Жінки — це 50% успіху України

12 онлайн-курсів для гендерної самоосвіти

Громадська організація «Рівні в кривому» підготувала добірку з 12 онлайн-курсів для самоосвіти на тематику гендерної рівності.

Жінки та чоловіки: гендер для всіх

Мета курсу — допомогти освітянам та всім зацікавленим розібратися у гендерних питаннях. Навчитися фахово аналізувати події та суспільні явища з гендерної точки зору, уникати дискримінацій, краще розуміти свої права і способи їх захисту, активно та ефективно використовувати здобуті знання в публічних дискусіях та повсякденному житті.

Авторка курсуТамара Марценюк, кандидатка соціологічних наук, доцентка кафедри соціології НаУКМА.

Серед гостей навчання:

Реалізація принципів гендерної рівності при наданні адміністративних та соціальних послуг

Онлайн-курсу рекомендовано для представників/ць органів влади та місцевого самоврядування, фахівців/чинь сфери надання соціальних та адміністративних послуг, членів/кинь громадських організацій та всіх зацікавлених у цій тематиці.

Курс складається з трьох тематичних блоків:

Гендерний підхід в управлінні проєктами

Кому буде цікавий курс:

  • Менеджерським командам громадського сектору. Цей курс покликаний вам допомогти сформувати чітке бачення, як реалізовувати проєкт таким чином, аби потреби усіх бенефіціарів та бенефіціарок були враховані у рівній мірі.
  • Волонтерській та активістській спільноті. Курс допоможе вам удосконалити навички управління проєктами та масштабувати свої ініціативи.
  • Соціально відповідальному бізнесу. Курс допоможе побачити нові межі вашої діяльності та стане поштовхом до втілення проєктів, орієнтованих на подолання гендерної нерівності.

Авторки курсу: 

Протидія торгівлі людьми в Україні

Курс містить концептуальні положення щодо попередження та протидії торгівлі людьми в Україні та методологічні засади здійснення превентивної роботи у закладах загальної середньої освіти.

Значна увага приділяється Національному механізмові взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми, зокрема ролі й межам повноважень працівників закладів освіти щодо виявлення та реабілітації осіб, які постраждали від торгівлі людьми.

HELP Доступ жінок до правосуддя

Курс розробили, щоб допомогти фахівцям та фахівчиням у сфері права зрозуміти юридичні та інші перешкоди в доступі жінок до правосуддя й застосовувати ґендерно-чутливі аспекти у своїй щоденній роботі.

Кому буде корисним: для працівників і працівниць суду, правоохоронних органів, соціальних працівників, національних правозахисних установ (офісів омбудсменів), організацій громадянського суспільства, ЗМІ та інших фахівців і фахівчинь, які працюють у сфері гендерної рівності.

Курс надає вичерпний огляд міжнародних та європейських стандартів щодо прав жінок і гендерної рівності, прецедентного права та належних практик. Це перший курс HELP, який надає єдиний ресурс із питань гендерної рівності та правосуддя, що охоплює стандарти, прецедентну практику, звіти з моніторингу й інструменти законодавчого забезпечення щодо цього питання.

Гендерно орієнтоване бюджетування для розвитку громад

Як врахувати потреби різних груп населення у плануванні бюджету громади? Чому розвинені країни приділяють велику увагу гендерно орієнтованому бюджету? Чому важливо впроваджувати цю практику в Україні? Які результати отримали міські та селищні громади, коли стали враховувати потреби жінок і чоловіків під час планування бюджету? Чому громаді вигідно мати гендерно орієнтований бюджет? Чому врахування потреб жінок і чоловіків, дівчаток та хлопчиків сприяє ефективному використанню коштів громади? Про це онлайн курс «Гендерно орієнтоване бюджетування для розвитку громад».

Для кого цей курс:

Курс буде корисним як фахівцям і фахівчиням, які мають справу з бюджетуванням, так і широкому колу осіб, що цікавляться питаннями розвитку громад, підвищення ефективності місцевих бюджетів та забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, адже ГОБ поєднує два процеси: забезпечення гендерної рівності й управління публічними фінансами.

