Головна Статті Олександр Солонтай: «Найкраща підтримка чоловіка – стати довіреною особою дружини-кандидатки»

Олександр Солонтай: «Найкраща підтримка чоловіка – стати довіреною особою дружини-кандидатки»

9
2,737

Олександр Солонтай – експерт Інституту політичної освіти під час зустрічі «Чому радами керуватимуть жінки?» спрогнозував, чому вибори призведуть до того, що жінки у результаті виборів прийдуть у місцеві ради. Більше того – їх стане більше саме у керівництві рад.

Публікуємо найцікавіші тези виступу.

Я вважаю, якби не було виборчих квот, то за підсумками цих місцевих виборів кількість жінок у місцевих радах все одно би виросла. Гендерні квоти, на мою думку, просто посилять низку інших факторів, завдяки яким жінок у радах стане більше.

Ось ці фактори:

  • розвиток суспільства
  • об’єднання сільських та селищних громад
  • старіння населення
  • ради без повноважень
  • посилення самоврядування
  • розподіл посад у раді
  • формування виконавчого комітету

і, звісно, виборчі квоти.

Розвиток суспільства

В Україні розвивається суспільство, і люди вже не так сильно ділять кандидатів за статтю, як це робили раніше. Я добре пам’ятаю часи, коли жінку за кермом сприймали, м’яко кажучи, з подивом.

Пам’ятаю, коли посади помічника, асистента, секретаря, діловода були суто жіночими, а керівником був такий збірний образ пузатого чоловіка у костюмі, і жінці там не було місця за визначенням.

Я добре пам’ятаю жорстокі 90-ті, коли фізична сила була фактором вирішення бізнесових, економічних питань.

Сьогодні наше суспільство пішло вперед, фактор розподілу на «чоловічий» та «жіночий» зменшився, і це те, що я закладав у цю тезу.

Для прикладу наведу вам історію кандидаток у міські голови Слов’янська. Зараз там на посаду міського голови, з-поміж інших кандидатів балотуються дві жінки, і обидві мають величезний рейтинг. Місто Слов’янськ входить у 30 найбільших міст України. У другий тур, цілком можливо, вийдуть лише дві жінки.

Ще 10-15 років тому видавалося фантастикою уявити ситуацію, що жінки на рівні з чоловіками спокійно можуть виходити в другий тур, і там не мати чоловіків-конкурентів. Станом на сьогодні це політичні реалії, і я впевнений, що така ситуація виникне у багатьох містах. І це наслідок розвитку цивілізації, при якому розрізнення на «чоловічий» і «жіночий» є уже не таким принциповим.

Одна з кандидаток на посаду міського голови Слов’янська прийшла з малого бізнесу. Малий, середній бізнес є джерелом формування кадрів у місцевому самоврядуванні. Зазвичай після росту економіки відбувається наступна хвиля – еволюція політики. І ця еволюція починається на місцевому рівні.

Місцеве самоврядування – це такий фільтр, який дозволяє людині і змінювати суспільство, але і вчасно зупинитися і сказати: я взагалі не політиком хочу стати, а  хочу далі вирішувати проблеми своєї громади.

Об’єднання сільських та селищних громад

В Україні є стереотип, що жінок в управлінні немає. Але насправді на рівні сільської ради жінки є активнішими, ніж чоловіки. І з процесом об’єднання громад, коли сільські ради приєднуються до міста чи між собою, вийде, що вже ті жінки, які комфортно себе почувають у радах, зараз також будуть балотуватися в об’єднані територіальні громади.

І в мене вже є тут докази. Як тільки сільські, селищні ради почали укрупнюватися, кількість жінок у керівному складі почала стрімко зростати.

На місцевому рівні чітко проявилося, що без жодного гендерного квотування жінки на місцях почали здобувати хороші сильні позиції. І стереотип про те, що жінки не можуть бути керівниками, почав повністю руйнуватися. Це стосується і невеликих міських рад. І ця тенденція посилиться на прийдешніх виборах.

