Головна Статті В Україні зафіксували понад 170 випадків сексуального насильства, вчиненого російськими військовими

В Україні зафіксували понад 170 випадків сексуального насильства, вчиненого російськими військовими

0
741

Офіс Генерального прокурора зафіксував 171 злочин сексуального насильства вчиненого російськими військовими в Україні. Про це стало відомо під час конференції United for Justice («Об’єднані заради справедливості»). Очікується, що захід стане юридичним «Рамштайном», який допоможе об’єднати зусилля для притягнення до відповідальності всіх винних у скоєнні міжнародних злочинів в Україні, пише Офіс Президента.

У межах панелі «Боротьба із сексуальним насильством як зброєю війни» виступили перша леді України Олена Зеленська, перша леді Латвії Андра Левіте, президентка Європейського парламенту Роберта Мецола, віце-прем’єр-міністрерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина та спецпредставниця Генерального секретаря ООН з питань сексуального насильства в умовах війни Праміла Паттен.

Серед постраждалих від сексуального насилля — жінки, чоловіки та діти

Олена Зеленська навела приклади злочинів насильства, скоєних російськими військовими щодо українців.

«На Херсонщині, погрожуючи застосуванням зброї, військовий РФ неодноразово ґвалтував 62-річну жінку. Зараз із нею працюють психологи. На Київщині загарбники ґвалтували дівчинку й маму, батька били та змушували спостерігати. Зараз сім’ї також надають психологічну допомогу. Ще одна родина на Київщині — мама, донька й онука — зазнавала насильства від окупантів два тижні. Зараз їм постійно надають психологічну підтримку. Це лише деякі випадки сексуального насильства, вчиненого російськими загарбниками, які розслідує Офіс Генерального прокурора. А всього ОГП нині зафіксував 171 такий факт. За цією цифрою не тільки жінки. Серед постраждалих — 39 чоловіків і 13 неповнолітніх, зокрема хлопчик», — розповіла перша леді.

Важливо фіксувати історії постраждалих

Віцепрем’єрка Ольга Стефанішина під час конференції розповіла про розширення мережі центрів надання комплексної допомоги та підтримки постраждалим від насильства в умовах війни.

Нині в Україні працює вже 5 Центрів допомоги врятованим: в Києві, Львові, Запоріжжі, Дніпрі та Чернівцях.

Віцепрем’єрка зазначила, що чимало жертв зґвалтування російськими військовими вже ніколи не зможуть розказати про пережите; чимало не готові зараз звертатися до правоохоронних органів. Тому, кількість злочинів, яку нині розслідує Генеральна прокуратура, набагато менша за реальну статистику таких випадків.

«Ми розуміли через який жах проходять українці, переживши окупацію, і, що ми не можемо змушувати їх бігати по численним інстанціям: лікарям, психологам, правоохоронним органам. Так і з’явилася ідея створення Центрів допомоги, де постраждала особа може отримувати всю необхідну інформацію і підтримку стільки, скільки буде потрібно, — сказала Віцепремʼєрка. —Тисячі людей вже отримали допомогу в Центрах, десятки з них зазнавали фізичних знущань, сексуального насильства. Це люди, які не звертаються до поліції, але розказують свої історії працівникам Центрів. Важливо фіксувати цю інформацію, постраждалі можуть бути готовими свідчити через 10, 20 років. Коли це станеться — уся інформація вже буде у нас і винні зможуть бути притягненні до відповідальності», — підкреслила урядовиця.

Читайте також: Не нашкодити: як змінилися підходи до реагування на сексуальне насилля?

Держава, все міжнародне право, весь вільний світ на боці потерпілих

Олена Зеленська також наголосила, що потерпілі повинні знати, що держава на їхньому боці, а відповідальності за злочин несе лише виконавець.

«Ось що мають знати постраждалі. Вони мають знати, що держава завжди на їхньому боці. І все міжнародне право, весь вільний світ на їхньому боці. Маємо гарантувати підтримку та психологічну допомогу кожному. Та головне — ми всі мусимо гарантувати їм найголовніше — справедливість, покарання їхніх кривдників», — наголосила перша леді й закликала світ покарати російських воєнних злочинців.

Читайте також: Марина Бардіна: Ми готуємо закон про протидію сексуальному насильству під час війни

Ольга Стефаішина також відзначила подальші кроки щодо підтримки постраждалих, документування злочинів, вдосконалення нормативної бази для переслідування за злочини сексуального насильства.

«Із перших днів повномасштабного вторгнення ми працювали над фіксацією злочинів проти українців. Як ключовий елемент негайного реагування на випадки насильства ми розгортання мережу Центрів допомоги врятованим. У рамках програми співпраці щодо протидії сексуальному насильству між Урядом та ООН, підписаної у травні, ми спільно розробили детальний план заходів та почали його реалізацію», сказала Ольга Стефанішина.

Праміла Паттен та Ольга Стефанішина
Праміла Паттен та Ольга Стефанішина

Спеціальна представниця ООН Праміла Паттен запевнила у подальшій підтримці зусиль уряду України для протидії та реагування на ці злочини, й досягнення справедливості.

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті