Головна Статті Реагування на насильство: що треба знати про зміни в законодавстві

Реагування на насильство: що треба знати про зміни в законодавстві

2
97

Із 19 грудня 2024 року в Україні набуває чинності Закон України 3733-IX, яким вносяться суттєві зміни в механізм реагування поліції на випадки гендерно зумовленого та домашнього насильства.

Закон був ухвалений Верховною Радою в травні цього року в межах реалізації Стамбульської конвенції. Документ передбачає приведення норм Кодексу України про адміністративні правопорушення та Закону «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків» у відповідність до міжнародних стандартів протидії насильству.

Ці зміни є важливим кроком до інтеграції України в Європейський Союз, адже відповідають зобов’язанням держави в межах Угоди про асоціацію з ЄС.

Про зміни розповідає Police Stabilization Project.

Що зміниться після ухвалення закону №3733-IX?

Закон забезпечує новий порядок реагування на гендерно обумовлене насильство, посилює відповідальність за домашнє насильство, сексуальні домагання, а також за інші види насильства за ознакою статі. Він сприятиме більшій захищеності постраждалих, включаючи дітей, і дасть можливість працювати над корекцією поведінки кривдників.

Новий закон оновлює визначення поняття «насильства за ознакою статі» відповідно до Стамбульської конвенції. До того ж, уперше в українському законодавстві інтегровано поняття гендерних стереотипів та ролей. Це важливий крок до глибшого розуміння та ефективної боротьби з гендерно обумовленим насильством у всіх його проявах.

Що таке насильство за ознакою статі?

Стаття 173-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначає насильство за ознакою статі як умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру, спрямованих проти конкретної особи через її належність до певної статі чи стереотипні уявлення про соціальні ролі (становище, обов’язки, поведінку тощо) жінки або чоловіка в суспільстві. Внаслідок чого була завдана шкода фізичному (без спричинення тілесних ушкоджень) або психічному здоров’ю потерпілої людини.


Читайте також: Погрози, тиск і зламане авто: як Олена Жмуріна виборола право на депутатський мандат


Яка відповідальність передбачена за скоєння насильства за ознакою статі

Порушення вперше: штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, громадські роботи від 20 до 40 годин, або виправні роботи до одного місяця з відрахуванням 20 % заробітку.

Повторне порушення: штраф від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів, громадські роботи від 40 до 60 годин, виправні роботи від 1 до 2 місяців з відрахуванням 20 % заробітку, або адміністративний арешт до 10 діб.

Нова редакція закону ставить перед правоохоронцями завдання не лише фіксувати випадки насильства, але й розуміти природу гендерних стереотипів та їхній вплив на прояви насильства. Це важливо для правильного оформлення правопорушень та забезпечення справедливого розгляду справи.

Відповідальність за вчинення домашнього насильства

Перше — це збільшення строку розгляду адміністративного провадження за вчинення домашнього насильства. Зараз суд має лише три місяці для розгляду справи. Однак, якщо затягували строки, після закінчення тримісячного терміну справа закривалася. Через це кривдника не могли притягнути до відповідальності, якщо справу не розглядали вчасно. Тепер термін для розгляду таких справ збільшили до шести місяців, що дає суду більше часу на розгляд.

Збільшується термін адміністративного затримання за вчинення домашнього насильства до 12 годин (зараз — 3 години).

Нове законодавство виокремило в окрему частину відповідальність за вчинення домашнього насильства щодо малолітньої чи неповнолітньої особи. Ітиметься про накладання штрафу від 30 до 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від 40 до 50 годин, або адміністративний арешт на строк від 2 до 10 діб.

У Кодексі України про адміністративні правопорушення зʼявилася окрема стаття 178-8, яка визначає відповідальність за невиконання термінового заборонного припису. Оновлення також надають повноваження поліцейським на місці розглядати адміністративне правопорушення та притягати порушника до відповідальності за неповідомлення про місце свого тимчасового перебування і, відповідно, накладати на нього штраф.

Нагадаємо, Україна з 2017 року почала змінювати національне законодавства в питаннях, яким присвячена Стамбульська конвенція. Зокрема, набув чинності Закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству», були внесені зміни в кримінальне та адміністративне законодавство щодо покарання за вчинення домашнього насильства тощо. Проте цього недостатньо, адже Стамбульська конвенція передбачає внесення додаткових змін у законодавство. 

В Україні Стамбульська конвенція набула чинності 1 листопада 2022 після схвалення Верховною Радою в червні та ратифікації в липні 2022 року. Раніше 37 країн ратифікували цю важливу угоду про права людини, яка встановлює комплексні правові стандарти для запобігання та боротьби з насильством стосовно жінок.

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті