Із жінками, які обіймають публічні посади, продовжують зводити порахунки за допомогою сексистських закидів. Так у міжфракційному об’єднанні «Рівні можливості» прокоментували скандал із заступницею міністра інфраструктури України з питань європейської інтеграції Олександрою Клітіною.
«Ми не можемо стояти осторонь подібної поведінки з боку представників влади та публічно засуджуємо будь-які дискримінаційні прояви у політиці», — зазначили в МФО, наголосивши, що сексистські заяви «ставлять під сумнів не тільки професійну компетенцію і ділову репутацію, а й завдають значної моральної шкоди».
«МФО «Рівні можливості» слідкуватиме, щоб ця ганебна ситуація була вирішена у цивілізований і справедливий спосіб, а також звертаємо увагу прем’єр-міністра України Олексія Гончарука та віцепрем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Дмитра Кулеби, який координує гендерну політику в уряді, щоб взяти вирішення цього питання під особистий контроль. Також закликаємо усі сторони конфлікту, в тому числі медіа, припинити будь-які маніпуляції, поважати людську гідність і право на приватне життя», — йдеться у заяві.
У МФО наголосили, що попри рекомендації Ради Європи, в Україні сексизм залишається технологією політичної боротьби, яка відволікає суспільство від справжньої суті проблеми і конструктивної політичної конкуренції.
Що сталося?
Нардеп Антон Поляков опублікував у Telegram-каналі запис розмови начебто між депутатами від «Слуги народу», де йдеться про зовнішність Клітіної та робиться припущення, що вона нібито обійняла посаду «через ліжко».
Свій допис у соцмережі Поляков супроводжував фотографією Клітіної: «Та сама заступниця міністра, яка, судячи з аудіозапису, потрапила на посаду через ліжко».
Коментуючи дописи Полякова на пресконференції 22 листопада, Клітіна заявила, що позиватиметься проти депутата.
«Вважаю, що учасники цієї розмови і особливо депутат, який поширив таку інформацію про мене, мають понести відповідальність. Я планую в суді домогтися спростування недостовірної інформації і компенсації моральної шкоди», — зазначила Клітіна.
Крім того, пранкер Джокер опублікував нібито своє «листування» із заступницею міністра інфраструктури, в якому Клітіна натякає, що готова стати міністеркою і звинувачує чинного міністра Владислава Криклія у призначенні на посади корупціонерів.
Після цього Кликлій оприлюднив заяву, наголосивши, що збирається звільнити Клітіну.
«Олександра Клітіна відмовилась йти у відставку в дусі європейської політичної традиції. Тому я вважаю за необхідне винести на наступне засідання уряду подання про її звільнення. Окремо хочу звернути увагу на питання гендерної рівності та неприпустимості образи честі та гідності людини через її стать. Сексизм, ейджизм та решта дискримінацій є неприпустимим явищем у будь-яких сферах життя, і особливо у політиці. Прошу вибачення за тих чоловіків, яким стає сили жартувати, але бракує сили вибачитись», — написав він у Facebook.
Посадовець також зазначив, що Клітіній «лідерства забракло, а довіру з останнім вчинком втрачено».
Сама ж Клітіна відмовилася коментувати переписку з Джокером, назвавши її «нечесними маніпуляціями» та запевнивши, що «підробити переписку елементарно».
Хто така Олександра Клітіна?
У 2005 році здобула вищу освіту в Університеті професійної освіти Ларенштайн (Нідерланди) з міжнародного бізнес-менеджменту.
У 2005-2015 роках вона працювала у низці приватних компаній, зокрема, перед переходом до Мінінфраструктури була заступницею керівника з інвестиційного банкінгу групи Univer.
У 2015-2016 роках — радниця міністра інфраструктури, у 2016-2018 — директорка групи підтримки реформ у міністерстві.
18 листопада 2019 року її призначили на посаду заступниці міністра інфраструктури.
50%