Головна Статті 5 жінок бізнес-лідерів у цьогорічному списку компаній Fortune 500

5 жінок бізнес-лідерів у цьогорічному списку компаній Fortune 500

0
720

5 жінок бізнес-лідерів прокладають шлях у  майбутнє  у цьогорічному списку компаній журналу Fortune 500, демонструють найкращі показники економічного  розвитку.

Авторка Нуха Масрі, експертка з стратегічного маркетингу, автоматизації та  технологій, співробітник LinkedIn.

Хоча чоловіки досі займають левову частку найвищих посад у великих корпораціях, тенденція поступово починає змінюватись.

У цьогорічному списку 500-та компаній-лідерів з економічного розвитку за версією журналу Fortune, 23 компанії очолюють жінки, не кажучи вже про сотні жінок на інших керівних посадах, і це, звичайно, є ознакою прогресу. Та незважаючи на таке досягнення, 34% населення США досі переконані, що чоловіки краще ніж жінки здатні оцінювати економічні ризики.

Чи дійсно представники однієї статі переважають в управлінні? Можливо, корпоративна культура та норми досі стають на заваді реалізації справжнього потенціалу жінок? Давайте розглянемо  п’ятірку найбільш впливових жінок-керівників найкращих компаній:

1. PepsiCo – Індра Нуйі

Індра Нуйі

Індра Нуйі – генеральний директор PepsiCo, компанії, ринкова вартість  якої на сьогодні складає понад  150 мільярдів доларів США. Pepsi, так само як і її безпосередній конкурент Coca-Cola, була вимушена прийняти низку складних рішень за останні роки через популяризацію здорового стилю життя у Сполучених Штатах.

Нуйі вирішила запровадити у виробництво серію більш здорових альтернативних позицій поряд з класичним асортиментом напоїв. Це призвело до розколу всередині компанії; Нельсон Пельц намагався розділити компанію, і всі були впевнені, що це останні дні Індри Нуйі на посаді головного виконавчого директора.   

Проте сталося зовсім інакше. Насправді за останні 10 років, які Індра Нуйі очолює Pepsi’, вартість акцій компанії пішла вгору.

В чому  ж її секрет? Інноваційний дизайн та взаємодія зі споживачем.

Найкращим прикладом є те, як Нуйі змінила торгові автомати, не тільки наповнивши їх корисними напоями, але й розробивши більш зручний дизайн: інтерактивні дисплеї, можливість поєднувати продукти та зберігати власний профайл перетворили старомодний торговий автомат на популярну інновацію.

Це й не дивно, адже результати досліджень продемонстрували, що жінки-управлінці частіше інтегрують в роботу інновації,  ніж їх колеги-чоловіки, адже вони краще справляються з негативними відгуками споживачів.

2. Facebook – Шеріл Сандберг

Шеріл Сандберг

У 2014  році  Шеріл Сандберг увійшла до списку  мільярдерів, ставши однією з найбільш високооплачуваних виконавчих директорів у історії своєї нації. Це й не дивно, беручи до уваги її неймовірно вражаючу біографію. 

Попрацювавши у Світовому Банку, Адміністрації Клінтона та корпорації   Google, вона стала головним операційним директором у Facebook з 2008 році. Ставши членом компанії, вона допомогла “підліткам з коледжу” перетворитися на організовану та орієнтовану на розвиток компанію. У 2009  році дохід Facebook складав 777 мільйонів  доларів, а  в  2015 – вже 1,79 мільярдів.

Шеріл Сандберг, чудова мати двох дітей (від недавнього часу, після смерті чоловіка – мати-одиначка, – Примітка ред.), розкрила секрети власного успіху в книзі «Включайся: жінки, робота й воля вести за собою», яка відразу стала бестселером, розійшовшись тиражом понад 1 мільйон примірників.  Один із ключових факторів її успіху – готовність взяти на себе будь–яку функцію та відповідальність, коли це є критично важливим для компанії. Як пише сама Сендберг: “Якщо Вам пропонують місце у космічному кораблі, не питайте яке саме”.

Однак ще одна запорука її успіху полягає саме в її повноваженнях – посаді головного операційного директора: дослідження показують, що жінки набагато краще реагують та задовольняють основні вимоги працівників на робочому місці.

3. Автоконцерн General Motors – Мері Барра

Мері Барра

Мері Барра розпочала управління General Motors саме напередодні однієї з найбільших криз за всю історію компанії. Її перше завдання полягало в тому, щоб відкликати понад 2,5 мільйони транспортних засобів та сплатити 900 мільйонів доларів штрафів для врегулювання кримінальних звинувачень, спричинених несправністю подушок безпеки. 

