Головна Статті Тетчер, Ганді чи Меркель? Хто з жінок найдовше керував державами

Тетчер, Ганді чи Меркель? Хто з жінок найдовше керував державами

0
1,033

Коли мова йде про жінок, які найдовше у світі перебували на посаді президента чи очолювали уряди своїх країн, зазвичай першими згадують Маргарет Тетчер, Індіру Ганді та Ангелу Меркель.

Маргарет Тетчер очолювала уряд Великобританії 11 років та 208 днів з 4 травня 1979 року по 28 листопада 1990 року й була першою жінкою на посаді прем’єр-міністра Сполученого Королівства.

Індіра Ганді була прем’єр-міністеркою Індії понад 15 років (1967-1977, 1980-1984). Прем’єрка загинула від пострілів власних охоронців, які мали зв’язки з групою сикхських екстремістів.

Канцлерка Німеччини Ангела Меркель також серед лідерок, які найдовше перебували в топі владної вертикалі Вперше фрау Меркель була обрана канцлеркою 22 листопада 2005 року і досі, а це вже 14 років і чотири каденції поспіль, очолює уряд Німеччини.

Проте крім «зірок» світового політикуму є інші, можливо, не такі відомі можновладиці, які так само довго перебували на топ-посадах.

Чи чули ви про Чандріку Кумарантунгу та її матір Сірімаво Бандаранаїке зі Шрі-Ланки? Вони обидві – рекордсменки, а Сірімаво – перша жінка у світі, яка стала прем’єр-міністеркою. Це сталося ще у 1960 році.

 Сірімаво Бандаранаїке й Чандріка Кумарантунга

Її донька, Чандріка, була призначена на посаду прем’єр-міністра у 1994 й у тому ж році перемогла на президентських виборах та залишалась президенткою до 2005 року. Таким чином вона обіймала топові посади 11 років і сім днів.

Коли прем’єрка Чандріка перемогла на дочасних президентських виборах, на посаду прем’єра, вона призначила свою матір Сірімаво Бандаранаїке, яка вже мала досвід прем’єрства у 1960-1965 та 1970-1977, керувати урядом. Загалом Сірівамо очолювала уряд країни аж 18 років і в 2000 році добровільно подала у відставку за кілька місяців до смерті.

Елен Джонсон-Серліф

Елен Джонсон-Серліф, президентка Ліберії, була першою жінкою-президентом на Африканському континенті. У 2011 році вона отримала Нобелівську премію миру «за ненасильницьку боротьбу, спрямовану на безпеку жінок та право жінок бути залученими до миротворчих процесів». А обов’язки президента Ліберії вона виконувала майже 12 років (з 16 січня 2006 року по 26 грудня 2017 року).

Шейх Хасіна

Також серед рекордсменок – Шейх Хасіна, прем’єр-міністерка Бангладеш, країни, якою по черзі керують дві жінки-конкурентки: Шейх Хасіна, прибічниця більш світського розвитку країни, та Халеда Зія, яка представляє націоналістичну партію.

Вперше Шейх Хасіна очолювала уряд країни з 1996 до 2001 року. Потім вона повернулася до влади у 2008 році й досі залишається очільницею уряду. На останніх виборах 30 грудня 2018 року її партія знову отримала перемогу, й Шейх Хасіна залишилася на посаді прем’єр-міністра.

Прем’єрка пережила 25 замахів на вбивство, в останньому з яких її машину закидали бойовими гранатами, але вона дивом вижила. Вона багато років провела в тюрмах та вигнанні. У 1975 році, під час військового перевороту, вбили її батька (лідера боротьби за незалежність Бангладеш від Пакистану Шейха Муджибура Рахмана) та трьох братів, сестру й матір, а Хасіна врятувалася, тому що саме перебувала з сім’єю у ФРН.

Юджинія Чарльз

Юджинія Чарльз, прем’єр-міністерка Домініки, острова у Карибському морі (не плутати з Домініканською Республікою) керувала країною 14 років і 328 днів з 21 червня 1980 року по 14 червня 1995 року. Коли вона повернулася на Домініку після навчання в Університеті Торонто та Лондонській школі економіки, вона стала першою жінкою-адвокатом в країні. Пізніше вона пішла в політику, заснувавши Партію свободи Домініки та очоливши цю політичну силу. Вже у 1970 році вона була обраною депутаткою парламенту від цієї партії та очолила уряд країни у 1980 після перемоги її партії на виборах.

Мері Макеліс

Президентка Ірландії Мері Макеліс відома не лише тим, що стала першою жінкою-президентом у світі, що була наступницею іншої президентки (Мері Робінсон), але й рекордною тривалістю перебування на своїй посаді: вона була президенткою Ірландії протягом 13 років і 364 днів (11 листопада 1997 – 10 листопада 2011 року).

Вігдіс Фінбогадоттір

А ось Вігдіс Фіннбогадоттір, перша жінка-президент Ісландії, залишалася на своїй посаді цілих 16 років. Президентка Вігдіс, як її всі називали, перемогла на виборах 1980 року. Вона була неймовірно популярною і її ще тричі переобирали, доки у 1996 році вона сама вирішила не балотуватися.

Якось у своєму інтерв’ю Лорі Ешвуд президентка Вігдіс розказала, як після 8 років перебування на посаді вона їздила країною та спілкувалася з дітьми. І під час поїздки вона помітила, що всі діти, яким ще не виповнилось 8 років, думали, що лише жінка може бути президентом Ісландії, а хлопчики питали, чи могли би вони бути президентами.

Але 16 років – це теж не рекорд.

Каліопа Перллет Луїзі

Справжньою рекордсменкою є Каліопа Перллет Луїзі, генерал-губернаторка острова Сент-Люсії у Карибському морі, яка перебувала на своїй посаді 20 років, з 11 вересня 1997 року по 31 грудня 2017 року.

Проте її рекорд часто забувають, адже вона не була такою помітною фігурою на світовій арені, як Ангела Меркель чи Маргарет Тетчер, які хоч і не так довго перебували на своїх посадах, але їх частіше згадують через їхній політичний вплив.

Підготувала Наталія Жачек, 50%

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті