Головна Статті Військова агресія РФ: як міністерки оборони різних країн підтримують Україну

Військова агресія РФ: як міністерки оборони різних країн підтримують Україну

7
4,504

На початку року Росія перекинула до кордону України понад 100 тисяч військових, оснащених різноманітною зброєю – від танків та боєприпасів до авіації. Попри те, що країна-агресорка заперечує вторгнення – війна вже давно триває. Тож наразі підтримка інших країн є довгоочікуваною та вкрай необхідною.

Прикметно, що до військової допомоги Україні долучилися міністерки оборони різних держав. Про них, їхню діяльність та ресурси, якими вони діляться , – далі в тексті.

Канада

У січні федеральний уряд Канади повідомив про відновлення та розширення Канадської навчальної місії в Україні – збільшення кількості особового складу до 400 осіб та продовження операції UNIFIER (Об’єднаної цільової групи Збройних Сил Канади та України) ще на три роки. Крім того, Канада оголосила про виділення 340 мільйонів доларів на негайну підтримку України. Після цього в Україну з дводенним візитом прибула міністерка національної оборони Канади Аніта Ананд.

«Канада непохитно підтримує Україну. Саме тому я відвідала Україну, аби зустрітися з міністром оборони Олексієм Рєзніковим та канадськими солдатами, задіяними в операції UNIFIER. Ми маємо залишатися в тісному контакті з нашими союзниками та партнерами, аби закріплювати наше співробітництво та координувати наші відповідні дії. Канада продовжить підтримувати суверенітет, безпеку та територіальну цілісність України», – заявила Ананд.

Аніта Ананд
Аніта Ананд під час зустрічі з міністром оборони України Олексій Рєзніковим

Хто така Аніта Ананд?

Ананд раніше працювала юристкою, вченою та дослідницею. Мала і викладацький досвід роботи – була академікинею та професоркою права в Університеті Торонто, викладала у Єльській юридичній школі, Королівському та Західному університетах.

Читайте також: Трюдо представив новий уряд: ключові посади обіймають жінки

Аніту Ананд вперше обрали членкинею парламенту від Оквілля (провінції Онтаріо) в 2019 році. Потім вона обіймала пост міністерки державних послуг та закупівель. У провінційному містечку Оквілл вона входила до ради директорів організації, яка надає допомогу й підтримку дітям, що пережили втрату.

Із жовтня 2021 року Аніта Ананд є міністеркою національної оборони Канади. Вона стала другою жінкою в історії Канади, яка посіла цей пост. Першою була Кім Кемпбелл у 1993 році.

Чехія

Наприкінці січня міністерка оборони Чеської республіки Яна Чернохова повідомила, що в разі надходження відповідного запиту, Чехія розгляне можливість відправити своїх військових в Україну для протистояння російській агресії. За її словами, поставки зброї чи боєприпасів мають бути узгоджені з іншими країнами, зокрема, Німеччиною, Австрією та країнами Балтії.

«Європа має підготувати та надати допомогу Україні. Я передам владі документи, на підставі яких ми забезпечимо Україну 152-міліметровими артилерійськими боєприпасами… Хочу, щоб було зрозуміло, що Чехія – друг України», – розповіла вона в інтерв’ю для щоденної газети «Denik N».

Також вона наголосила, що в разі агресії Чехія прийме жінок і дітей із України.

Яна Чернохова

Хто така Яна Чернохова?

Політична кар’єра Чернохової почалася у 1998 році, коли вона вступила до Громадянської демократичної партії. Пізніше, із 2006 по 2010 рік та з 2012 по 2021 рік Яна Чернохова очолювала один із округів Праги. Із 2010 року вона також є членкинею парламенту Чехії. 10 років була членкинею парламентського комітету з питань оборони, а в 2017 році його очолила. Із грудня 2021 року обіймає посаду міністерки оборони Чехії.

Чернохова відома як противниця радикального ісламу. У 2015 році на демонстрації проти ісламізації Чехії зауважила: «Необхідно встановити правила, які не дозволять свободі нашого самовираження, релігії, культури та іудео-християнської цивілізації відходити на другий план через інші нерелігійні аспекти ісламу (шаріат, джихад), що межують із ідеологіями, які до релігії відношення не мають!»

Франція

Ще наприкінці 2021 року, у листопаді, міністр закордонних справ Жан-Ів Ле Дріан та міністерка оборони Франції Флоранс Парлі висловили стурбованість щодо загрози вторгнення російських військ в Україну та чітко попередили про серйозні наслідки будь-якої подальшої можливої ​​шкоди територіальній цілісності України.

«Діалог продовжується, і ми переконані, що саме за допомогою діалогу, а також дипломатичних та політичних рішень, ми маємо розв’язати цей конфлікт. Франція готова, якщо так вирішить НАТО, розмістити військові елементи в Румунії, країні, що межує з Україною, аби перестрахуватися», – запевнила Парлі вже в січні цього року.

