Особливості збалансованого представництва жінок і чоловіків у політичному житті обговорювали учасники та учасниці конференції «Жінки в політиці: сила в єдності», що відбулася в Києві. Організатором заходу стала громадська організація «Українська жіноча демократична мережа», що об’єднує активних жінок-лідерок, чинних депутаток і представниць органів місцевого самоврядування з усіх регіонів України.
Ми записали для своїх читачів найцікавіші тези спікерів та спікерок конференції.
Завдання на наступні вибори
На необхідності посилення ролі жінок у органах місцевого самоврядування наголосила Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні Марі Йованович.
«Я переконана, що українські жінки століттями були лідерками і вели дуже багатьох за собою. Але що нам показало ХХ століття? Що найбільш розвинуті, найбільш процвітаючі суспільства – це ті, де зроблено все належне для надання максимально можливих прав і повноважень жінкам. Це означає – жінки в парламенті, жінки в політиці, жінки, які беруть повноцінну участь у економіці», – сказала пані посол.
Вона також схвально відзначила той прогрес, якого Україна вже досягла в цій галузі.
«Станом на сьогодні жінки становлять від 20 до 30 % усіх виборних посад, які існують в Україні. Я не впевнена, що ми, американські жінки, можемо похвалитися тим самим у США. Верховна Рада має найбільшу кількість жінок-депутаток в історії. Під час критично важливих виборів у 2015 році 75% списків політичних партій відповідали 30-відсотковій гендерній квоті, що є дуже важливим. Але ви ж усі погоджуєтеся із тим, що квоту мають виконувати 100% списків, чи не так? Тож є ще багато роботи попереду», – заявила Марі Йованович.
У контексті виборів, які відбудуться в 2019 році, пані посол побажала Україні досягти кращого представництва жінок у місцевих радах, подати більше кандидаток до виборчих бюлетенів і отримати більше жінок у складі Верховної Ради.
«Я думаю, що дуже важливо проводити адвокаційну кампанію за прийняття поправок до законодавства, що встановлює необхідність дотримання гендерної квоти в партійних списках», – наголосила амбасадорка.
Щоб гендерні квоти були дієвими
Промова Марі Йованович надихнула учасниць конференції на доволі інформативну дискусію довкола питання запровадження гендерних квот. Так керівниця програми жіночого лідерства Національного демократичного інституту Олена Єна презентувала результати численних соціологічних досліджень, які свідчать про те, що українці хочуть бачити в парламенті та в місцевих радах як чоловіків, так і жінок.
«Але без якихось спеціальних заходів ми не досягнемо того, щоб були подолані всі бар’єри. Ми розуміємо, що законодавчо в нас права жінок на політичну участь захищені, і я думаю, що ніхто не буде сперечатися із тим, що на законодавчому рівні ніби немає обмежень і дискримінації, але досвід багатьох країн світу (в тому числі й тих, які зараз можуть похвалитися збалансованим представництвом жінок і чоловіків) показує, що іноді такі тимчасові інструменти, як гендерні квоти та ще й підкріплені або санкціями або механізмами, що надають певні переваги тим політичним силам, які дотримуються квот, є дуже ефективними, щоб вирівняти ситуацію», – зазначила керівниця програми жіночого лідерства.
«Нам треба припинити говорити, що в нас 11% жінок у парламенті, але вони такі потужні, такі універсальні солдати, що закриють усі фронти. Цього не можна робити. Жінки мають виконувати свої обов’язки так само як і чоловіки – в межах своїх компетенцій та інтересів. Але для цього їх має бути набагато більше», – переконана Олена Єна.
Читайте також: Чи будуть в Україні голосувати за жінок?
Тим часом народна депутатка Ірина Суслова зосередилася на тому, що потрібно зробити, щоб механізм гендерних квот став максимально дієвим. За її словами, на часі запровадження санкцій у разі недотримання квот тією чи іншою партією.
«Як відомо, в парламенті було проголосовано і підтримано в першому читанні виборчий кодекс, який передбачає включення санкцій на національному рівні. Але на жаль, голосування відбулося абсолютно випадково. Ніхто не розраховував на 226 голосів. Виборчий кодекс наразі завалений поправками, працює робоча група, питання гендерного квотування перенесли для окремого розгляду в кінці роботи над усіма поправками. І це прикро», – резюмувала депутатка, висловивши сподівання, що попри все Рада таки проголосує за виборчий кодекс у другому читанні.
Більш скептичним у своїх прогнозах був старший радник із юридичних питань Міжнародної фундації виборчих систем Денис Ковриженко, який є членом робочої групи, котра зараз працює над поправками до виборчого кодексу.
«Робота просувається, зараз вона йде швидше. Опрацьовано 800 поправок із 4500, скоріше за все десь улітку цей процес завершиться. Чи буде прийнятий кодекс – це велике питання, адже немає готовності голосувати за відкриті списки, тому я скептично оцінюю шанси його прийняття. І загалом члени робочої групи так само скептично до цього ставляться. Ми всі працюємо, але усвідомлюємо високий ризик того, що ця робота піде в нікуди», – визнав експерт.
Він також зазначив, що крім виборчого кодексу нардепи зареєстрували аж дев’ять законів про парламентські вибори.
«До позитивів можна віднести те, що принаймні увага до представництва жінок підвищилася, адже в багатьох із цих проектів квоти передбачені, а також є відповідальність за їх недотримання», – розповів Ковриженко.
