Зараз скажу щось таке страшне, що досі є нічним кошмаром для консервативних кіл в армії – «гендерно орієнтоване бюджетування». Уууууу… Або ще – «жіноча спідня білизна»… Страшно? І насамкінець – «жіночі бронежилети». Знову ці кляті феміністки лізуть туди, куди їх не просили. І це щонайменше дивно, бо жіночий «бронік» придумав…. чоловік.
Я на війні з 2015 року, і за цей час намучила свою спину різними бронежилетами, тому знаю, про що кажу. Проте я не носила їх щодня, лише в моменти перебування у гарячій точці, а це декілька годин. Зрозуміло, що військовослужбовці, жінки і чоловіки, носять їх щоденно набагато довше, несуть у них службу, виконують завдання. Це трохи про очевидні речі. Але чому ж тоді новина, що з’явилася річ, яка може покращити комфорт і зберегти здоров’я, сприйнялася у суспільстві настільки неоднозначно? Бронік, який підлаштований під анатомічні особливості жіночого тіла, простіше кажучи, наявність грудей, викликав дискусії і меми.
В українській армії жінкам спочатку видавали чоловічі труси
А тепер про те ж гендерне бюджетування. Буде неправдою, якщо сказати, що речове забезпечення армії за ці вісім років не покращилося. Але чомусь про 32 тисячі людей у ЗСУ так і не стали дбати краще. Ці 32 тисячі – це військовослужбовиці. І так, вони мають груди, вони вагітніють, у них трохи інші параметри тіла, але це не означає, що вони менш ефективні на службі. Армії, де інклюзивність (читати «людина») стоїть не на останньому місці, показують високі результати та боєздатність.
Читайте також: Гендерно орієнтоване врядування: як рівність робить людей щасливішими
Наприклад, окрім соціальних гарантій у Збройних силах Канади жінкам компенсують кошти за білизну. Тобто, чоловікам видають, а військовослужбовицям кажуть: «Ось вам гроші, купуйте під свої параметри». В українській армії жінкам спочатку видавали чоловічі труси. Вони їх віддавали чоловікам або носили влітку як шорти. Пізніше почали розробляти жіночу білизну, але «віз і нині там».
Так, жіночих бронежилетів немає в жодній країні НАТО. І насправді новина про такий винахід в Україні здивувала навіть партнерів. Більше того, американські льотчиці розповідають, що ще досі змушені носити чоловічі льотні костюми, які є незручними. У травні 2019 року перший вихід у відкритий космос команди жінок-космонавток (без супроводу чоловіків) довелося скасувати через нестачу скафандрів. Замість того, щоб підігнати костюм під астронавтку, її замінили на колегу-чоловіка. Тому жіноча команда здійснила такий вихід через п’ять місяців, у жовтні того ж року.
Читайте також: Жінок зобов’язали ставати на військовий облік: що про це відомо?
Жіночі бронежилети існують, але не в українській армії
Насправді, демпферна система жіночого бронежилета, розробленого компанією «Балістика», призначена не тільки для жіночої анатомії, а й для чоловіків із добре накачаними грудними м’язами. Тому такий бронежилет унісексовий.
Компанія «Велмет» також почала розробляти жіночі бронежилети і змінила форму плити, зігнувши її в районі грудей.
Масштабного замовлення жіночих бронежилетів для силових структур, зокрема ЗСУ, поки немає. Проте саме Національна гвардія України замовила розробку такого захисту. І поки проходить тестування, жінки персонально купують собі такий «бронік». До речі, є також пропозиція і для військових журналісток. Але це вже більше про дизайн.
Що важливо: історія про жіночі бронежилети зовсім не про жінок. Вона про те, що є можливість вдосконалити спорядження, щоб людям було комфортніше і зручніше. Про те, що армія або інша силова структура дбає про своїх людей, цінує кожного і кожну, і не хоче, щоб людина звільнилася зі служби. Не через відсутність трусів, а через те, що ЗСУ досі не можуть стати людиноцентристськими.
Ірина Сампан