Головна Статті У М’янмі стався військовий переворот. Затримали лідерку країни Аун Сан Су Чжі

У М’янмі стався військовий переворот. Затримали лідерку країни Аун Сан Су Чжі

0
707
Аун Сан Су Чжі

У М’янмі військові здійснили переворот, затримавши фактичну лідерку країни Аун Сан Су Чжі та інших лідерів правлячої партії в ході ранкового рейду 1 лютого, повідомляє Радіо Свобода.

Підконтрольний армії канал Myawaddy сьогодні оголосив однорічний надзвичайний стан для збереження «стабільності на тлі суперечок щодо виборів».

Згідно з заявою, новим виконувачем обов’язків президента став колишній генерал М’їн Све, який був першим віцепрезидентом. Також старший генерал Мін Аун Хлайн, головнокомандувач Збройних сил, отримав контроль над «законодавством, адміністрацією та судовою владою».

Це повідомлення пролунало через кілька годин після того, як військові затримали Аун Сан Су Чжі. Жінка офіційно обіймала посаду «державної радниці», дехто писав канцлерки – де-факто голови уряду. Також затримали президента Він М’їна та інших вищих діячів правлячої Національної ліги за демократію (НЛД).

Сполучені Штати, Австралія й інші країни висловили стривоженість через переворот і затримання цивільних лідерів уряду.

Державний переворот відбувся на тлі зростання напруженості між урядом і військовими керівниками протягом останніх тижнів, що викликало чутки про можливий путч. Відносини між цивільною владою і армією погіршилися після виборів у листопаді, які військові оголосили сфальсифікованими, бо на них зазнала значної поразки їхня Партія єднання і розвитку Союзу (офіційна назва держави – Республіка Союз М’янма). Парламент повинен був розпочати засідання 1 лютого після перемоги НЛД на виборах.

Хто така Аун Сан Су Чжі?

Народилася 19 червня 1945 в Рангуні. Донька першого лідера незалежної Бірми (тепер М’янма) Аун Сана, вбитого в 1947 році.

Навчалася в Оксфордському університеті. У 1988 році повернулася до Бірми. І у вересні того ж року стала однією із лідерок опозиційної Національної ліги за демократію.

На перших вільних багатопартійних виборах у країні в травні 1990 року НЛД здобула понад 80 % мандатів парламенту М’янми, одначе панівний режим військової хунти зігнорував результати виборів. І Аун Сан Су Чжі опинилася під домашнім арештом, де пробула до 1995 року.

У жовтні 1991 року політикині присудили Нобелівську премію миру, проте їй не дозволили виїхати з країни й отримати нагороду.

Її ще двічі переводили під домашній арешт — від 2000 до 2002 і від травня 2003 до 2010 року. Лише після проведення в країні перших за 20 років парламентських виборів 2010 року її випустили з-під варти.

За даними журналу Forbes, Аун Сан Су Чжі займала 61 місце серед найвпливовіших жінок на планеті станом на 2014 рік.

Читайте також: Обстригли волосся й облили фарбою: у Болівії познущалися над очільницею міста

Військові М’янми, які правили державою Південно-Східної Азії протягом 50 років, зберігали значний політичний та економічний вплив і після приходу до влади Су Чжі на виборах 2015 року. Утім, міжнародна репутація лауреатки Нобелівської премії миру зазнала удару після того, як сотні тисяч мусульман-рохінджа були переселені, тисячі – вбиті в ході армійських операцій 2017 року в західному штаті Ракхайн. Армія заявляла, що її дії були спрямовані на ісламських екстремістів, але правозахисні організації звинуватили М’янму в проведенні етнічних чисток.

50%

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті