Жінки — це 50% успіху України

В Ісландії жінки страйкують проти розриву в оплаті праці

Сьогодні, 24 жовтня, десятки тисяч жінок і небінарних людей по всій Ісландії проводять всенаціональний страйк під гаслом «Ви називаєте це рівністю?», щоб привернути увагу до різниці в оплаті жінок та чоловіків. До страйку також приєдналася  прем’єрка Катрін Якобсдоттір. Про це  пише The Guardian.

Організатори сподіваються, що така акція продемонструє, що суспільство може опинитися в глухому куті без жінок. Захід також має привернути увагу до постійного гендерного розриву в оплаті праці в країні та поширеного гендерного та сексуального насильства.


Читайте також: Клаудія Голдін отримала Нобелівську премію за дослідження про роль жінок на ринку праці


За попередніми оцінками, до страйку приєднаються працівниці рибної промисловості, вчительки, медсестри та урядовиці. Очікується, що щонайменше 25 000 людей відвідають захід у центрі столиці країни Рейк’явік, і ще більше візьмуть участь у десятьох інших заходах по всій країні, що, ймовірно, стане найбільшим страйком жінок в Ісландії.

Учасниці страйку закликають усунути гендерний розрив в оплаті праці

Жінок і небінарних людей по всій країні закликають не виконувати жодної оплачуваної чи неоплачуваної роботи у день страйку. Включно із домашніми справами, «щоб продемонструвати важливість їхнього внеску в суспільство».

Оголошуючи про свою участь у заході, прем’єрка Катрін Якобсдоттір сказала, що очікує, що її офіс припинить роботу.

«Цього дня я не працюватиму, як і всі жінки. Перш за все, так я виявляю солідарність із ісландськими жінками», — сказала вона.

Учасниці страйку закликають усунути гендерний розрив в оплаті праці шляхом публікації заробітної плати працівників і працівниць у професіях, де домінують жінки, а також до заходів проти гендерного та сексуального насильства.

Майже 50 років ситуація із оплатою праці жінок в Ісландії не змінюється

Востаннє такий повномасштабний захід проводили в  1975 році, коли 90% ісландських жінок відмовилися працювати в межаз «kvennafrí» (жіночий вихідний день), що призвело до кардинальних змін. Зокрема, до обрання вперше у світі жінки президенткою країни.

Водночас, організаторки цьогорічного страйку, які брали участь у страйку 1975 року, кажуть, що основна вимога щодо цінування жіночої праці залишається непочутою впродовж цих 48 років.


Читайте також: Компенсація за гендерну дискримінацію: Google має виплатити мільйон доларів керівниці відділу компанії


Попри те, що Ісландія вважається країною, якій удалося досягнути вражаючих успіхів у сфері гендерної рівності, у деяких професіях жінки все ще заробляють на 21% менше, ніж чоловіки, а понад 40% жінок стикалися з гендерними проблемами або сексуальним насильством.

Організаторки страйку також наголошують, що робота, традиційно пов’язана з жінками, така як прибирання та догляд, як і раніше недооцінюється та оплачується недостатньо.

Хоча з 1975 року жіночі страйки відбувалися, але це перша акція, яка триватиме повний день. Цього разу до неї приєднаються щонайменше 40 різних організацій.