Це було одним із доленосних рішень, що визначило майбутнє керівника і компанії вцілому. Замість того, щоб перекласти вирішення проблеми на керівників нижчих ланок, Мері Барра взяла повну відповідальність на себе. За що вона як лідер отримала дуже високу оцінку. «Ми маємо робити правильні речі, навіть якщо це іноді дуже складно»,- сказала Барра у нещодавньому інтерв’ю.

Барра керує компанією вишукано та професійно, наразі спрямовуючи її на менш тернистий шлях, інвестувавши понад 500 мільйонів доларів у новий стартап  Lyft (програма, що дозволяє взяти попутників або обрати машину, що рухається у потрібному пасажиру шляху) та розпочавши дослідження у сфері автоматизованого керування автомобілями. Цього року вона сприяла випуску моделі Chevi Bolt EV 2017 – першого  доступного електромобіля, що долає відстань у двісті миль та допоможе General Motors випередити Teslа.

Успіх Мері Барра полягає у її професійній компетентності на всіх внутрішніх рівнях функціонування компанії General Motors. Впродовж свого життя починаючи з  18 років вона працює в GM і, певно, спробувала себе на кожній посаді щонайменше раз. За що й отримала визнання та гідну винагороду. Її зарплатня склала 16,2 мільйони в 2015 році, що на 80% вище, ніж у її попередника Дена Акерсона.

4. Xerox – Урсула М. Бернс

Урсула М. Бернс

Урсула М. Бернс стала першою афро-американкою, яка очолює компанію, яка має один з найбільших показників капіталізації у США (за фондовим індексом США, S&P 500).  Найбільш вражаючим є те, що  вона розпочала свою кар’єру у Xerox понад 30 років назад у якості стажера.

Ідея Бернс придбати Affiliated Computer Services врятувала компанію, адже це придбання вартістю в 6,4 мільярди доларів, яке колись висміювалась критиками, наразі приносить набагато більше прибутку, ніж усі разом взяті послуги копіювальних центрів Xerox. Це стало одним з фінальних кроків на шляху до перетворення Xerox на компанію, що надає послуги. І це спрацювало. У 2015 році Бернс допомогла генерувати компанії 18 мільярдів виручки.

Після  6 років  на чолі  Xerox вона пішла у відставку після розподілу компанії на дві окремі структури. Як стверджує сама Бернс, її успіх був всупереч усім упередженням (“Я чорна. Я жінка. І я бідна.”) Це переконання дуже близьке до філософії Сандберг: сміливість включитися, сісти за стіл та діяти.

5. Kraft / Mondelez – Ірен Розенфільд

Ірен Розенфільд

Її перебування на посаді виконавчого директора призвело до розподілу багатовікової кампанії на два окремі суб’єкти (Modelez International and Kraft Foods). Фактично Poзенфільд сама ретельно спланувала цей розкол. Вона зробила це, незважаючи на шквал критики з  боку одного з найбільших інвесторів Кraft Уорена Баффета.

Цей сміливий крок повністю виправдав себе. Kraft Heinz зрештою придбали компанію Крафт, що мала загальну ринкову вартість $75 мільярдів доларів. У той самий час, дитя Розенфільд –  Mondelez International –  отримали 33, 2 мільярди сукупного доходу в 2014 році. Для порівняння,  цей показник в компанії Kraft  за останній фінансовий рік до розколу складав  $18.22 мільярдів у 2012 році. У дивовижний спосіб пані Розенфільд вдалося майже вдвічі збільшити дохід компанії лише за два роки. Радикальні дії Розенфільд викликали багато  негативу, але в той  самий час проклали шлях до безпрецедентного  успіху компанії, яка багато років беззмінно зберігала статус кво. 

Нове покоління лідерів

Жінки-управлінці здатні  не тільки ефективно діяти у стресових умовах,  але схильні до альтруїзму та співчуття набагато більше, ніж чоловіки. Ми пересвідчились, що багато жінок-керівників приймають  фантастично складні управлінські рішення, не зважаючи на всебічну критику. У 2016 році жінки обіймають лише 5 % посад топ-менеджерів

Є надія, що успіх таких прикладів і рольових моделей як Нуйі, Сандберг, Барра, Бернс і Розенфільд надихатиме жінок, і ми побачимо більше тих, хто “включився” і приєднався до управлінських ланок у 2040 році, коли, за  прогнозами, майже третину керівників становитимуть жінки. 

Більше публікацій
Більше публікацій Статті