Крім того, він окреслив модель запровадження гендерних квот, яка, на його думку, мала б бути ідеальною. З-поміж іншого, експерт наголосив на таких пунктах:
- Закріплення вимоги про двох жінок у кожній «п’ятірці»;
- Обов’язкове чергування представників різної статі в «п’ятірках», інакше завжди є ризик того, що проходять троє перших кандидатів, а двоє останніх не пройдуть з усіма негативними наслідками для представництва жінок.
- Якщо партія ініціює скасування реєстрації кандидата в період, коли список було зареєстровано, то вона має його замінити представником тієї ж статі, що й кандидат, якого зі списку вирішили виключити.
- Має бути внутрішньопартійний бар’єр, при подоланні якого кандидати рухаються вгору. Якщо цього бар’єру немає, то попри те, що стать не є вирішальним чинником для виборців, не слід забувати, що таким чинником є гроші, а отже існує небезпека того, що чоловіки, використовуючи свої ресурси, посунуть усіх, кого треба, і забезпечать собі перемогу.
«Можна по різному ставитися до квот, і багато хто із середовища політиків виступає проти, тому що нібито це, як чоловіки кажуть, це нагадує їм Радянський союз, а жінки заявляють, що це їх ображає. Тобто, є певна стереотипність мислення в плані того, що цей механізм є дієвим, але якщо подивимося на зарубіжний досвід, то побачимо, що квоти таки є доволі ефективними», – підсумував експерт.
Тільки коли жінка жінку підтримує, буде результат
Неабиякою перешкодою для входження жінок у політику є страхи, невпевненість та інші численні бар’єри у свідомості самих кандидаток. І зарадити тут може лише жіноча солідарність та максимальна підтримка. У цьому контексті народна депутатка Альона Шкрум зізналася, чому тривалий час усіляко ігнорувала будь-які заходи, пов’язані з гендерною проблематикою.
«Мені здавалося, що мене й так сприймають дуже несерйозно, говорять, що ти в парламент потрапила, бо або переспала з кимось, або батько заплатив. І я думала, що якщо говорити про гендер і про гендерну рівність, то буде ще більш несерйозне ставлення. Я прийшла зі сфери бізнесу, була юристом, у нас низка партнерів у юридичних фірмах – жінки, вони заробляють більше за чоловіків, представляють Україну в міжнародних судах, і мені здавалося, що цієї проблеми немає, принаймні у великому юридичному бізнесі. Але в парламенті я побачила не просто «скляну стелю». Це було потрійне куленепробивне, затемнене і шумоізоляційне скло. І дуже страшно навіть не те, що воно непробивне (ми його пробиваємо і проб’ємо), страшно, що воно затемнене і шумоізольоване, бо ми про це не говоримо, нас не чують, і про це не здогадуються інші», – розповіла депутатка.
Читайте також: Чому ідеальна політикиня схожа на чебурашку? Поради експерта, як організувати виборчу кампанію
Вона також процитувала свою колежанку з Канади, яка говорила про правило трьох «М» – «money, mafia, muscles». Мовляв, у руках чоловіків переважно зосереджені гроші, крім того, вони можуть накачати м’язи і бути сильнішими, однак чи не найбільша проблема полягає в тому, що чоловіки створюють так звану «мафію».
«Вони один одному допомагають, підтягують своїх друзів у владу, в депутати, в місцеві ради. А в нас величезна проблема, що ми не вміємо створювати ці «мафіозні» в хорошому сенсі угрупування жінок. На жаль, ми не вміємо одна одну підтримувати, допомагати і просувати. В парламенті 11% жінок, і далеко не всі готові це робити, бо бояться конкуренції, в той час як у чоловіків такого страху немає», – зазначила Шкрум.
За її словами, згідно зі статистикою, наразі в Україні в селищних радах відсоток жінок-депутаток сягає 46, в районних радах – 24%, у міських – 28,5%, в облрадах – 15%. При цьому, найнижчий показник зафіксований в Одеській облраді (10%). Тим часом, на Хмельниччині ситуація одна з найкращих по Україні.
Читайте також: Юлія Гвоздович, Львіська міськрада: «Сестра вигризла для мене на виборах 13 голосів»
На цю інформацію відреагувала депутатка Хмельницької обласної ради, декан факультету початкової освіти та філології Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії Інна Ящук:
«Мене страшенно тішило, коли в мене на факультеті шестеро дівчат балотувалися в депутати! Всі запитували: «Уяви, що твоя студентка третього курсу стане депутаткою, а ти ні?». А що тут такого?! Ми вечорами закривалися у мене в кабінеті, вони всі показували, які листівки в них, а які в мене. І розповідали, хто знімає мої листівки. Це були мої агенти. Ви не уявляєте, як ми обіймалися – просто як рідні сестри, коли дівчата дізналися, що вони пройшли».
Наразі депутатка готує до запуску проект «Нова лідерка», в якому візьмуть участь 50 студенток. Ініціатива має стартувати у вересні.
«У мене на наступні вибори буде як мінімум утричі більше дівчат, що будуть іти в депутати. Моє завдання – підготувати їх, я хочу бути для них прикладом. Тільки коли жінка жінку підтримує, буде результат», – переконана Інна Ящук.
Вікторія Кобиляцька, для 50%
Фото надані організаторами конференції