Головна Статті Вибори в Іспанії: рекордна кількість жінок і «прорив» ультраправих

Вибори в Іспанії: рекордна кількість жінок і «прорив» ультраправих

0
952

Гендер і антигендер: результати виборів до іспанського парламенту

У новому парламенті Іспанії буде рекордна кількість депутаток. 28 квітня в країні відбулися дострокові парламентські вибори. Уже вранці наступного дня стало зрозуміло, що 46,8% обраних депутатів жінки, пише The Local.

Так, у нижній палаті парламенту буде 164 жінки і 186 чоловіків. Це на 26 жінок більше, ніж у парламенті минулого скликання. Уперше сталося так, що частка жінок, які займатимуться законотворчою діяльністю, перевищила 40%.

Читайте також: Новий прем’єр Іспанії оголосив склад уряду: 11 з 18 міністрів – жінки

Від Іспанської соціалістичної робітничої партії (PSOE) пройшли 123 депутати, 64 із них – жінки. Ситуація досить очікувана, якщо враховувати склад кабінету міністрів Педро Санчеса (в уряді 11 жінок – ред.).

Жінок, які представляють Народну Партію (PP), також більше, ніж чоловіків (34 із 66).

У партії «Громадяни» (Ciudadanos) із 57 представників, обраних до парламенту, 21 жінка (36.8%). У партії Unidas Podemos жінок дещо менше – 20 із 42 депутатів.

Тим часом, уперше за сорок років до парламенту Іспанії потрапили ультраправі. Партія Vox, яка проводила кампанію, використовуючи ядучу риторику проти того, що вони називають «радикальним фемінізмом» (який нібито «криміналізує» чоловіків), налічує лише 9 жінок серед 24 депутатів.

Щодо коаліційних домовленостей, то Іспанська соціалістична робітнича партія, яка здобула перемогу на виборах, вже заявила, що спробує сформувати уряд самостійно. З відповідною заявою виступила віце-президентка уряду Кармен Кальво, повідомляє видання La Voz de Galicia.

«Іспанська соціалістична робітнича партія спробує сформувати уряд самотужки» – наголосила політикиня.

Читайте також: Кармен Кальво, віце-прем’єрка Іспанії: «У нас прем’єр – фемініст, який збирається зробити багато для жінок»

Гендерна рівність і права жінок: Якою є позиція партій-переможниць?

Іспанська соціалістична робітнича партія під час виборчої кампанії оприлюднила маніфест, у якому акцентувала увагу на необхідності захисту прав жінок, пише The Daily Caller.

На вимогу феміністичної спільноти до маніфесту з-поміж іншого внесли також і важливу ініціативу, що стосується боротьби з проституцією. Крім того, в документі йшлося про запровадження однакової відпустки по догляду за дитиною як для жінок, так і для чоловіків (тривалістю 16 тижнів), перегляд законодавства щодо сексуального насильства, боротьбу з сурогатними агентствами, які «порушують права жінок, особливо найбільш вразливих, розглядаючи їх тіла й репродуктивні функції як товар».

Тим часом, знайшлися політики, які стверджували, що феміністичний рух робить чоловіків слабкими. Так, секретар ультраправої Vox запропонував у грудні відмінити закони, що стосуються гендерного насилля, заявивши, що таке законодавство дискримінує чоловіків. Взагалі партія відома тим, що виступає проти абортів, планує запустити громадські дебати на теми фемінізму, гендерного насильства і права на володіння зброєю. Лідер Vox Сантьяго Абаскаль підтримав скасування закону, який покликаний боротися «проти сімейного насильства, що однаковою мірою захищає людей літнього віку, жінок і дітей». До того ж, Абаскаль закликав скасувати «фінансування радикально-феміністичних організацій».

Як повідомляє The Conversation, це відбувається в той час, коли права жінок в Іспанії перебувають під пильним міжнародним контролем після шокуючої справи «La Manada» («вовча зграя»). У 2016 році під час фестивалю Сан-Фермін (щоденні забіги биків та вечірки на головній площі міста Памплона – ред.) п’ятеро чоловіків запропонували 18-річній дівчині провести її до автівки, а потім завели у фойє одного з будинків та застосували до неї насильницькі дії, які знімали на відео. Чоловіків заарештували, однак суд визнав їх винними за звинуваченням у сексуальному примусі – такий вирок передбачає менше покарання, ніж у випадку зґвалтування. Іспанські жінки вийшли на вулиці, протестуючи проти несправедливого вироку та культури мачизму. Крім масових протестів з’явився також флешмоб у соцмережах з хештегом #cuéntalo – «Розкажи це» – учасниці розповідали про насильницькі дії, жертвами яких ставали.

Відтоді в країні спостерігається сплеск жінконенависницької риторики з боку праворадикалів та негативна реакція на «радикальний фемінізм» – ярлик, який широко застосовують до політики гендерної рівності.

Зокрема, один із лідерів Vox Франсіско Серрано відомий своїми постами в соцмережах із засудження «психопатичного фемінізму». Коментуючи справу «вовчої зграї», Серрано написав, що деякі жінки недостатньо привабливі для того, щоб їх зґвалтували.

«Ідейними однодумцями» Vox в плані заборони абортів консервативна «Народна партія». Її лідер Пабло Касадо викликав обурення в іспанських жінок, заявивши, що вони «мусять знати, що ембріон – це «автономне життя». Крім того, раніше партія Касадо відмовилася підтримати марш до Міжнародного дня за права жінок, стверджуючи, що цей захід має на меті «спровокувати конфронтацію між жінками і чоловіками та розділити їх». До слова, іспанська католицька організація HazteOir, яку підтримує Касадо, «долучилася» до відзначення 8 Березня, провівши таку собі «автобусну кампанію проти фемінізму».

Використовуючи хештег #StopFeminazis, а також зображення нафарбованого Адольфа Гітлера з феміністським символом на кашкеті, автобус католицької організації проїхався низкою іспанських міст і закінчив свій тур на Жіночому марші. Гасла, які були написані на автобусі: «Це не гендерно обумовлене насильство, а домашнє насильство», «Гендерні закони дискримінують чоловіків. Касадо Рівера, Абаскаль! Скасуйте гендерні закони!».


Як відомо, в лютому 2019 року прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес оголосив про проведення в країні позачергових парламентських виборів. Це сталося після того, як парламент відхилив проект бюджету уряду, що викликало урядову кризу в країні.

Нагадаємо, що Санчес прийшов до влади в червні 2018 року після оголошення вотуму недовіри попередньому прем’єр-міністру Іспанії Маріано Рахою. Санчес заручився підтримкою лівопопулістської партії Unidas Podemos та двох сепаратистських партій з Каталонії, підтримки яких він потребував у парламенті для ухвалення рішень.

Це п’яті вибори відтоді, як в Іспанії був введений у дію закон про рівність, що вимагає балансу між кандидатами обох статей (ідеться про закон 2007 року, згідно з яким кількість жінок у виборчих списках партій має становити щонайменше 40% – ред.)

Підготувала Вікторія Кобиляцька,

50%

Фото: dailycaller.com, las5.mx, thelocal.es, publico.es, elconfidencialdigital.com, lavozdigital.es, pamesa.com
Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті