Жінки — це 50% успіху України

Відновлюючи свою вісь: як жінки на Вінниччині створюють школу бізнесу в умовах війни

Феміністична організація «Вісь» працює із переселенками у Вінниці та області уже 10 років. У 2023 активістки побачили, що потреби та запити у їхніх клієнток змінилися. 

«Був період, коли в жінок не було ресурсу, або вони відкладали життя, очікуючи, коли повернуться додому. Що ось завтра-післязавтра-за місяць це станеться. Так відбулася вторинна травма, коли настало усвідомлення, що повертатися ще не скоро або вже немає куди. Тому ми вирішили створити проєкт, який би підтримував тих, хто думає про майбутнє там, де зараз опинився, і запропонували їм можливість підвищення економічної спроможності», — розповідає керівниця організації Світлана Дубина. 

Навчити чи створити умови 

Ця ідея вилилася у пʼятиденні школи бізнесу та працевлаштування, у яких взяли участь 80 жінок — як переселенок, так і мешканок Вінницької громади. До навчання могли долучитися як ті, хто вже раніше мав бізнес чи хоче би його започаткувати, так і ті, хто поки не наважується на свою справу, але прагне підвищити позиції на ринку праці. 

Важливим бонусом шкіл стало те, що вони відбувалися на заході країни — у Трускавці. Для багатьох жінок це був перший виїзд після вимушеного, який дав натхнення й впевненості, що вони у змозі подорожувати для навчання й саморозвитку, а не з необхідності втечі. Крім того, сюди можна було взяти дітей, з якими займалися аніматори, поки матері шліфували свої підприємницькі навички. 

Керівниця громадської організації «Вісь» та координаторка проєкту в межах програми «Спроможні та сильні», який виконується Фондом Східна Європа за підтримки Швейцарії, переконана, що дорослих людей неможливо навчити. Їм можна тільки створити необхідні умови. А такими вона вважає: добровільність участі та можливість вибору; озвучення чітких умов, що може дати участь у школі; можливість ставити запитання; безпечний комфортний простір із повагою до потреб кожної учасниці.

«Нам важливо нічого не навʼязувати, не очікувати, не вимагати, а вірити, що люди можуть самі взяти все, що необхідно. Це їхня заслуга, їхня сила, ми тільки допомагаємо».

Змінилися підходи до комунікації, зʼявилось більше системності у роботі

Серед тренерок шкіл є ті, хто самі вимушено покинули домівки, тож знають потреби та виклики учасниць якнайкраще. Крім того, усі жінки мають можливість отримати психологічний супровід, щоб впоратися із тими барʼєрами, які можуть виникати у процесі створення бізнесу чи пошуку роботи. «Якщо ми вже людей до чогось кличемо, то маємо бути переконані, що вони отримають цінність; тож підбираємо людей, які можуть працювати фахово та знають специфіку», — підкреслює Світлана Дубина.


Читайте також: Тут і зараз: як допомогти переселенкам зняти життя з паузи


До того ж, у межах проєкту «Спроможні та сильні» вся команда громадської організації здобула нові знання та навички для свого зростання. 

Леся Лучковська, менеджерка програми «Спроможні та сильні» Фонду Східна Європа, пояснює, що інституційна підтримка та розвиток громадських організацій є однією з трьох стратегічних цілей Фонду Східна Європа. Тому Фонд впроваджує не лише грантові конкурси на проєкти від організацій громадянського суспільства, а й закладає в ці конкурси гроші для поступу самої організації, що подає грантову заявку. 

Це, наприклад, кошти на нову комунікаційну стратегію для ГО, а також на тренінги та ретрити для командотворення, можливість пройти фахову оцінку організації та сформувати дорожню карту розвитку, менторство щодо адміністративної та фінансової стратегії організації тощо.

Світлана Дубина розповідає, що змінилися підходи до комунікації, зʼявилось більше системності у роботі: «Це тримає команду в тонусі, який дає нам усім можливість не виснажитися. А ще — проведення бізнес-шкіл дуже консолідувало нашу команду». Керівниця організації відзначає, що проєкти закінчуються, але «те, що напрацьовано, вивчено й спробувано, залишається з нами».

Живі бізнеси 

Другим етапом програми є навчальні тури Вінницькою областю, які відбуваються просто зараз. «Вісь» підібрала для турів ті підприємства, власницями яких також є жінки, які можуть щиро розказати не тільки про успіх, а й про труднощі та уроки на шляху до нього. Світлана Дубина коментує: «Це нагода подивитися на живі бізнеси: від сироварень — до лавандових полів, та живих людей, які їх започаткували».

«Я відчула себе доволі впевненою після участі у школі, бо почула рушійні слова підтримки, що як би не було, треба вставати та йти далі, що жінці все по силі. Тож після розбору моїх помилок разом із експертками школи я написала нову грантову заявку для свого бізнесу та відкрила ФОП», — ділиться своїми змінами після навчання кондитерка Марина Севаєва з Вінниці.

Олена Мялук змушена була покинути рідну Донецьку область ще 2014 року. Зараз жінка живе у Козятині та має свою швейну майстерню. Школа бізнесу громадської організації «Вісь» допомогла їй змінити підхід до своєї роботи та пришвидшити розвиток підприємства. До прикладу, жінка давно хотіла змінити приміщення на дорожче та краще, але вагалася. 

Психологічна підтримка у межах проєкту допомогла їй зважитися на цей крок. «Зараз у мене буде цех у самому центрі міста, з таким ремонтом, який я бачу. Змінилася також моя цінова політика й те, як я просуваю послуги. Школа допомогла мені визначити пріоритети, прибрати зайве та зосередитися на тому, чого я дійсно хочу», — каже підприємиця. Олена давно мріяла створити власну колекцію одягу, тож після участі у бізнес-школі запустила це бажання в дію. 

Юлія Гудошник