Як уточнює міністерка, вони реально оцінюють загрозу, тому свідомо готуються до захисту країн, які розташовані близько до зони військового конфлікту.

Флоранс Парлі

Хто така Флоранс Парлі?

Свої перші кроки у світі політики Флоранс Парлі зробила в 1987 році, коли брала участь у розробці та створенні RMI (відомств із забезпечення мінімального доходу) та CSG (соціального страхування) як цивільна адміністраторка бюджетного відділу.

Вступила до Соціалістичної партії у 1995 році, а через два роки стала радницею з бюджетних питань у канцелярії прем’єр-міністра Ліонеля Жоспена. Значну роль у біографії Парлі займає робота в авіакомпанії Air France у 2005-2014 роках, де вона досягла посади заступниці генерального директора. У 2014 році Флоранс Парлі пішла у працювати в державне підприємство SNCF Voyageurs, де згодом стала генеральною директоркою.

У 2017 році Флоранс Парлі стала міністеркою оборони Франції. Після цього вона залишила колишні керівні посади в компаніях Zodiac Aerospace, Altran і Ingenico, щоб уникнути конфлікту інтересів.

У своїй діяльності Парлі постійно виявляла та виявляє активність. У 2019 році вона стала ініціаторкою створення Військово-космічних сил Франції, у чому її підтримав президент Еммануель Макрон.

Широкого розголосу набув випадок, коли навесні 2021 року Парлі вимагала притягти до відповідальності військових, які підписали звернення до Макрона на сторінках видання «Valeurs actuelles». У зверненні йшлося про можливість громадянської війни у Франції.

 Іспанія

Наприкінці січня Іспанія направила військові кораблі, аби долучити їх до військово-морських сил НАТО у Середземному та Чорному морях на тлі зростання напруженості у регіоні через нарощування російської військової могутності на кордоні з Україною. Міністерка оборони Іспанії Маргарита Роблес також заявила, що розглядається можливість відправки винищувачів у Болгарію.

«Давайте дамо діалогу шанс. Саме цього прагне Іспанія. Якщо діалог не принесе результатів, звичайно, Іспанія підтримає своїх європейських партнерів та своїх союзників щодо НАТО, об’єднаних у стримуванні», – зауважила вона.

На її переконання, Росія не може наказувати будь-якій країні, що робити, тому НАТО буде захищати суверенітет кожної країни, яка може або хоче вступити до НАТО. Проте, як додала Роблес, Іспанія віддає перевагу винятково дипломатичному врегулюванню конфлікту.  

Маргарита Роблес

Хто така Маргарита Роблес?

Упродовж своєї кар’єри Роблес вміло руйнувала скляну стелю. Із 1991 по 1993 рік у віці 34 років вона очолила суд провінції Барселона, ставши першою жінкою, яка обійняла цю посаду. Ба більше, згодом вона стала однією з перших жінок-суддів Верховного суду, першою жінкою-головою палати Національного високого суду та першою членкинею Генеральної ради судової влади.

Перша перерва в її судовій кар’єрі відбулася в 1994 році, коли її призначили державною секретаркою внутрішніх справ. Друга – у 2018, коли Педро Санчес попросив супроводжувати його на виборах та призначив її речницею у Конгресі.

Через день після вступу на посаду очільника уряду Педра Санчеса, Маргарита Роблес стала міністеркою оборони. Таким чином, вона стала третьою жінкою, яка обійняла цю посаду після покійних Кармі Чакон та Марії Долорес де Коспедаль.

У 2021 році Маргарита Роблес разом із міністром закордонних справ Хосе Мануелем Альбаресом стала головною дійовою особою операції з евакуації іспанської місії та афганців із Афганістану. 

Данія

У грудні 2021 року з робочим візитом до України завітала делегація Міністерства оборони Данії на чолі з тодішньою міністеркою оборони Тріне Брамсен. Із віцепрем’єркою з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольгою Стефанишиною вони обговорили питання безпеки, зокрема, на кордонах України, а також конкретні напрямки співпраці для зміцнення обороноздатності України.

Зі свого боку, Тріне Брамсен підтвердила непохитну підтримку Данії у захисті суверенітету України, відновленні територіальної цілісності в межах міжнародно визнаних кордонів та реалізації європейських та євроатлантичних устремлінь. Датська сторона також запевнила у подальшому сприянні в проведенні реформ щодо підвищення обороноздатності, оперативної сумісності Збройних Сил України з арміями країн-партнерок відповідно до принципів та стандартів НАТО.

Згодом уряд Данії ухвалив рішення виділити 22 мільйони євро на нову комплексну програму підтримки України. Програма спрямована на зміцнення стійкості України та її здатності справлятися з серйозними наслідками конфлікту, що триває на сході України.

«Ми спостерігаємо агресивне нарощування військової сили на кордоні з Україною, що підтвердилося під час мого нещодавнього візиту до країни. Ми маємо підтримувати Україну та її право бути самостійною демократичною державою. Саме тому зараз ми посилюємо наш датський внесок у реформування українських сил безпеки», – зауважила Брамсен.