Старіння населення

Нині у маленьких містах балотується здебільшого не молодь, а ті хто живе на місці, хто веде господарство, вирощує дітей. А це переважно жінки середнього чи пенсійного віку.

Молодь – перші мігранти з місцевих громад, вони їдуть вчитися чи у пошуках роботи у великі міста. І навіть там, де статистично чоловіків більше, реально переважають жінки, бо вони залишаються на місцях, у той час, як чоловіки їдуть на заробітки.

Жінки пенсійного віку нормально почуваються у місцевому самоврядуванні, вони вже там є, і тепер їх позиції будуть тільки посилюватися.

Виборчі квоти

На мою думку, у нас повториться ситуація минулих виборів: жінок братимуть у списки заради квот, а вони доводитимуть, що реальні політикині.

Місцева рада, як відомо, складається із двох органів: депутатський корпус та виконавчий комітет. І там теж спрацьовує гендерний фактор на розподіл посад. Я не впевнений, що всіма місцевими радами керуватимуть жінки, але впевнений, що за підсумками цих виборів в Україні жіноцтво масово зайде в керівництво місцевих рад і буде не на другорядних ролях.

Перевіримо цю гіпотезу в листопаді. Я пророкую, що секретарями місцевих рад будуть жінки. Особливо це буде актуально там, де міськими головами будуть чоловіки. Те саме відбудетеся і з розподілом посад у виконавчих комітетах. Там, де чоловіки керуватимуть громадами, буде тенденція брати керівниками апаратів жінок. Це точно спрацює у маленьких громадах.

Поради тим, хто вирішив стати кандидаткою

  • Зібрати родину і попередити, що у найближчі кілька місяців ви не будете приділяти так багато уваги сім’ї, як раніше. Це робиться заради того, щоб ви перемогли. Але потім ви надолужите втрачене на зимових святах. І нічого не зміниться від того, шо в сім’ї з’явиться депутатка. Хіба що буде трішки більше публічності, але і з’явиться можливість розвивати громаду, частиною якої є ви і ваша сім’я.
  • Сфотографуватися так, як ви збираєтеся виглядати на виборах. І використовувати тільки цю фотографію на всіх агітках, плакатах, у соціальних мережах. З’являтися на всіх ефірах і усюди тільки так, як ви сфотографовані на тому фото. Провести у цьому образі й одязі всю виборчу кампанію. Купити кілька запасних комплектів іміджевого одягу. Тому що люди мають обговорювали не те, як ви одягнені, а ваші цілі й плани.  І одяг має не відволікати, а доформовувати ваш образ.
  • Зібрати друзів, приятелів, знайомих і запропонувати їм відсвяткувати ваш день народження як кандидатки у депутати, й попросити подарувати гроші. І ви за ці гроші почнете робити вибори.

Як чоловіки можуть допомогти жінкам балотуватися на виборах

Якщо мова про родину, то  її допомога може полягати в тому, щоб допомогти мамі/дружині/дочці/сестрі вивільнити час та енергію під час виборів. Перерозподілити обов’язки всередині сім’ї так, щоб у жінки було більше часу на виборчу кампанію.

Найкраща підтримка чоловіків – це стати довіреними особами кандидатки.

Коли кандидатка показує свою команду, а ця команда складається не тільки з подружок, а й із чоловіків, то це посилює серйозність кандидатки в очах громади і нівелює гендерну гостроту: якщо у когось з виборців є стереотипи, то коли жінка демонструє, що в неї в команді і власний чоловік, і інші чоловіки, то це знімає всі питання.

І ще важливо, щоб чоловіки скрізь голосно підкреслювали, що вони члени команди цієї жінки. Без зверхності й іронії, а з вірою в її сили і її перемогу.

Інна Наливайко, для 50%

Більше публікацій
Більше публікацій Інна Наливайко
Більше публікацій Статті