Головна Статті Швидкий гендерний аналіз виборчих списків

Швидкий гендерний аналіз виборчих списків

0
879

Пам’ятаєте, минулого тижня ми всі раділи з того, що 50% Об’єднання “Самопоміч” (Садового) складають жінки. Рано тішились. Злива партз’їздів минулих вихідних видала «на гора» купу списків. І навіть побіжний огляд показує – жінок, як і раніше мало.

7 жінок із 50-ти кандидатів

«Батьківщина» Запропонувала виборцю величезний список. Перший номер свого списку Юлія Тимошенко віддала Надії Савченко. Сама лідерка партії записана другою. Крім Савченко і Тимошенко у першій десятці ще одна жінка – волонтерка Альона Шкрум. У другій десятці – дві жінки – Олександра Кужель та Олена Кондратюк. Далі жінки на 35-му і 41-му місці. Цікаво, що із середини 50-х номерів жінок стає помітно більше. З цього можемо зробити висновок, що з гендерної точки зору у «Батьківщині» нічого не змінилося. Жіноча участь там ніколи не була пріоритетною.

«Список Порошенка» – 30-відсоткова квота?

З побіжного погляду на список кандидатів «Блоку Петра Порошенка», складається враження, що його формували за принципом «УДАРівських 30%» Нагадаю, 30-відсоткова жіноча квота була програмною обіцянкою УДАРу на минулих виборах, партія її дотримала і, фактично у її парламентській фракції було найбільше жінок.

Тепер, під маркою «БПП» прослідковується таке ж 30-відсоткове представництво. У першій десятці – три жінки – радник президента Ольга Богомолець (третя), Марія Матіос (сьома), Ірина Геращенко (дев’ята). У другій десятці – теж три жінки – Оксана Продан, Наталія Новак і Світлана Заліщук. Дивно, але у наступній, третій десятці, ЖІНОК ЧОМУСЬ НЕМАЄ ВЗАГАЛІ, у четвертій десятці – знову три жінки.

«Народний фронт» прем’єра

У першій десятці «Народного фронту» Арсенія Яценюка оптимістично і «по-європейські квотово» три жінки – радниця міністра внутрішніх справ Тетяна Чорновол, колишня заступниця секретаря РНБО, медіаекспертка Вікторія Сюмар та народний депутат Лілія Гриневич. Зате далі упссс…. Серед сорока прізвищ – лише шість жінок. Таким чином, всього, серед 50 кандидатів-списочників – лише 9 жінок (менше 20%).

Демократичний Альянс

У відносно новій та молодій політсилі «Демальянс» складається доволі цікава гендерна ситуація. У першій десятці – половина жінок, тобто кожний другий кандидат – жінка. При чому буквально. 2-й, 4-й, 6-й, 8-й і 10-й номери списку. Зате далі – несподіваний спад жіночої присутності: у другій десятці – чомусь лише два жіночі прізвища, у третій – лише одне, у четвертій – два. Зате п’ятий десяток кандидатів – суціль жінки. Їх аж восьмеро (!!!!) Утім навряд чи цей рівень буде прохідним для Демальянсу.

Партія Об’єднання “Самопоміч” (Садового) – не все так гендерно…

Вже згадана на початку «Самопоміч» вирізняється з точки зору гендеру лише першою десяткою, у якій 50% кандидатів – жінки. А от у другій десятці – лише дві жінки, у третій – чотири. У четвертій та п’ятій десятці – лише по одній кандидатці. Отже, побіжно, з перших 50-ти списочників – лише 13 жінок (тобто приблизно чверть). І все ж перша, найбільш прохідна десятка кандидатів вигідно вирізняє цю політсилу з-поміж інших, де жінок, традиційно «запихають у хвости списків».

Несподівано «жіночий» ЗАСТУП

У першій п’ятірці нової аграрної партії ЗАСТУП аж три жінки – Віра Ул’янченко, Олександра Шеремет’єва та Ірина Синявська. Оскільки партія досить нова, говорити про її гендерну орієнтацію зарано. Залишається сподіватися, що політсила дійсно представлятиме інтереси аграріїв, серед яких в Україні насправді чимало жінок. Тобто представництво буде відповідне.

«Одна десята» )))

По одній жінці представлено у списку «Громадянської позиції Анатолія Гриценка (Марина Соловйова) та КПУ (Катерина Самойлик). Будемо вважати співпадінням той факт, що у обох списках жінки посідають третю позицію.

«Свобода» – список без жінок

У першій десятці кандидатів від «Свободи» жінок немає взагалі. Ірина Сех та Ірина Фаріон, як і на попередніх виборах балотуватимуться по мажоритарних округах. Цікаво, що суперницею Фаріон на окрузі стане кандидатка від нової, але доволі впливової політсили «Самопоміч», керівник управління культури Львівської міськради Ірина Подоляк.

«Правий сектор» – несподіваний гендер

На відміну від ВО «Свобода», у першій десятці виборчого списку «Правого сектору» аж дві жінки. Одна з них, Олена Білозерська, яка зараз бере участь в АТО, на другому місці. Сьомий номер списку – дружина викраденого ФСБ і ув’язненого в Росії члена Центрального проводу ПС Миколи Карпюка – Олена Карпюк.

«Відомі-невідомі»

Прізвища кандидатів від «Опозиційного блоку», який об’єднав представників колишньої провладної партії на цей момент невідомі. Однак уже зараз можна сказати,що на «прохідних місцях» цього блоку будуть Наталія Королевська та Ірина Акімова, а гендерна орієнтація списку, найвірогідніше, не відрізнятиметься від тієї, що була у ПР.

Мажоритарники

Судячи з тенденденцій, у висуванні жінок на мажоритарних округах великих змін чекати не доводиться. АЛЕ. Дозволю собі передбачити (емпірично), що цього разу ми можемо побачити більше переможниць-мажоритарниць. І не питайте чому. Я ТАК ДУМАЮ )))

P.S. Думаю, остаточний аналітичний висновок експертів щодо гендерної ситуації у виборчих списках не сильно відрізнятиметься від «побіжного огляду».

Віра Карайчева, медіа-експерт Жіночого консорціуму України

За матеріалами: http://vybory2012.wcu-network.org.ua/

Більше публікацій
Більше публікацій Статті