Гендерно орієнтований підхід у бюджетному процесі

Управління бюджетними коштами має бути справедливим, ефективним та результативним.

Гендерно орієнтований підхід у бюджетному процесі враховує потреби різних груп жінок та чоловіків при розподілі коштів на всіх рівнях. Він також сприяє підвищенню прозорості бюджетних видатків та зменшенню ґендерних розривів у будь-якій сфері.

У цьому курсі ви навчитеся, як за допомогою гендерного підходу аналізувати бюджетні програми, моніторити їх виконання та ухвалювати відповідні управлінські рішення, щоб забезпечити гендерну рівність.


Читайте також: Чому гендерне бюджетування має бути в пріоритеті під час війни


Гендерно орієнтоване врядування

Онлайн-курс про те, як місцевим громадам впроваджувати гендерно орієнтований підхід у врядування.

Стане в пригоді представникам та представницям органів місцевого самоврядування, держслужбовців та всіх, кого цікавить тема гендерного врядування.

Ви дізнаєтеся:

Посібник про гендерно орієнтоване врядування можна завантажити тут

Читайте також: Гендерно орієнтоване врядування: як рівність робить людей щасливішими

Гендерна рівність та протидія сексуальним домаганням у військовій сфері

Долучайтеся до курсу, щоб:

Матеріали до цього курсу ґрунтуються на 5 роках досвіду досліджень у сфері військової соціології, а також кампаній із забезпечення гендерної рівності у Збройних Силах України.

Я знаю гендер

Цей курс спрямований на розвиток та/або посилення обізнаності та розуміння гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок як першого кроку до змін у поведінці та інтеграції гендерної перспективи у повсякденну роботу всіх працівників ООН у штаб-квартирі, на регіональному та національному рівнях.

Курс пропонує вступ до концепцій, міжнародних структур та методів роботи щодо досягнення гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок.

У межах навчання слухачі матимуть можливість встановити зв’язок між гендером та конкретними тематичними сферами, такими як робота; освіта; політична участь; надзвичайні ситуації; мир і безпека; сексуальне та репродуктивне здоров’я; статеве та гендерне різноманіття та права людини; насильство щодо жінок.

Недискримінаційний підхід у навчанні

Курс створений у межах Нової Української Школи, і спрямований на протидію дискримінації в освітньому середовищі.

Кожна людина грає власну роль у суспільстві. Важливо поважати це різноманіття, і з раннього віку навчати, що інакший — не означає гірший. Лектори онлайн-курсу ознайомлять вас із базовими поняттями толерантності, прав людини, недискримінації і нададуть багато матеріалу, який можна використовувати в практичній площині.

Як зробити школу дружньою для кожної дитини? Як створити атмосферу взаємоповаги й підтримки у класі? Як переконатися, що «права дитини» та «дитиноцентризм» — не просто слова? Про це та більше ви дізнаєтеся в онлайн-курсі «Недискримінаційний підхід у навчанні».

Як писати про ЛГБТ: курс для журналістів і журналісток

Як працювати з розпалюванням ворожнечі? Що таке ксенофобія і чому працівники та працівниці ЗМІ мають бути надзвичайно чутливими до її проявів. Як розповідати про ЛГБТ, щоб не ділити українців та українок на «своїх» та «чужих»?

Оскільки нейтральна лексика щодо ЛГБТ-спільноти в Україні саме унормовується, варто звертати особливу увагу не тільки на те, як висвітлювати цю тему, а й усвідомлювати, що саме медіа формулюють ті слова та визначення, якими невдовзі оперуватиме суспільство. Тож особливу увагу під час лекцій приділяють нейтральній мові в матеріалах ЗМІ.

У межах навчання також проаналізують низку типових випадків висвітлення теми ЛГБТ+ в українських медіа, порівнюючи їх із підходами світових ЗМІ, на чиї стандарти роботи часто рівняється вітчизняна журналістика, зокрема, BBC, National Geographic тощо.