Головна Статті В Україні з січня штрафуватимуть за вказування статі у вакансіях

В Україні з січня штрафуватимуть за вказування статі у вакансіях

5
1,123
штраф

В Україні із 8 січня почнуть штрафувати роботодавців за зазначення статі у вакансіях. Мінекономіки розробило порядок сплати штрафів за порушення в оголошеннях про вакансії, пише видання «Кадровик-01».

За дискримінацію в оголошеннях про вакансії доведеться сплатити штраф у розмірі 10 мінімальних заробітних плат – це приблизно 65 тисяч гривень.

Штрафи за дискримінацію у рекламі є частиною внесених змін до Закону України «Про рекламу». Зміни унормовують відповідальність роботодавця за дискримінацію в оголошенні про вакансію.

Читайте також: Франція запровадила гендерні квоти на керівні посади у бізнесі

В Україні заборона вказувати стать у тексті вакансії існує давно, проте раніше цей пункт ніхто не перевіряв, бо не було порядку сплати штрафу. Тепер Мінекономіки розробило такий порядок, шукатиме ж порушників Держпраця. Перевірки розпочнуть уже із 8 січня 2022 року. 

Проєкт порядку сплати штрафів нині проходить громадське обговорення. Нині ж постанова передбачає порядок сплати та оскарження штрафів. Зокрема:

  • штраф сплачуватимуть на підставі розпорядчого документу Держпраці про накладання штрафу;
  • штраф сплачуватимуть в держбюджет за місцем державної реєстрації рекламодавця;
  • строк на сплату – 15 днів із для отримання розпорядчого документу Держпраці (в разі несплати відповідної суми впродовж вказаного строку, така сума стягується в судовому порядку);
  • якщо рекламодавець не отримує прибутку, сума штрафу сплачується за рахунок інших джерел відповідно до законодавства;
  • рекламодавець має право на оскарження розпорядчого документу Держпраці про накладення штрафу.

Що значать ці штрафи для України?

Народна депутатка Інна Совсун зазначає, що заборона на вказування статі у рекламних оголошеннях характерна для багатьох країн. Водночас, для України такі штрафи можуть бути початком встановлення гендерної рівності на ринку праці.

Інна Совсун
Інна Совсун

«Подібна заборона діє у США з 1973, у Австрії – із 1979 року. Але аби вона була дієвою, важливим також є належне інформування працедавців про цю норму.

Заборона вказувати стать у оголошеннях загалом позитивно впливає на становлення гендерної рівності на ринку праці. Наприклад, у Австрії у 2005 провели дослідження про гендерну нейтральність вакансій. Аналіз показав, що із 36 тисяч оголошень лише 68% були повністю чи частково гендерно нейтральними. Після цього офіс Омбудсмена із рівного поводження провів інформаційну кампанію (контактували із фірмами-порушниками та агенціями з найму). За декілька місяців після кампанії 79% вакансій відповідали вимогам.

Читайте також: Гендерний розрив у оплаті праці: що це і чи можна якось зарадити?

Дослідження показують, що економічний ефект від повного встановлення статевої рівності на ринку праці в країнах з перехідною економікою, куди входить й Україна, може становити від 6% до 45% зростання у ВВП на душу населення. Для України нівелювання розриву у зарплатах могло б підвищити ВВП на душу населення на 10%, а якби рівень зайнятості серед жінок був таким самим, як у чоловіків, то це б принесло ще близько 10% зростання ВВП на душу населення», – зазначає депутатка.

Більше публікацій
Більше публікацій 50vidsotkiv.org.ua
Більше публікацій Статті