Жінки — це 50% успіху України

Жінки є, але мало: ґендерний паспорт запорізької влади

Щорічно експерти Всесвітнього економічного форуму створюють рейтинг Індексу ґендерної рівності, оцінюючи відмінність прав і можливостей чоловіків і жінок у різних країнах. У першій четвірці ТОПу – Ісландія, Фінляндія, Норвегія, Швеція, Данія – країни високого рівня життя, якісної медицини та щасливих людей. Україна в цьому рейтингу посідає 69-те місце, поступившись Зімбабве, В’єтнаму, Білорусі та Сербії. Кореспонденти сайту 061 підрахували кількість жінок в Запорізькій міській раді та виконавчої влади, яка могла б пояснити позицію нашої країни в нижчій половині рейтингу.

Мер і заступники

Ще на виборах в лідерах на посаду міського голови були три чоловіки – Володимир Буряк, Микола Фролов та Ярослав Гришин. З 26 чоловік на посаду мера балотувалися лише дві жінки – екс-депутат міськради, лікар-офтальмолог Наталія Завгородня від партії «Справедливість» і професор факультету журналістики КПУ Інна Пенчук від «Сили людей».

Серед шести заступників та керуючого справами виконкому в команді мера – лише одна жінка Валентина Малиш, яка курирує фінансові питання. У минулому вона займала цю посаду в команді мера Олександра Сіна. Малиш, до речі, в минулому році залишила крісло начальника департаменту фінансової та бюджетної політики, щоб поступитися його іншій жінці – колишньої працівниці «Запоріжсталі» Ользі Вагіс.

Глави районів

Сім районів нашого міста очолюють тільки чоловіки. Адміністрацію найбільшого – Шевченківського – району очолює Федір Маєр. Серед його чотирьох заступників, напевно, за прикладом міського голови, лише одна жінка – колишня керівник Орджонікідзевської (зараз – Вознесенівська) РДА Зоя Лимарчук. Аналогічно одна жінка в заступниках голови Хортицького району Олександра Пшеничного і начальника Комунарської адміністрації Олександра Кузьміна.

Керівника Заводського району Андрія Баєва, поки той у відпустці, можуть замінити дві заступниці. Також дві заступниці-жінки допомагають робити роботу очільнику Дніпровського району Костянтину Оноду і керівнику Жовтневої РДА Валерію Мостовому. Взагалі без заступників жіночої статі обходиться Андрій Звягінцев з Вознесенівського району.

Міська рада

У законодавчому органі – 64 депутати, серед них лише 10 жінок. У міськраді сім фракцій, відзначимо, дві з них очолюють «депутатки» – «Самопоміч» (Дарина Трюхан) і «Батьківщину» (Ірина Костенко).

Дві жінки (Людмила Круга і Ніна Гурська) в найбільшій фракції «Опозиційного блоку» (19 депутатів) і однією з найменших – «Самопоміч» (6 депутатів, Дар’я Трюхан і Олена Галкіна). У «Солідарності» сім обранців, серед них одна Ольга Ревчук. В «УКРОПа» (7 депутатів) до того як пішла Катерина Константинова разом з Оленою Сидельниковою було два депутата-жінки. У «Наш край» і «Батьківщині» серед шести депутатів – Оксана Губіна і Ірина Костенко відповідно. У фракції «Нової політики» є 10 депутатів-чоловіків і жодної жінки.

Додамо, що в Запорізькій міській раді працює позафракційна Ірина Кльоц, виключена з «Солідарності».

Депутати працюють у 8 постійних комісіях. Жодну з них не очолює жінка. Більш того, в комісіях з питань життєзабезпечення міста та питань комунальної власності та земельних відносин взагалі обраниць немає.

Виконком

Серед 17 членів запорізького виконкому – дві жінки. У компанії представників великих запорізьких підприємств і команди мера Володимира Буряка – Валентина Малиш, про яку ми вже згадували, і заступник ректора «Хортицький національний навчально-реабілітаційної академії» Елліна Позднякова-Кірбятьева.

