Головна Колонки Чому важливо «гавкати»

Чому важливо «гавкати»

7
3,419

«Хай лихо, аби тихо», — казала моя мама. Оте «тихо» довго було моїм способом вижити в цьому світі. Стерпіти, змовчати, погодитися на менше, відсторонитися, заплющити очі, згладити, не лізти на рожен, не втручатися й усіма силами уникати конфліктів.

До біса оте «тихо»!

Звісно, було б відвертою брехнею стверджувати, що так було повсякчас. Вряди-годи «проривало» (зазвичай у найнесподіваніший момент) — і претензії, незгода й невдоволення виривалися лавиною. Опісля, як і личить катаклізму, — випалена пустеля. І болюче збирання себе докупи.

Розуміння, що при відстоюванні власних прав, інтересів і позицій суперечки й конфлікти неминучі, прийшло згодом, з дорослішанням. І аж ніяк не збіглося з повноліттям. Я й тепер цього вчуся — намагаюся не мовчати, навіть якщо ситуація виходить із площини «тихо». 


Читайте також на платформі «Повага»: Альтернатива мовчанню: як захистити кордони в команді та в організації


Нещодавно –– як Америку –– відкрила нове відчуття — після «гавкання», себто гучного вираження емоцій, насправді почуваюся пречудово. 

Сталося це під час тренінгу в межах проєкту «Я — експертка». Психологиня пані Марта Чумало запропонувала завдання, де учасниці розділилися на дві групи й у прямому сенсі гавкали одна на одну. На непритаманні для конференц-залу звуки портьє примчав миттю. Та й після завершення вправи підозріло поглядав у наш бік. Хай собі. Іноді таки корисно поводитися отак — гучно, не соромлячись власних емоцій. До біса оте «тихо»!

Чоловіки замість нас для нас цього не зроблять

Звісно, «гавкати» — це не про базарну істерику чи скандальність. Це про те, аби голосно заявляти про свої права та потреби. Адже коли твої права відверто порушують, критично необхідно знайти сили й ресурс на відкрите протистояння. Але не терпіти, не мовчати, не погоджуватися на менше, не відсторонюватися, усіма силами уникаючи конфліктів.


Читайте також: Як жінкам конвертувати внесок у перемогу у своє політичне лідерство


Але коли ти сама, це не працює або ж працює недостатньо ефективно. Дуже важливо шукати підсилення в об’єднанні, коли жінки стають єдиним цілим задля досягнення мети. У виборюванні жінками для жінок місця під сонцем у патріархальному середовищі це, мабуть, найбільш оптимальний варіант. Чоловіки замість нас для нас цього не зроблять.

Сила — в об’єднанні, а сміливі й зухвалі мають більше шансів бути щасливими

А щодо «гавкання»… Безпечне скидання токсичної енергії — навичка, яку можна і треба розвивати. Може, варто зайнятися боксом або періодично виїжджати до лісу й волати до хрипоти. Чи нарешті пройти курс екстремального водіння. Або шукати інші безпечні для себе й для людей способи, але не носити це ані в собі, ані з собою.

Ці усвідомлення присвячую світлій пам’яті моєї матері. Бо навіть якби в той час, коли їй потрібна була допомога, я володіла теперішніми знаннями, навряд чи змогла б допомогти. Мені було надто мало років. Але нині можу передати цей досвід доньці й найголовніше — на власному прикладі продемонструвати їй, що сила — в об’єднанні, а сміливі й зухвалі мають більше шансів бути щасливими, аніж сірі й закомплексовані.

Віталія Лукашевич, 

працівниця пресслужби ГУ ДСНС України у Волинській області 

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Колонки