Головна Статті Жінок зобов’язали ставати на військовий облік: що про це відомо?

Жінок зобов’язали ставати на військовий облік: що про це відомо?

2
883
Жінки в армії

Жінки мають стати на обов’язковий військовий облік. Про це зазначається у наказі Міноборони, який вступив у силу 17 грудня.

Наказ затверджує перелік галузей і професій за якими жінки, що працюють, мають бути поставлені на військовий облік. 

Перелік містить понад 100 спеціальностей, які охоплюють майже всі сфери: від громадського харчування, юриспруденції та економіки до видавництва та поліграфії. Важливо, що на військовому обліку мають перебувати як керівниці підприємств, так і працівниці робочих професій та спеціалістки.

Наказ виданий на виконання змін до закону про військовий обов’язок і військову службу від 30 березня 2021 року. У законі закріплюється така норма:

«Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних».

Як пише депутатка Марина Бардіна, варто дочекатися офіційних роз’яснень, адже перелік професій, який нині поширюється у мережі, є досить об’ємним.

«Із метою реалізації цієї норми Міністерство оборони мало б розробити та затвердити відповідний перелік професій. Хоча офіційно опублікованого наказу на сайті Міністерства ще немає, однак в мережі вже поширюються переліки таких професій. Вони є досить об’ємними, як на мене, тому зараз прояснюємо деталі та обгрунтовані підстави. Найближчим часом профільні відомства мають вийти з публічними роз’ясненнями. Пропоную дочекатися їх і потім робити висновки», зазначає Бардіна.

Що вже відомо про мобілізацію жінок?

Міноборони дало деякі роз’яснення, зокрема про тих, хто може бути призваний та де проходитиме служба для жінок.  

Так, до мобілізації можуть бути призвані на військову службу військовозобов’язані жінки у віці: для осіб офіцерського складу від 20 до 50 років, для інших військовозобов’язаних жінок від 20 до 40 років.

Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані жінки на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років. А також жінки, на утриманні яких перебувають діти віком до 16 років (такі жінки можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди і тільки за місцем проживання).

Більшість жінок, призваних під час мобілізації, будуть проходити військову службу на медичних посадах (санінструкторка, лікарка), а також у підрозділах зв’язку та логістики.

Радниця заступника міністра оборони Наталія Воронкова розповіла в ефірі Громадського радіо, що до кінця наступного тижня мають розробити алгоритм, як жінкам стати на військовий облік.

«Кожен військкомат самостійно визначає, як стати на облік. Думаю, що ми розробимо алгоритм і до кінця наступного тижня він буде на сайті військкоматів», пояснила Воронкова.

Хто контролює взяття жінок на облік?

Веденням реєстрів займаються територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання військовозобов’язаних.

Роботодавець контролюватиме наявність документів про перебування на військовому обліку у вже працюючих та новоприйнятих працівниць, так само, як і військовозобов’язаних чоловіків.

Прийом на роботу для жінок теж стане можливим лише за наявності військових квитків або тимчасових посвідчень.

Законодавство також передбачає штраф для військовозобов’язаних за порушення правил військового обліку. За перше порушення   від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Повторне від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тобто нині працівниці, яка не стане на військовий облік, загрожує адмінштраф від 850 до 1700 гривень.

Для роботодавця штраф становить від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тобто від 5100 до 8500 гривень.

Вікторія Войціцька, депутатка VIII склинання, зазначила, що жінкам уже можна ставати на облік. Вона також опублікувала перелік документів, які для цього потрібні: паспорт, свідоцтво про одруження, свідоцтво про народження дітей, диплом, ідентифікаційний номер.

«Вас зустрінуть дуже чемно та з повагою! Для того, щоб вас взяли на облік потрібно мати з собою копії документів та фотокартки тільки глянцеві, розміру як на паспорт.

До речі, як мені сказали, фінансисти потрібні. Піду збирати документи та робити фото», пише Войціцька.

Більше публікацій
Більше публікацій 50vidsotkiv.org.ua
Більше публікацій Статті