Департаменти, управління, відділи

Найкращий ґендерний показник в роботі управлінь і департаментів – 32 структурних підрозділів виконавчого комітету. Жінки-чиновниці очолили майже половину відомств запорізької мерії. Чоловіки займаються питаннями екологічної безпеки (Гліб Золотарьов), надзвичайними ситуаціями та цивільної захисту (Віктор Закальський), внутрішньою політикою (Володимир Головешко), транспорту та зв’язку (Олександр Власюк), житлово-комунального господарства (Сергій Польовий), правового забезпечення (Валерій Зломинога), режимно-секретної і мобілізаційної роботи (Вадим Гончаров). Чиновники-чоловіки також в управлінні комунальної власності та приватизації (Олександр Забутний), реєстраційних послуг (Тарас Кириченко), адміністративних послуг і розвитку підприємництва (Володимир Жуков), департаменті спорту, сім’ї та молоді (Павло Бланк), інспекції з благоустрою (Віталій Змієнко), а також у відділі координації роботи правоохоронних органів (Анатолій Найда). Департамент архітектори і містобудування, а також інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю очолюють Павло Назаренко та Віталій Лисенко відповідно.

Жінки очолюють департамент економічного розвитку (Наталія Новак), освіти і науки (Юлія Погребняк), охорони здоров’я (Вікторія Ушакова), інфраструктури та благоустрою (Марина Байло), культури і туризму (Ірина Черниш), управління соціального захисту населення (Ольга Полковникова), управління з питань земельних відносин (Юлія Сколібог).

Жінки також керують службою у справах дітей (Наталія Сиворакша), сектором з питань доступу до публічної інформації (Олена Кобзарюк). У структурі виконавчого комітету жінки керують в загальному відділі (Наталія Петухова), управлінні із забезпечення роботи ради (Олена Савченко), відділі бухгалтерського обліку (Алла Іванцова), відділі зі звернень громадян (Наталія Авраменко) і архівному відділі (Людмила Щербаха).

Політики-жінки: «Головне – професіоналізм»

Запорізьких «депутаток» робота в компанії чоловіків не лякає. Керівник фракції «Батьківщини» Ірина Костенко каже, що все життя комфортно працювала і досягала успіхів у чоловічих колективах.

«Головне, щоб люди були професіоналами і хотіли працювати на благо міста,- ділиться депутат і зазначає позитивні якості жінок-політиків: Жінки більш відповідальні, вони глибоко вивчають матеріали (ви можете це бачити на засіданнях міської ради), пропускають все через себе. До речі, в міській раді є депутати-чоловіки, які можуть, як жінки, робити необдумані емоційні висловлювання».

«Всі соціальні питання в Швеції, Данії [розвинених країнах, де при владі більше жінок] вирішуються дуже швидко, – каже позафракційний депутат Ірина Кльоц. – До людей жінки більш прихильні. Вони ж мами, бабусі, тітки. Треба хоча б, щоб відсотків 30% було жінок-депутатів. Жінки – добріші, м’якші, сильніші. Було б дуже добре, затишно, напевно, швидше вирішувалися б питання. Чоловіки, коли бачать жінок, краще і продуктивніше працюють».

Крім цього, обраниця зазначає, що в її професійній діяльності – медицині – працівників чоловіків також не так багато, напевно, через важку працю і не найбільші оклади.

З колегою погоджується керівник міського департаменту охорони здоров’я Вікторія Ушакова: «У нашому департаменті є чоловіки. Їх, звичайно, меншість, але і з інших причин. У працівників департаментів невелика зарплата, а чоловіки, як правило, мають сім’ю. Тут працюють тільки ентузіасти своєї справи».

У міському самоврядуванні, каже чиновниця, важливий, в першу чергу, професіоналізм. «Влада – це, перш за все, відповідальність і ефективність роботи. Як серед жінок, так і серед чоловіків зустрічаються мудрі керівники, творчі особистості, оптимісти, фанати своєї справи. Я б не говорила однозначно: чим більше жінок – тим краще, – ділиться Вікторія Ушакова. –

Безумовно, жінки-керівники розраховують на сильне плече, підтримку керівників-чоловіків. Головне, щоб це була єдина згуртована команда, яка знає свої цілі, здійснює ефективні заходи і допомагає один одному».

Андрій Вавилов www.061.ua