Головна Статті В Україні стартувала кампанія «16 днів проти насильства»

В Україні стартувала кампанія «16 днів проти насильства»

2
48

В Україні розпочалася всеукраїнська кампанія «16 днів проти насильства», яка щороку проходить із 25 листопада по 10 грудня. Мета заходу – привернути увагу до теми та закликати до протидії будь-яким формам насильства.

Період акції охоплює такі важливі дати:

  • 25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок;
  • 1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом;
  • 2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством;
  • 3 грудня – Міжнародний день людей із інвалідністю;
  • 5 грудня – Міжнародний день волонтера;
  • 6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі;
  • 10 грудня – Міжнародний день прав людини.

Щорічно в Україні від насильства страждає близько 1,1 мільйона осіб, і 90% із них — це жінки. Майже кожна четверта жінка (23%) віком від 15 років зазнала фізичного насильства, а одна з чотирнадцяти (7%) — сексуального. При цьому лише кожна третя постраждала від фізичного чи сексуального насильства жінка звертається за допомогою. 

За даними Національної поліції, кількість звернень із повідомленнями про домашнє насильство збільшується щороку. У 2022 році кількість звернень була на 40% більшою, ніж за 2021 (244 381 заяв). У 2023 році було зафіксовано 291 428 тисяч звернень, що на 17% більше, ніж у 2022 році.

Повномасштабна війна Росії проти України ще більше загострює проблему.

Які заходи проводять у межах акції «16 днів проти насильства»?

У межах кампанії працівники ювенальної превенції по всій Україні відвідають дитячі установи та освітні заклади, щоб роз’яснити та поповнити знання підростаючого покоління щодо видів насильства та правових механізмів захисту.

Міністерство юстиції у межах інформаційної кампанії працюватимуть із темою «Кібернасильство». Зокрема, планують допомогти користувачам та користувачкам інтернету ідентифіковувати, знати та вміти протидіяти ознакам такого насильства.

«Щорічно наприкінці осені ми проводимо цю акцію, аби привернути увагу суспільства до питання насильства та важливості спільнодії у боротьбі з його найрізноманітнішими проявами. Зокрема, в період війни зросли прояви насильства в інтернеті. Мета нашої кампанії – привернути увагу до цієї проблеми та дати інструментарій, як ідентифікувати й протидіяти подібним загрозам. Важливо, аби громадяни знали як убезпечити себе й уникнути загрозливих ситуацій в інтернеті», — прокоментувала віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, міністерка юстиції України Ольга Стефанішина.

Куди можна повідомити про домашнє насильство?

Також для збільшення обізнаності про домашнє насильство в Україні розпочалася нова хвиля національної кампанії про домашнє насильство «Розірви Коло». Вона пропонує ще раз звернути увагу на традиційні висловлювання чи приказки, які ми досі, часто неусвідомлено, повторюємо та які сприяють замовчуванню та толеруванню насильства.

Нова хвиля кампанії пропонує ще раз звернути увагу на традиційні висловлювання чи приказки, які ми досі, часто неусвідомлено, повторюємо та які сприяють замовчуванню та толеруванню насильства. Щоби заохотити українців та українок подумати про небезпеку «старих установок», у промо кампанії використали кілька загальновідомих токсичних приказок, аби перетворити їх на нові правила.  

«Мовчання – НЕ золото» – розкриває необхідність говорити, коли у стосунках боляче, не замовчувати будь-які прояви насильства та просити про допомогу. 

«Б‘є – значить НЕ любить» – закликає не шукати виправдань будь-якому прояву насильства. 

«Не хочеш, то НЕ мусиш» – нагадує, що «Ні» завжди означає «Ні», навіть у шлюбі, а будь-якому примусу – не місце у стосунках. 

Залежно від потреб існує декілька засобів захисту від домашнього насильства. Кампанія «Розірви Коло» зібрала корисні посилання та контакти.

Якщо ваша мета отримати консультацію фахівців/-чинь, інформацію про наявні сервіси допомоги, можливе вирішення ситуації та ваші подальші кроки у разі звернення до поліції чи суду, а також якщо ви хочете отримати психологічну допомогу, ви можете звернутись до фахівців/-чинь з: 

Якщо ви бажаєте припинити насильство з боку кривдника/-ці або притягнути його/-її до відповідальності, ви можете звернутися до поліції або суду. 

За цим посиланням ви зможете знайти зразки заяв до поліції. Детальніше про те, як подати заяву читайте тут.

Поліція та суд можуть:

  • направити кривдника/-цю на реабілітаційну програму;
  • притягати його/її до відповідальності (штраф, громадські роботи, арешт, пробаційний нагляд (носіння електронного браслета, обмеження виїзду за кордон, контроль місця проживання, примусове лікування), позбавлення волі);
  • видати терміновий заборонний (до 10 діб) або обмежувальний припис (до 6 місяців);
  • а також надати направлення та доставити  постраждалу в кризову кімнату чи притулок для тимчасового проживання (до 3 місяців з можливістю продовження до 6 місяців). 

Ви можете звернутися за допомогою, зателефонувавши до поліції за номером 102 або написавши у такі офіційні Telegram чат-боти:

Більше публікацій
Більше публікацій 50%
Більше публікацій Статті