Головна Статті Законопроект 6109: Коли жінки матимуть в армії рівні можливості з чоловіками?

Законопроект 6109: Коли жінки матимуть в армії рівні можливості з чоловіками?

0
840

В грудні 2017 року народні депутати проголосували в першому читанні законопроект щодо забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків під час проходження військової служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях.

Сьогодні в суспільстві триває обговорення щодо голосування даного законопроекту в другому читанні. Його ініціатори переконують, що підтримка парламентаріїв буде.

Що зміниться після прийняття закону?

Цим законопроектом будуть внесені зміни до ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу»  та до пункту 269 Статуту внутрішньої служби ЗСУ

  1. І жінки, і чоловіки матимуть рівні можливості щодо укладення контракту на проходження військової служби, визначивши, що жінки можуть укладати контракт на проходження військової служби до досягнення граничного віку перебування на військовій службі. Раніше в ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу» укладати контракт мали можливість жінки з відповідною освітою та спеціальною підготовкою віком від 18 до 40 років.
  2. Жінки матимуть можливість проходити військову службу на рівних засадах із чоловіками, що включає рівний доступ до посад і військових звань та рівний обсяг відповідальності під час виконання обов’язків військової служби;
  3. Скасовуються обмеження щодо призначення військовослужбовців-жінок у добовий наряд, відправлення у відрядження і звільнення від проходження зборів.

Як розповіла одна із авторок законопроекту, народна депутатка Ірина Суслова, законопроект 6109 покликаний усунути дискримінацію жінок в армії та створити їм рівні з чоловіками умови й можливості.

«З 2014 року українки довели, що готові  і хочуть захищати Україну на рівні з чоловіками. Та сьогодні жінка має чимало складнощів, пов’язаних зі своїм перебування в армії. Жінка не встигає вислужити високі офіцерські звання й максимум, на що вона може розраховувати – це звання полковника. Законопроект 6109 змінить ситуацію і зробить можливим появу жінок-генералів в Збройних силах України.  Крім того, будуть скасовані  необґрунтовані обмеження щодо звільнення жінок в запас. Сьогодні граничний вік перебування жінок в запасі до 50 років, тоді як у чоловіків – до 60-65 років», – пояснила депутатка.

За її словами, сьогодні відбувається активна комунікація з Міноборони, проводяться зустрічі із міністром Степаном Полтораком, де обговорюються зміни і до підзаконних актів та інших документів, враховуючи зміни:

«Якщо противники законопроекту і є, то вони не будуть виявляти себе відкрито, а діятимуть кулуарно. Маємо  цілковиту підтримку з боку Міністерства оборони та особисто міністра Степана Полторака. Тому налаштована оптимістично щодо ухвалення законопроекту 6109. Загалом, як голова парламентського Підкомітету з питань гендерної рівності і недискримінації налагодила результативну співпрацю з Міноборони. З ініціативи Міністра був суттєво розширений перелік бойових посад сержантського і старшинського складу, куди жінки мають доступ. Тобто багато жінок в зоні АТО змогли легалізувати своє становище, адже раніше вони офіційно рахувались, наприклад, кухарями чи діловодами, а реально працювали снайперками», – додала вона.

Також депутатка наголосила на тому, що в законопроекті не йдеться про якісь переваги жінок, але лише про рівні умови з чоловіками та рівну міру відповідальності.

Щодо законопроекту серед парламентаріїв спротиву нема. Навпаки вони будуть голосувати, щоб отримати собі за це медальку, – Луценко

Не так позитивно щодо його реалізації налаштований ще один із його авторів – народний депутат Ігор Луценко. Він переконаний, що більшість нардепів законопроект в другому читанні підтримають, але коли це відбудеться, невідомо.

«Планування в цьому сенсі в парламенті практично відсутнє. І тому спрогнозувати, коли це все завершиться, важко. Ситуація сьогодні така, що в принципі ці всі речі, які стосуються переміщення жінок по посадах в армії, можуть вирішуватися  підзаконними актами самого міністерства, тобто внутрішніми документами армії, Міністерства оборони. Зараз, наскільки я знаю, в Міністерства оборони йде такий потужний сигнал, що ми будемо це все робити і змінювати. Тому це означає, що скоріш за все, він прийнятий буде», – пояснив Луценко.

Важливо, за словами Луценка, щоб у випадку, якщо міністр зміниться, а в його наступника будуть інші пріоритети та політичні позиції, щоб він про це не забув.

«Спротиву як такого від парламентарів я не бачив. Всі навпаки хочуть повісити собі за це медальку. В його голосуванні скоріш  за все, що звичайні бюрократичні моменти заважають», – зазначив він.

Також народний депутат впевнений, що голосування законопроекту саме по собі нічого не змінить. Зміни можливі, коли хтось його недотримає і виникне скандал, що от, наприклад, «жінку не призначили на ту чи іншу посаду в армії».

«Якщо законопроект все-таки приймуть, і коли буде якийсь скандал, що когось кудись не призначили, то процес пришвидшиться  і тоді будуть змінювати підзаконні акти і робити все для того, щоб він запрацював. Наприклад, це може бути судовий процес, коли  жінка буде оскаржувати своє непризначення її на ту чи іншу посаду у війську. І саме закон створює всі передумови, щоб такий кейс в суді мав перевагу на користь жінки. Але я вважаю, що  сьогодні є ще одна важлива проблема, яка стосується не лише цієї ситуації, а й інших . Це відсутність нагляду за законністю. Тобто якщо жінку кудись не призначать, то це буде  лише її проблемою. Вона буде ходити і наймати адвокатів, відстоювати свої права самостійно. А я вважаю, що цьому випадку повинна працювати військова прокуратура. Але таких функцій у неї немає», – говорить Луценко.

Бійчиня Майя Москвич, яка нещодавно звільнилась з війська, розповідає, що якщо такий закон депутати проголосують, то це буде перемога, адже дівчатам в армії доводиться часто мати справу із тим, що неможливо зайняти тау чи іншу посаду, а також отримати і інші пільги. Майя переконана, що закон працюватиме.

«Я думаю, що закон працюватиме, тому що для всіх військових закон і статут вище логіки, і раніш, коли вони відмовляли жінкам в якійсь посаді, то завжди посилались на закон,» – говорить вона.

Не поділяє такого ентузіазму Лариса Популях, координаторка волонтерської групи «Бойові бджілки», яка має справу з армією вже кілька років поспіль.

За її словами, сьогодні ситуація в  ЗСУ, особливо в тилу, нагадує заробляння грошей, тому чи можна говорити про ефективність та потребу такого законопроекту, сказати важко.

«Коли для військових підняли зарплати, з`явилися додаткові пільги і так далі, для багатьох це перетворилося на заробляння грошей. Те, що я спостерігаю, то і чоловіки, і жінки часто приходять малокваліфіковані. Щодо жінок, то часто військовослужбовці влаштовують на певні посади своїх дружин, родичок, які взагалі не розбираються у військовій справі», – зазначила вона.

Серед змін, які готуються, і  скасування низки підзаконних актів, що обмежують набір до військових ліцеїв дівчат.

У зв’язку із скасуванням наказу МОЗ №256 про список заборонених для жінок професій виникла потреба скоригувати відповідну документацію Міноборони. Адже сьогодні жінки можуть, наприклад, працювати токарем або пожежником лише після закінчення військової служби, а не під час її проходження.

Аріна Крапка, для 50%

Фото – Радіо Свобода

Більше публікацій
Більше публікацій Редактор
Більше публікацій Статті