Жінки — це 50% успіху України

Українки зазнають сексуальних домагань в укриттях — юристка

Від початку повномасштабного вторгнення сексуальні домагання почали відбуватися в місцях, де вони не відбувалися раніше. Зокрема, йдеться про укриття. Водночас в Україні досі немає спеціальної норми, яка передбачала б відповідальність за це. Про це повідомила віцепрезидентка ГО «Ла Страда Україна», юристка Марина Легенька під час пресконференції на тему «Сексуальні домагання гострі шипи в усіх сферах життя суспільства»

Марина Легенька

«Гаряча лінія ГО «Ла Страда — Україна» отримує звернення з початку повномасштабного вторгнення від жінок, які зазнавали сексуальних домагань у місцях, які б мали бути місцями безпеки, але вони ставали додатковими місцями небезпеки», — сказала Легенька.

Вона зауважила, що сьогодні Україна не має спеціальної норми, яка б передбачала відповідальність за вчинення сексуальних домагань. За її словами, відповідальність за вчинення цих злочинів дуже розпорошена у багатьох законодавчих актах, зокрема у Кримінальному кодексі України та Кодексі про адміністративні правопорушення.


Читайте також: Як протидіяти сексуальному насильству — новий навчальний курс від «Ла Страда-Україна»


Відповідно, юристка підкреслила, що існує велика проблема із доведенням і реагуванням на такі випадки.

Види сексуального насильства

Марина Легенька також окремо виділила три види сексуальних домагань:

вербальні (коментарі сексуального характеру, жарти, принизливі сексуалізовані зауваження стосовно зовнішнього вигляду, погрози вчинити дії сексуального характеру тощо);

невербальні (фотографії оголених статевих органів, сексуалізовані звуки тощо);

фізичні (дотики, примусові обійми, поцілунки, примус до статевого акту).

Юристка пояснила, що відповідальність настає в контексті фізичних сексуальних домагань. Ці дії можуть підпадати під статті 153 (Сексуальне насильство) та 154 (Примушування до вступу в статевий зв’язок) Кримінального кодексу України.

«Головне — ефективно відреагувати постраждалій людині зверненням до органів державної влади і належним чином відредагувати самим органам влади», — наголосила Марина Легенька.

Вона зауважила, що потрібно встановити в законодавстві України чітку норму, яка б закріпила сексуальні домагання як окреме діяння, за яке передбачена окрема відповідальність.

Питання захисту від насильства залишаються на порядку денному уряду

Водночас Урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко повідомила, що питання, пов’язані з правами людини, захистом від насильства, а також питання гендерної рівності залишаються на порядку денному Кабміну.

«Ми не можемо говорити ані про перемогу, ані про відновлення країни, якщо серед тих принципів, на яких ми будемо будувати політики країни, не буде прав людини, гендерної рівності, а відповідно свободи від насильства, у тому числі від сексуальних домагань», — сказала Левченко.

Вона зауважила, що Україна має привести національне законодавство і практику його впровадження до стандартів, які є в Європейському Союзі. На її переконання, якраз стандарти недискримінації, свободи від насильства, протидії сексуальним домаганням є важливими для цього.

Урядова уповноважена з питань гендерної політики нагадала, що Україна ратифікувала Стамбульську конвенцію. За її словами, конвенція говорить про реагування на сексуальні домагання, внесення цього виду злочину до національного законодавства.


Читайте також: Катерина Левченко: Сексуальне насильство використовується у цій війні як зброя, як стратегія залякування


Нам потрібне осучаснення визначення «сексуальні домагання»

Крім того, Левченко наголосила, що наразі потрібні ініціативи, які встановлювали б ефективне покарання за сексуальні домагання.

Вона зазначила, що визначення, яке міститься у законі про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків щодо сексуальних домагань — застаріле і потребує змін.

«Тому була створена робоча група із внесення змін до закону про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків. Одна з пропозицій, яка вже напрацьоана, це осучаснення визначення «сексуальні домагання» і включення його у першу статтю закону», — сказала Урядова уповноважена.

Україна планує зміни у законах для викорінення дискримінації

Також Левченко зауважила, що Україна планує ратифікувати Конвенцію Міжнародної організації праці №190 про викорінення насильства.

Урядова уповноважена зазначила, що Міністерство внутрішніх справ України затвердило інструкцію щодо розслідування випадків дискримінації сексуальних домагань.

«Це важливий крок, який говорить не лише про те, що ми усвідомлюємо важливість протидії цьому злочину, але й те, що фактично робиться у цій сфері», — підкреслила вона.

Левченко також нагадала, що Міністерство соціальної політики розробило проєкт-постанову про затвердження порядку реагування на випадки дискримінації за ознакою статі та іншими ознаками, до таких випадків включені і сексуальні домагання. Постанова передбачає роботу експертної ради з питань запобігання дискримінації, питання створення спеціальної комісії, яка б розглядала звернення громадян щодо випадків сексуального насильства.

Урядова уповноважена з питань гендерної політики підкреслила, що політика, яка формується, включає у себе стандарт неприйняття сексуальних домагань, нетолерування їм.