Тріне Брамсен з міністром оборони України Олексієм Рєзніковим

Хто така Тріне Брамсен?

На самому початку своєї кар’єри, у 2004-2007 роках, Брамсен працювала у Frit Forum – студентській організації Соціал-демократичної партії. Пізніше вона стала асистенткою на ринку праці молодіжного крила Соціал-демократичної партії.

Згодом, у 2008 році, вона долучилася до правління Ради жінок від Соціал-демократичної партії. Тоді з її ініціативи партія запропонувала насильно забирати дітей із сімей, де батько чи старший брат перебувають у будь-якому небезпечному угрупуванні та сприяла посиленню закону про жебрацтво, згідно з яким іноземні безпритульні можуть бути відправлені до в’язниці.

На парламентських виборах у 2011 році її обрали депутаткою фолькетинга (однопалатного парламенту Данії) від виборчого округу Великий Фюн. Згодом переобрали в 2015 та 2019 роках.

У 2019 році Тріне Брамсен стала міністеркою оборони. Вона була наймололодшою жінкою серед чинних голів відомства, які обіймали цю посаду. Днями вона перейшла на пост міністерки транспорту та міністерки з питань гендерної рівності. 

Нідерланди

Наприкінці січня Палата представників Нідерландів оголосила про відправлення літаків F-35 у Болгарію через зростаючу загрозу з боку Росії. Депутати зробили акцент на тому, що вони відкриті для прохання України про оборонну військову підтримку.

Нідерланди вже допомагають Україні з реабілітацією поранених українських воїнів, але наразі уряд розглядає можливість додаткової підтримки. Більшість партій наполягають на жорстких санкціях проти Росії, якщо ця країна вторгнеться в Україну.

«Занадто рано судити, чи приведуть ці консультації до чогось, але ми повинні продовжувати спроби. У той же час, має бути зрозуміло, що рішучі заходи будуть, якщо Росія зробить несподівано агресивний крок. Ми маємо підготуватися до потужного пакету санкцій. Європа – це політична одиниця, ми є спільнотою цінностей, але ми також є сильною економічною одиницею. У нас має бути готовий цей пакет санкцій, коли він знадобиться на додаток до діалогу», – зазначила міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен.

Кайса Оллонгрен
Кайса Оллонгрен

Хто така Кайса Оллонгрен?

Перша робота Оллонгрен була в Міністерстві економіки, там вона працювала з 1992 по 2007 рік. У 2001 році вона стала начальницею Управління європейської інтеграції, а за три роки – заступницею начальника Генерального управління.

Оллонгрен брала участь у загальних виборах 2006 року як кандидатка від ліволіберальної партії D66. У 2007 році вона перейшла до Міністерства соціальних справ як генеральна секретарка.

Читайте також: Уряд Нідерландів: 10 міністерств очолюють жінки

У 2014 році стала депутаткою та заступницею мера Амстердама. Вона відповідала за сфери бізнесу, аеропортів та морських портів, охорону пам’яток, мистецтво та культуру, місцеві ЗМІ тощо.

Із 2017 року по 2022 рік Оллонгрен обіймала посаду міністерки внутрішніх справ, а в січні 2022 року її призначили міністеркою оборони Нідерландів. 

«Жінки, мир, безпека» та Україна

Наразі в Україні триває реалізація Національного план дій із виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека» на період до 2025 року. Сама резолюція передбачає такий напрям діяльності, як забезпечення рівноправної участі жінок і чоловіків в ухваленні рішень на всіх рівнях. Зокрема і в мирних переговорах, діяльності щодо встановлення миру, реінтеграції та примирення.

Читайте також: 1325: урок впровадження резолюції від Грузії та Литви

На думку правозахисниці та засновниці Жіночого інформаційно-консультативного центру Олени Суслової, те, що жінки очолюють оборонні відомства різних країн, є великим плюсом для самих держав. До того ж, прикметно, що більшість із міністерок оборони не є військовими, а мають гуманітарну, економічну чи будь-яку іншу спеціальність.

Олена Суслова

«Очолити оборонне відомство – це означає розумітися на цих проблемах, мати можливість формувати політику. Для того, щоб жінки і в Україні могли просуватися кар’єрними сходами, а також зайняти таку позицію, ми маємо прибрати ті бар’єри, які є на первинних рівнях. Справді, у нашій країні жінки ще жодного разу не були міністерками оборони. Чи зможе цьому зарадити 1325? Принаймні, національний план дій має різні інструменти та засоби, якими ми намагаємося це зробити», – поділилася експертка.

Також вона додала, що держава повинна викорінювати ті стереотипи, які є перепонами для жінок у цій сфері. Для цього є засоби державної політики регулювання цих питань, а також нормотворча та контрольна функції.

Яна Радченко

Більше публікацій
Більше публікацій Яна Радченко
Більше публікацій Статті