незгоди» з чорного оксамиту з каменями, який одягає кожного разу, коли її думка суперечить думці більшості.
Окремі думки як причина популярності
Фото – Центр Жіночі перспективи
Маркетинговий успіх сувенірів із Рут бере початок від мема Notorious RGB. Але фундамент цієї популярності, можливо, був закладений набагато раніше. Ті, хто спостерігав за роботою Верховного суду відзначили, що на якомусь етапі суддя стала писати сміливіше та критичніше стосовно рішень інших суддів, коли вважала, що вони не праві.
Це почалося у 2000 році зі справи про вибори «Буш проти Гора». А у 2010 році на пенсію пішов суддя Джон-Пол Стівенс, і Гінзбург залишилася старшою суддею ліберальної спрямованості. Можливо, вона стала різкішою та критичнішою через зростання юридичного активізму. Це її турбувало, і вона хотіла привернути до цієї проблеми суспільну увагу.
Серед можливих причин слави називають також поважний вік. Їй 86. А деякі особи стають із віком лише популярнішими, як відзначають деякі експерти з маркетингу. Інші згадують про заміжжя. Рут є прихильницею фемінізму, але завжди гарно відгукується про свого чоловіка та стосунки з ним, як відзначає заслужений професор маркетингу Лінн Кейл.
«Її вміння робити трохи несподівані речі, але робити це з витонченістю, пішло на користь її репутації, — говорить Кейл, — А ще вона може зіграти на своєму феноменальному почутті гумору».
Це виявилося в документальному фільмі, коли Гінзбург ввімкнули кліп, де суддю пародіює актриса Кейт Мак-Кіннон. Вона танцює, іноді в сексуальній манері, та озвучує єхидні коментарі. Знімальна група не знала, як їхня героїня відреагує на цей кліп.
«Їй сподобалося, — повідомила Джулі Коен. — Потім вона запитала, як звати актрису, і сказала, що та дуже добре грає».
Рут не відповіла, коли її запитали, як вона ставиться до товарів зі своїм зображенням, пославшись на зайнятість. Але, схоже, суддя схвалює деякі з них, включаючи нову книгу про неї, яку написав тренер Браянт Джонсон.
Якщо вірити Бетсі Вест, для судді стало сюрпризом те, як часто її образ використовують у поп-культурі.
«Думаю, що багато в чому вона сприймає це як можливість розширити аудиторію, розповісти більшій кількості людей про демократію та верховенство закону, — припускає Вест. — Думаю, що вона цінує цю можливість»