Жінки — це 50% успіху України

У Чехії планують змінити визначення «зґвалтування»: «секс без згоди»

Прага. Фото Martin Divíšek/EPA (с)

Чеська громадська організація Konsent спільно з Amnesty International та групою із захисту прав жінок «Чеське жіноче лобі» (Česká ženská lobby) закликають чеських політиків підтримати законопроект, що розширює визначення зґвалтування. Про це пише The Guardian.

«Ми просимо про нове законодавче визначення зґвалтування, яке криміналізує відсутність згоди на секс, тоді як зараз  криміналізується лише застосування насильства», – говорить Йохана Неджелова, засновниця ГО Konsent.

Нині чеське законодавство визначає зґвалтування як застосування насильства або погрозу насильством, або зловживання нездатністю жертви захищатися. Учасниці кампанії стверджують, що це визначення є занадто вузьким і сприяє тому, що ґвалтівник лишається непокараним.  

За даними Konsent, щороку в Чеській Республіці здійснюється близько 12 000 зґвалтувань, але повідомляється лише про 600 з них. З них лише 78 справ у 2019 році закінчилися вироками ґвалтівникам.

Читайте також: Якщо не було «так»: у Швеції вперше засудили чоловіка за секс без згоди

Поточне законодавче визначення не допомагає жертвам, вважає Люсі Хрда, адвокатка з прав жінок. Вона описала випадок, коли жінку зачинили в її власному будинку та зґвалтували. Гвалтівник навіть залишив записку: «Вибачте, що я вас зґвалтував», проте суд виправдав нападника, оскільки той не застосовував фізичного насильства щодо жертви. До того ж суд наголосив, що жінка не підпадає під  визначення «беззахисна».

Якщо закон буде змінено, Чеська Республіка приєднається до невеликої групи європейських країн, які визначають зґвалтування як секс без згоди. Це Великобританія, Ірландія, Бельгія, Кіпр, Люксембург, Ісландія, Німеччина та Швеція.

Стамбульська конвенція

Нагадаємо, що саме таке визначення зґвалтування міститься у Стамбульській конвенції, яка визначає зґвалтування як «участь у актах сексуального характеру без згоди».

Чеська Республіка підписала Стамбульську конвенцію в травні 2016 року, проте досі не ратифікувала її.

Генеральна секретарка Ради Європи (РЄ) Марія Пейчінович-Буріч закликала всі держави-члени змінити визначення зґвалтування.

Вона вважає, що «занадто мало наших країн-членів ставляться до цього злочину так серйозно, як належало б, тому що їхні юридичні визначення зґвалтування не засновані на відсутності згоди».

Читайте також: Секс без згоди – це зґвалтування: У Данії ухвалили новий закон

Генеральна секретарка також зазначає, що моніторинг, проведений Групою експертів по боротьбі з насильством щодо жінок і насильством в сім’ї (GREVIO), показав, що багато систем кримінального правосуддя в Європі дотримуються визначень зґвалтування, заснованих на застосуванні  сили.

«Це лягає тягарем на тих, хто був зґвалтований, щоб довести, що вони – найчастіше жінки – є жертвами», – сказала генсек РЄ.

50%