Головна Статті Три причини створити депутатську групу за рівні можливості

Три причини створити депутатську групу за рівні можливості

Міжфракційне об‘єднання «Київ за рівні можливості»
Міжфракційне об‘єднання «Київ за рівні можливості»

Депутатські групи – звичне явище і в центральній, і в регіональній політиці. Депутати і депутатки місцевих рад часто об’єднуються довкола питань, які турбують громаду. Це дає змогу бути представленими в комісіях, виступати на засіданнях з трибуни, впливати на прийняття рішень, ініціювати питання, що стосуються тематики групи. Створення депутатської групи з гендерних питань має ще й значну соціальну місію – це як мінімум виявлення проблеми і потреби в увазі до питань гендерної рівності.

Це сприяє по-перше, більш системному підходу до розв’язання проблем, створених нерівністю. А по-друге, міжфракційна солідарність підносить вирішення глобальних задач над політичними розбіжностями та вузько партійними інтересами. 

Депутатська група як підтримка жінок в громаді

22 грудня 2020 року в Львівській обласній раді оголосили про створення міжфракційної групи «Рівні можливості».

Як тоді зазначила ініціаторка та голова групи, депутатка Соломія Риботицька, «основними завданнями  буде захист неповносправних людей, турбота про жіноче здоров’я, підтримка  малозабезпечених сімей,  дітей-сиріт, жінок, які самостійно виховують дітей». Наразі в групу входить 13 депутаток і депутатів.  

Крім цього, група в облраді ще й контактує з аналогічними об’єднаннями Львівської області.

Соломія Риботицька
Соломія Риботицька

«Дуже б хотілося навідати колежанок в Стрию, Трускавці, де теж створені групи. Поїхати в інші громади, підтримати подібні ініціативи, допомогти їм, проте поки що заважають ковідні обмеження. Я б хотіла підтримувати жінок в територіальних громадах, бути певною, що вони мають можливість розвиватись і проявляти себе в політиці. Також важливим є впровадження гендерного бюджетування по області. Щоб проекти були орієнтовані на потреби всіх. І важливо продовжувати комунікувати питання гендерної рівності там, де цього не розуміють або не знають. У нас деколи навіть жінки не завжди сприймають слово гендер, не розуміють його значення. Мало комунікації, спілкування з групами, людьми, які мають іншу точку зору, бачення, як-от церква, деякі громадські організації. Треба виходити з нашої бульбашки і спілкуватись з людьми», – ділиться Соломія.

На останнє засідання до облради прийшли депутатки із Львівської міської ради – у вересні 2021 року там теж було створено депутатську групу.

Депутатські групи як майданчик для набуття політичного досвіду

Робота в депутатській групі допомагає політикиням набувати так званої політичної суб’єктності. Вони «прокачують» свої навички щодо формування та адвокації політичних рішень, за підтримки колег з різних партій просувають зміни.

Олена Кисельова, координаторка проєктів УЖФ розповіла, що проєкт «Академія жіночого лідерства» допомагає депутатам і депутаткам об’єднуватися задля захисту гендерної рівності.

З її слів, в Україні створено 61 депутатську групу з гендерних питань, які підтримуються різними проектами Національного демократичного інституту.

Завданням таких груп є формування політики гендерної рівності, зокрема закладання принципів гендерно-орієнтованого бюджетування в місцеві бюджети і програми, вони ж ініціюють приєднання своїх міст до Європейської хартії рівності жінок і чоловіків.

Читайте також: Як депутатські групи формують політику рівності у громадах

Створення і робота депутатських груп з гендерних питань – це початок розвитку і відстоювання права жінок на політичну участь. Своїми справами вони переконують, що жінок варто сприймати рівноцінними гравчинями на політичному полі, вони стають лідерками, активно впливають на розвиток громад.

А ви вже створили депутатську групу?

Закон «Про статус місцевих депутатів» визначає наступний алгоритм:

  1. Депутатська група може бути утворена в будь-який час протягом строку повноважень ради даного скликання за рішенням зборів депутатів місцевої ради, які виявили бажання увійти до її складу. Депутатська група складається не менш як з трьох депутатів місцевої ради. Депутатська група в районній, міській, районній у місті, обласній, Київській та Севастопольській міських радах складається не менш як із п’яти депутатів.
  2. Депутати місцевої ради, які входять до складу депутатської групи, обирають особу, яка очолює депутатську групу.
  3. Депутатська група реєструється відповідною місцевою радою за поданням особи, яка очолює депутатську групу, до якого додається підписане депутатами цієї групи письмове повідомлення про сформування депутатської групи із зазначенням її назви, персонального складу та партійної належності членів групи та депутатів, які уповноважені представляти групу.
  4. Депутатські групи можуть утворюватися на визначений ними період, але не більше ніж на строк повноважень відповідних рад.

Надія Бабинська (Вірна), для Жінки: 50%

Більше публікацій
Більше публікацій Надія Бабинська-Вірна
Більше публікацій Статті