Головна Статті У Польщі знову заговорили про вихід зі Стамбульської конвенції

У Польщі знову заговорили про вихід зі Стамбульської конвенції

1
474
Страйк жінок у Варшаві
Польща ще влітку минулого року заявила про намір вийти з конвенції

У Варшаві схвалили законопроєкт, який ще на один крок наблизив країну до виходу зі Стамбульської конвенції, повідомляє Euronews.

На початку цього тижня польський парламент проголосував за те, щоб спрямувати на розгляд комітетів законопроєкт «Сім’ї – так, гендеру – ні».

Документ закликає Польщу вийти зі Стамбульської конвенції, і прийняти іншу конвенцію – за права сім’ї.

Читайте також: Чому Варшава погрожує вийти зі Стамбульської конвенції?

«Парламент може і мусить відхилити небезпечний законопроєкт і забезпечити захист від насильства для всіх жінок і дівчат», – сказала правозахисниця Гілларі Марголіс.

Експертка Міжнародної федерації усвідомленого батьківства Ірен Донадіо заявила, що цей крок «дуже тривожний».

«Ми надзвичайно стурбовані розвитком подій у Польщі. Ми вважаємо, що захист жінок від домашнього насильства опинився під загрозою. І з побоюванням спостерігаємо за спробою замінити Стамбульську конвенцію іншою конвенцією про права сім’ї», – сказала Донадіо.

Конвенція Ради Європи 2011 року «Про запобігання та боротьбу з насильством щодо жінок і насильством в сім’ї» (так звана Стамбульська конвенція) покликана захистити жінок від усіх форм насильства й дискримінації. Польща підписала Конвенцію в грудні 2012 року, а ратифікувала – в 2015 році. Наразі Стамбульську конвенцію ратифікували 21 країна ЄС.

Нагадаємо, наприкінці березня Туреччина вийшла з конвенції Ради Європи про запобігання та протидію насильству проти жінок та домашньому насильству. Відповідний указ підписав президент країни Реджеп Таїп Ердоган.

Тим часом Польща ще влітку минулого року заявила про намір вийти з конвенції, тоді Європі вдалося зупинити подальші дії погрозами про фінансові санкції.

Що змінилося у житті польок завдяки Стамбульській конвенції?

Юристи та працівники НУО, що допомагають жертвам домашнього насильства, говорять про три головні позитивні зміни, які відбулися у Польщі із ухваленням конвенції.

По-перше, у польському праві змінилася кваліфікація згвалтування – тепер це злочин не з приватного оскарження (за заявою потерпілої), тільки публічного (переслідується незалежно від подачі заяви). Новий припис наблизив польське право до стандартів західноєвропейських країн, дав можливість відкривати справи після зголошень з боку свідків домашнього насильства (сусідів), покращив ситуацію жінок, які бояться поскаржитися на свого кривдника.

По-друге, у поліції з’явилася можливість негайно ізолювати потерпілу від домашнього насильства через виселення агресора зі спільного помешкання. Раніше на це потрібна була санкція суду, її отримання могло тривати місяцями. В результаті потерпіла (часто з дітьми) мусила тікати і шукати притулок чи знімати квартиру. Цей закон ухвалили під час карантину. Чимало правозахисних організацій наголошували, що багатотижневе перебування в одному приміщенні негативно вплинуло на дисфункційні родини і призвело до сплеску насильства щодо жінок та дітей. Тільки у Варшаві у квітні-травні кількість дзвінків на лінію допомоги жертвам домашнього насильства зросла на 11%.

По-третє, із ухваленням Стамбульської конвенції змінився сам дискурс розмов про права жінок та домашнє насильство у Польщі. Слова гендер, гендерна роль, психологічне насильство, економічне насильство увійшли до мейнстріму, стали частиною освітнього процесу та медійного простору. Зменшується суспільне толерування проявів домашнього насильства – наприклад, бидгоський політик «Права і справедливості» Рафал Пясецький був засуджений до 2 років ув’язнення за знущання над дружиною. Ніхто з колег не став його захищати.

з тексту Чому Варшава погрожує вийти зі Стамбульської конвенції?

50%

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті