Головна Статті Українки за кордоном: 68% жінок планують повернутися додому — дослідження

Українки за кордоном: 68% жінок планують повернутися додому — дослідження

1
2,603

68% жінок, рятувалися від війни і нині перебувають за кордоном, планують повернутися. Про це свідчить дослідження щодо ключових факторів та передумов, які спонукатимуть українських мігранток та мігрантів повернутися до України та долучитися до відбудови на місцевому рівні.

Дослідження ініційоване ГО «Український жіночий конгрес» і виконане спільно з Благодійним фондом «Освітня фундація «МрійДій», за підтримки проєкту U-LEAD.

Методологія дослідження — глибинні інтерв’ю із українськими жінками, які перебувають у країнах Європи та онлайн-опитування.

91% респонденток відвідували Україну протягом останнього року

Аналіз відповідей показав, що основні країни, де перебувають жінки, що виїхали з України, — це Польща, Німеччина та Чехія.

Учасниці дослідження все ще дуже сильно пов’язані із Україною: 91% респонденток відвідували Україну протягом останнього року. Метою відвідування зазвичай є сімейні та особисті справи. Найбільш поширеною причиною візиту було відвідування родини і друзів, які залишилися в Україні, про це повідомили 62% опитаних. Більше половини (55%) опитаних жінок залишили в Україні батьків, а 33% — свого чоловіка або партнера.


Читайте також: #ЖінкиВідновлюють: чому важливо залучати українок до процесів відбудови


Наявність рідних і друзів, які залишаються в Україні — це одна з основних мотивацій планувати повернення на постійній основі.

Більшість українських біженок (68%) планують повернутися в Україну. Водночас 28% планують залишитися за кордоном, а 4% ще не визначилися з планами повернення. Проте тільки 5% опитаних збираються повернутися найближчим часом і ще 9% хочуть повернутися навесні 2024 року.

Безпека та фінансова підтримка — основні причини залишатися за кордоном

Серед факторів, які спонукають жінок залишатися за кордоном, із приблизно однаковою силою працюють аргументи щодо безпеки та щодо матеріальних стимулів.

Так, серед тих жінок, що планують залишатися за кордоном, безпека — мотив, який називається найчастіше (44%). Ще 35% вказують на ризик опинитися без опалення та електрики взимку. З іншого боку, такі фактори як можливість отримувати значну допомогу для українських біженців від приймаючих країн та загальний вищий рівень життя за кордоном називають 37% та 32% опитаних відповідно.


Читайте також: Ольга Айвазовська: Державі треба думати, як мотивувати українок та українців повертатися додому


32% згадують як фактор свого рішення кращі життєві перспективи за кордоном порівняно з Україною, стільки ж — розчарування в українській владі.

Також 48% опитаних вважають, що можливостей отримати якісну і доступну медичну допомогу під час вагітності і пологів у жінок більше в країні теперішнього перебування. 52% респонденток краще оцінюють можливості легко знайти для дитини гарний дитячий садок поруч із домом у країні теперішнього перебування. 51% жінок, які взяли участь в досліджені, вірять, що більше можливостей мати оплачувану відпустку по догляду за дитиною в них буде за кордоном.

Мотиви повернутися додому — родинні звязки та любов до Батьківщини

Щодо мотивів повернення, домінують дружні та родині зв’язки з людьми, що залишилися в Україні (40%), любов до України або малої батьківщини (36%) та сподівання на кращі життєві перспектив в Україні (34%).

Дослідниці також зауважують, що вагомою причиною повернення додому є мотивація від зворотного — 32% опитаних жінок вказали, що хотіли би повернутися в Україну через те, що не можуть влаштуватися за кордоном. У жінок старшого віку більше значення в мотивації повернення має наявність в Україні житла та іншої власності. Жінок із дітьми частіше мотивує повертатися в Україну бажання створити дітям більш комфортні умови розвитку.

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті